POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na vyplácanie zvýšených platov a platnosť dodatku ku kolektívnej dohode má vedenie považskobystrickej nemocnice svoj právny názor.
Polemizuje aj o nerovnosti platov v krajských nemocniciach.
Reakcia na vylúčenie odborov
Peter Rendek hovorí, že v nemocnici majú tri odborové združenia a potvrdil, že s jedným nerokujú. „Máme odbory lekárske, sesterské a tie nové sesterské. Chceli sme, aby nám dali spoločný návrh. Nevedeli sa na ňom dohodnúť. Návrh nám dali nové sesterské odbory a lekári, ktorý bol spoločný. Spĺňal zákonom stanovené veci, zastupovali väčšinu, tak sme využili túto možnosť a chceli sme sa dohodnúť s týmito dvomi. A následne by sme sa stretli s tretími odbormi a prekonzultovali veci. Ale už by sme mali vyrokované podmienky s odborármi, ktorí zastupujú väčšinu,“ hovorí Rendek.
Na pripomienku, že nové sesterské odbory aj tie staršie tvrdia, že postupujú spoločne, dodal: „Aj ja môžem tvrdiť, že je červená obloha. My máme od nich podpísané dokumenty, kde sme im to aj oznámili. A máme aj popodpisované, aké návrhy nám dali,“ tvrdí Rendek. K platom zdravotníckych pracovníkov dodáva, že úprava nič nevyrieši, treba komplexné riešenie.
Výhrady k pripomienkam
Riaditeľa hnevá pri pripomienkovaní platov, že sa hovorí o tarifných platoch. „Prečo jednoducho nehovoríme len o platoch? Lebo ja vám môžem dať tarifný plat 300 eur a veľa príplatkov a zrazu hovoríme o plate 500 až 600 eur. Ak potom niekto vypichuje tarifný plat, len jednu zložku, to nie je celkový plat,“ tvrdí riaditeľ.
Aj k porovnávaniu nemocníc v kraji má výhrady. „Keď niekto povie, že sa chceme porovnávať s Myjavou a Prievidzou, tak by som chcel upozorniť, že Myjava má 40 hodinový pracovný týždeň a Považská 37, 5 hodiny a o týždeň dlhšiu dovolenku,“ tvrdí. Odbory zdravotníckych pracovníkov oponujú, že to majú v pracovných zmluvách lekári.
Tvrdenia o platoch sa Rendekovi zdajú vytrhnuté z kontextu. „Ak niekto povie o plate sestry, tak hovoríme o priemernom plate sestry alebo vyberieme len jednu vetu, síce koľko má sestra špecialistka. To je to isté, ako keby som doktora, ktorý má nejaký minimálny mzdový nárok, dal robiť na vrátnicu a povedal, že mám doktora s tristo alebo päťstoeurovým platom a je to doktor. Sú to veci úplne vytrhnuté z kontextu,“ hovorí.
Nemajú peniaze
Rendek hovorí, že mohol podpísať hneď prvý návrh kolektívnej dohody a nemusel mať žiadne problémy. „Lenže prvý návrh odborárov by priniesol zvýšenie o 240-tisíc eur na mesačnej báze a druhý o 120-tisíc eur. A ja sa pýtam, kde na to zoberieme? Odborárom som ešte povedal, že ideme rokovať s poisťovňami a čo vyrokujeme navyše, sme ochotní rozdeliť,“ hovorí Rendek.
Platnosť dodatku
Jaroslav Švec, vedúci personálno-mzdového oddelenia, nepoprel, že sú rozdiely v platoch zdravotníckych pracovníkov v rámci kraja. „Pamätáte sa na rok 2012? Vtedy vyšiel zákon, podľa ktorého sa podstatne zdvihli platy sestrám a pôrodným asistentkám. U niektorých sestier to bolo až o štyristo eur, čiže stopercentné navýšenie. To platilo pre všetky sestry. Od 1. augusta zákon platný nie je,“ vracia sa k legislatíve Švec.
Dodáva, že v Prievidzi zakomponovali zmenu do kolektívnej zmluvy a ešte aj do pracovných zmlúv. „Keď ústavný súd pozastavil účinnosť, a potom zákon úplne zrušil, stáli pred problémom, ako dať mzdy naspäť. Ak to mali sestry v pracovných zmluvách, potrebovali ich súhlas. A tie ho nedali. Preto sú stále odmeňovaní v intenciách zákona z roku 2012, kde boli mzdy podstatne vyššie,“ vysvetľuje Švec.
V Považskej Bystrici zvýšenie platu sestry podľa Šveca, na základe kolektívnej zmluvy, pokiaľ platil zákon, tiež dostali. „Teda v apríli, máji, júni a júli,“ uviedol.
Na pripomienku, že zákon platil dlhšie, povedal, že je to už právnická otázka. „Tak ako ony majú právne stanovisko advokáta z Bratislavy, že to platilo až do septembra 2013, aj nemocnice majú stanovisko, že účinnosť zákona bola zastavená. Nemôžeme podľa neho ísť, ak jeho účinnosť pozastavil ústavný súd,“ tvrdí Švec.
Pripravujú zmenu zákona
V súvislosti s vyrovnaním platov zdravotníckych pracovníkov v považskobystrickej nemocnici je podľa hovorkyne kraja Petry Čimovej potrebná legislatívna zmena. „Ministerstvo zdravotníctva ju pripravuje. Potrebuje však podklady o mzdách vyplácaných v nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Mzdovú inventúru pripravujú jednotlivé nemocnice,“ informovala Čimová. Dodala, že 20. marca tento rok sa uskutočnilo na pôde TSK stretnutie za účasti ministerky zdravotníctva, predsedu, riaditeľov a zástupcov odborových organizácií z nemocníc. „Ministerstvo predstavilo návrh zákona a zároveň požiadalo o spoluprácu pri príprave podkladov o vyplácaných mzdách za jednotlivé kategórie zdravotných pracovníkov. Na analýze sa momentálne pracuje,“ informovala Čimová.
Beáta Habeková z riaditeľstva považskobystrickej nemocnice hovorí k novému zákonu, že má riešiť platy zdravotníckych pracovníkov bližšie. „V podstate prepočtom koeficientov, ako to je podľa zákona aj u lekárov. Zadali úlohu pre riaditeľov nemocníc pripraviť tabuľky na prepočty, aby vedeli, aké budú finančné požiadavky. Termín je do konca tohto mesiaca.
DP