POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prvú skúšku dospelosti, externý test a slohovú prácu zo slovenského jazyka a literatúry, robili maturanti v utorok. Na pocity po maturite z rodného jazyka sme sa zámerne pýtali technikov. Väčšina pripustila, že tréma bola a testy neboli ľahké. Za povinnú maturitu z matematiky by však skúšku z rodného jazyka nevymenili.
V stredných odborných školách však bolo dosť takých, čo išli dobrovoľne maturovať z matematiky.
Volili rozprávanie
Predpoklad bol, že väčšina maturantov zo strednej priemyselnej školy či strednej odbornej školy strojníckej si zvolí pri slovenčine ako tému rozprávanie, sa naplnil. „Bola to jasná voľba. Načo úvaha. Nebol čas uvažovať. To by sme tu boli do rána,“ zažartoval jeden z maturantov, budúci technik. Viacerí mladí muži z odboru technika a prevádzka dopravy mu dávali za pravdu. „Aj ja som volil jednoznačne rozprávanie. Pri úvahe sa mi nepozdávala téma. No a diskusný príspevok o umení a prejav, to mi už vôbec nesedelo,“ prezradil strojár Jakub.
Rovnako volil aj Daniel Petrúšek, mechanik počítačových sietí, zo SOŠ strojníckej. Niekoho však úvaha o schopnosti či neschopnosti uvedomiť si vlastné šťastie oslovila. „Bola najrozumnejšia zo všetkých tém,“ povedal Michal, ktorý študuje odbor technické a informačné služby v priemyslovke. „Poskytuje viac slobody a dá sa vybočiť, ak si neviem poradiť,“ vysvetlil.
Niečo o teste
V testoch zo slovenčiny bolo najťažšie podľa študentov z priemyslovky zvládnuť otázky zamerané na čítanie textu s porozumením.
Na rovnaký problém sa sťažovala aj väčšina študentov strednej odbornej školy strojníckej. „Bolo tam málo vecí, ktoré sme preberali v škole. Bol zameraný skôr na rozmýšľanie a prácu s textom a dosť ťažké ukážky,“ prezradil Andrej z odboru výroba a montáž zo SOŠ strojníckej.
Ukážky boli podľa Dávida Pavlíka zase príliš dlhé. „Test sa mi zdal najprv zložitý, ale nakoniec sa mi darilo celkom fajn. Nebolo to až také hrozné,“ povedal Dávid z odboru mechanik počítačových sietí. Všetci zhodne tvrdili, že bol ťažší ako test pred dvoma či tromi rokmi, ale ľahší ako minulý rok.
Menili by len niektorí
Slovenský jazyk považujú možno mnohí technici za jeden z náročnejších predmetov. Hlavne vďaka ich prirodzeným danostiach a tomu, čo ich zaujíma. Možnosť voliť si ako povinnú maturitu z matematiky a vyhnúť sa tak slovenčine, aj tak zavrhli.
„Nevyužil by som takú možnosť. I keď pri teste som mal najprv blok, ale potom som si spomenul a už som sa rozbehol,“ prezradil Filip Kalas.
Našli sa však aj takí, ktorí by možnosť voľby brali. „Možno by som to aj skúsil. Matika je v pohode,“ povedal Dominik, budúci strojár. Chce ísť ďalej študovať aj na vysokú technickú školu. Matematiku namiesto slovenčiny by volil aj Miloš, ktorý študuje odbor technika a informačné služby. „Bolo by to možno fajn. A keby sme ju brali tak podrobne, ako napríklad na gympli, nebol by to asi problém,“ skonštatoval.
Väčšina maturantov zo SOŠ by ponechala maturitu z matematiky na báze dobrovoľnosti. „Asi by som si netrúfol, nejde mi. Radšej nech je dobrovoľná. Aj niektoré vysoké školy to nzohľadňujú, niektoré nie,“ povedal Dávid Pavlík.
Dobrovoľná voľba a náročnosť
Študenti majú možnosť maturovať aj z matematiky. Ide však o voľbu dobrovoľnú a maturitu nemusia nakoniec absolvovať. Maturity z jazykov áno. „Bolo tam dosť funkcií, ktoré som nevedel. Ale dalo sa aj logicky odvodzovať. Aj som stihol. Nechám sa prekvapiť, ako to dopadlo,“ povedal o teste z matematiky Filip, ktorý študuje strojárstvo. Dodal, že možnosť voľby medzi povinnou matematikou a slovenčinou by bral. „Radšej maturita z matematiky. Ja mám bunky vyslovene na techniku. Matika mi viac sedí,“ povedal Filip. V štúdiu na vysokej ďalej pokračovať nechce.
Klaudia, ktorá študuje odbor obchod a podnikanie, povedala, že mala problém stihnúť a test bol podľa nej dosť náročný. „Niektoré príklady som nevedela. Niektoré veci sme sa neučili,“ povedala Klaudia. Chce ďalej ísť na vysokú školu ekonomického zamerania a matematiku tam bude potrebovať, preto sa rozhodla dať si ju ako voliteľný maturitný predmet. Ako povinnú namiesto slovenčiny by ju však nebrala.
Marcel zo SOŠ strojníckej, ktorý študuje za mechanika počítačových sietí skonštatoval, že test bol dosť ťažký a na jeden príklad bolo málo času. Asi štyri minúty. „Dobre však, že som to vyskúšal. Mnohé veci sme sa v škole neučili.“ Aj on chce ďalej študovať na vysokej škole so zameraním na informačné technológie.
Autor: BERKO