POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mladí ľudia, ktorí sú v zahraničí, si myslia že keby bola možnosť voliť aj zo zahraničia, malo by to vplyv na účasť aj výsledok.
Na krajine jej veľmi záleží
Lucka Belvončíková, ktorá žije v Spojených arabských emirátoch hovorí, že by rada volila. „Doteraz som sa zúčastnila poctivo všetkých volieb. Do VÚC, parlamentných i prezidentských. Bohužiaľ, na tieto voľby sa mi prísť nedalo, takže som bola aspoň agitátorom pre rodinu cez skype a hnala ich k urnám,“ povedala, Lucia ktorú mrzí, že jej krajina nedala možnosť voliť. Politickú situáciu na Slovensku sleduje veľmi pozorne. „Je to moja krajina a verím, že raz sa tam s celou rodinou vrátime. Preto mi na osude našej vlasti záleží a určite, keby bola možnosť voliť zo zahraničia, elektronicky alebo by boli urny k dispozícii na zastupiteľských úradoch, tak ju využijem,“ hovorí Lucia.
Pri elektronickej voľbe by mladej mamičke dokonca vôbec nevadilo priradenie konkrétneho čísla alebo kódu. „Za svojím názorom si stojím a nehanbím sa za to."
Prekáža mu to
Aj Jozefovi Šibíkovi dosť prekáža, že ľudia v zahraničí nemajú možnosť ovplyvniť výsledok volieb svojím hlasom. On nebol konkrétne na prvom kole volieb, lebo bol pracovne v Bolívii. „Počas prvého kola prezidentských volieb som bol v zahraničí a vcelku mi vadilo že som nemohol ísť voliť. Myslím, že ak minister vnútra hovorí, že sa nedá vytvoriť možnosť voliť a elektronicky by to bolo neefektívne, rovno by mohol povedať, že nechce, aby ľudia, čo majú prehľad a zakúsili aj inú politickú kultúru, mali možnosť voliť. To by mohlo narušiť niektoré politické kalkulácie garnitúr,“ myslí si Jozef.
Pozorne sledujú dianie
Pozorne sleduje spolu s priateľmi zo Slovenska v Austrálii situáciu v súvislosti s voľbami aj Zuzana Šošková. „Pomaly každý deň sme boli aj stále sme na internete. Voliť by som chcela a prekvapilo ma, keď som zistila, že voliť sa mi odtiaľto nedá nijakým spôsobom. Tiež si myslím, že keby mali ľudia zo zahraničia možnosť voliť, tak by to dosť ovplyvnilo výsledky volieb. Súdim to aspoň podľa atmosféry, ktorá vládne tu medzi nami,“ hovorí Zuzana.
Je smutná z odchodu mladých
Eliška Martišíková žije a pracuje už osem rokov v Anglicku. „Prvýkrát som vycestovala do zahraničia hneď po ukončení strednej školy. Raz som sa vrátila na Slovensko s úmyslom zostať. Žiaľ, situácia na Slovensku a pracovné príležitosti ma donútili odcestovať znova. Musím sa priznať, že o politike na Slovensku neviem veľa, len z občasných telefonátov s rodinou. Voliť by som však určite šla, keby som na to mala príležitosť, aj by som sa viac zaujímala o tých, ktorí na post prezidenta kandidujú,“ prezrádza Eliška. Dodáva, že je veľmi smutné koľko mladých ľudí muselo za prácou odcestovať do zahraničia a mnoho z nich si už existenciu na Slovensku ani nedokáže predstaviť.
Pricestoval
V zahraničí, v Čechách pracuje aj Boris Cimra. Pre voľby cestoval domov na Slovensko. „Nie je to tak ďaleko a šiel by som na víkend, aj keby voľby neboli,“ hovorí Boris. Má aj kamarátov v Prahe, ktorí však určite pre voľby necestujú. „Veľa známych sa o možnosti hlasovania zo zahraničia ani nezaujímala. Trochu ma to mrzí, ale málokto uprednostní splnenie občianskej zodpovednosti, ak by s tým mal vysoké náklady, časové či finančné . Pokiaľ by bolo možné elektronické hlasovanie, s možnosťou vybaviť všetko zo zahraničia a bez komplikácií a verejnosť by o tom bola informovaná, verím, že by sa účasť zvýšila,“ myslí si Boris.
Autor: BERKO