BELUŠA. Dva týždne mohli nielen Belušania obdivovať najvzácnejšiu a najrozšírenejšiu knihu, knihu kníh – Bibliu, na unikátnej putovnej výstave Biblia na cestách. Po 2,5-ročnom cestovaní desiatkami slovenských miest a obcí dorazila výstava aj do najväčšej obce regiónu.
Okrem viac ako dvesto exponátov z rôznych krajín, rôznych veľkostí, či prevedeniach, sa ako „šitá na mieru“ voči zmyslu a obsahu tejto výstavy mohla zdať drôtená socha Krista v životnej veľkosti, ktorá bola vystavovaná ako súčasť akcie. Autorom tohto unikátu je mladý a svetaznalý Belušan Milan Jankovič, ktorý dokončil dielo práve v deň vernisáže, čiže 17. marca. Beluša sa tak stala vôbec prvým a zároveň jediným miestom na Slovensku, kde je možno túto dych vyrážajúcu sochu vidieť, keďže už koncom apríla začína táto socha svoju púť po ďalekých krajinách. Ako prví ju uvidia vo Filipínach, kde Sir Milan Jankovič začína svoje profesionálne pôsobenie minimálne na dva roky. Oslovenie Sir sme k jeho menu nepridali náhodou. Nielen na ostrove v juhovýchodnej Ázii, kde pod jeho rukami okrem iného vyrastie nová botanická záhrada, ho môžu nazývať týmto šľachtickým titulom, nakoľko 18. mája 2013 mu bol v Prahe slávnostne udelený 1. stupeň hodnosti Rádu „RYTIER RIZAL“. Táto bratská organizácia si uctieva ideály filipínskeho národného hrdinu Dr. Joseho Rizala už viac ako 100 rokov.
Socha Krista je len tretím drotárskym pokusom umelca, ktorý sa už viac ako pätnásť rokov venuje košikárskemu pleteniu, či výrobe šperkov. Zo vzdelávacích prednášok je známy ako lektor kreatívnych remesiel u mnohých detí v materských, základných školách, detských domovoch, ktoré často navštevuje. Možno aj vaše dieťa vie pliesť v minulosti tak tradičný veľkonočný korbáč práve vďaka učeniu tohto mladého umelca.
Za drotárskym dielom sochy „Krista na kríži“ stojí náročná a trpezlivá trinásťmesačná práca (z toho deväť mesiacov trvalo len pletenie drôtu), pri ktorej Milan sám nevedel, ako sa celá jeho práca skončí. Pridával jedno klbko drôtu za druhým, až sa sám stratil v tom, koľko materiálu spotreboval a ako veľa času, ručnej práce a trpezlivosti stojí za výsledným dielom. Akoby mu socha sama rástla pod rukami...
Hoci dostáva autor sochy množstvo otázok, čo bude ďalej, so smiechom len odpovedá, že „takéto náročné pletenie už nikdy viac.“ Ktovie? Možno slová chvály a obdivu, ktoré sa mu na výstave Biblií v Beluši dostali, zmenia jeho názor.
Autor: Jana Novotná