KOŠECA. Na marcové rokovanie obecného zastupiteľstva prišlo veľa občanov. Zaujímal ich nový rozpočet a s ním súvisiaci rozvoj obce.
Prvý návrh, ktorý počítal aj s investičnými akciami, poslanci neschválili. Aj pri druhom pokuse sa ich názory rôznili. Nakoniec ho schválili, ale v oklieštenej podobe.
Štyria proti piatim
S prvým návrhom nesúhlasili piati z deviatich poslancov. Príčinou ich nesúhlasu bola vraj jedna položka v kapitálových príjmoch. Obec do neho započítala aj príjem z predaja majetku, ktorý podľa niektorých poslancov zatiaľ nebol istý. „Za predaj tehelne je v rozpočte naplánovaných tristotisíc eur. Ale je to len vízia, na ktorej predsa nemôže byť postavený celý rozpočet,“ vyjadril poslanec Pavol Ondrejka svoj postoj.
„Plánovaný predaj tehelne bola predložená alternatíva, ako priniesť obci potrebné zdroje na realizáciu iných dôležitých investícií a speňažiť niečo, čo obci už dlhodobo nevytvára žiadne príjmy. Ak chceme pre ľudí konečne niečo vybudovať, nemôžeme po šiestich rokoch naďalej živiť investíciu, ktorá nám ešte do pokladne nepriniesla ani euro,“ reagoval starosta Radomír Brtáň s tým, že areál bývalej tehelne chátra.
Obec stále spláca úver, z ktorého areál kupovali so zámerom vybudovať na jeho mieste podnikateľský inkubátor. Návrh starostu na podanie žiadosti o získanie nenávratného finančného príspevku na takzvanú revitalizáciu hnedého priemyselného parku väčšina poslancov v roku 2010 nepodporila a obec sa tak o získanie dotácie nakoniec neuchádzala. Odvtedy obecné zastupiteľstvo nerozhodlo o inom efektívnom využití tohto areálu.
„Tehelňa je majetkom obce. Momentálne leží ladom, nie je využívaná. Malo by sa s ňou niečo urobiť, či už odpredať, alebo dať do prenájmu či využiť ju iným spôsobom,“ potvrdila poslankyňa Júlia Palčeková s tým, že akékoľvek snahy urobiť niečo s objektom, boli vždy zamietnuté.
Starosta dodal, že rozpočet nestojí na jednej položke. „Na nutné investície by sa mohla použiť aj časť peňazí z rezervného fondu, prípadne schváliť na tento účel použitie minuloročného prebytku hospodárenia,“ vysvetlil.
Nový návrh so zmenami
Ďalší návrh rozpočtu prerokovali poslanci v marci. V ňom už predpokladané príjmy za predaj bývalej tehelne neboli, rovnako ani plánované kapitálové výdavky.
„V druhom návrhu sú negované všetky snahy o prípravu projektových dokumentácií na rôzne investičné aktivity, pričom niektoré z nich sú spomenuté aj v schválených hlavných úlohách obce pre rok 2013,“ upozornil Brtáň.
Poslancom sa druhý návrh páčil viac, a tak hlasovanie skončilo inak ako v decembri. Za bolo sedem poslancov, proti dve poslankyne, ktoré nesúhlasili ani s prvým návrhom.
O budúce investičné akcie sa na zastupiteľstve zaujímali aj občania. Informovali sa predovšetkým o opravách miestnych komunikácií, výstavbe v obci či rekonštrukcii požiarnej zbrojnice.
Negatívny dopad na obec
Zmenený rozpočet môže mať podľa starostu a niektorých poslancov negatívny vplyv na rozvoj obce. „Nepočíta takmer so žiadnymi investíciami, hoci je finančná situácia obce výborná. V rámci schváleného rozpočtu vlastne nie je možné niečo realizovať alebo iba minimálne z bežných výdavkov rozpočtu. Už niekoľko rokov sa snažíme iba šetriť, a to nemôže takto donekonečna fungovať,“ povedal Brtáň.
Nie všetky akcie v tomto roku pôjdu do útlmu. „V rozpočte sú, našťastie, zahrnuté peniaze na prípravu projektových dokumentácií vodovodu a kanalizácie v lokalitách, ktoré nie sú zahrnuté vo veľkom projekte Považskej vodárenskej spoločnosti. Provizóriom sme však stratili celé dva mesiace, počas ktorých sme nemohli obstarať ich vyhotovenie, a to je veľká časová strata. V rozpočte je priestor na vybudovanie kamerového systému, ktorý je z pohľadu bezpečnosti v obci nevyhnutné riešiť,“ dodal starosta.