DUBNICA NAD VÁHOM. V utorok 8. februára výrobná hala Dubnického metalurgického kombinátu stíchla. Zhruba stovka zamestnancov sa zapojila do štrajku. Zamestnávateľ im stále nevyplatil mzdy. Väčšina z nich už podala aj okamžitú výpoveď.
Vedenie firmy zlú situáciu zdôvodňuje dianím na Ukrajine.
Už to zažili
V podobnej situácii sa dubnickí hutníci ocitli pred dvomi rokmi, vtedy ešte vo firme Metalurg Steel. Zlé pracovné podmienky a nevyplácanie miezd vyhnalo asi dvesto zamestnancov na protestné zhromaždenie.
Vlani k 1. marcu prešli zamestnanci, ktorí vo firme zostali, pod novú spoločnosť Dubnický metalurgický kombinát. „Počas minulého roka dostávali výplaty pravidelne. Situácia sa zhoršila až tento rok,“ povedala predsedníčka základnej organizácie OZ KOVO ZŤS Dubnica Ľuba Backová.
Štrajková pohotovosť
V januári už zamestnanci výplatu nedostali. Čakali až do 12. februára, kedy vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Peňazí za december sa dočkali až v marci, ďalšie mesiace opäť meškali. Podľa Backovej sa preto dohodli na dvoch protestných zhromaždeniach, avšak odvolali ich. „Na požiadavku zamestnancov odborová organizácia odstúpila od medializácie,“ doplnila.
Situácia sa vyhrotila v apríli
V utorok 8. apríla vstúpili zamestnanci Dubnického metalurgického kombinátu (DMK) do ostrého jednodňového štrajku. Zúčastnilo sa ho takmer sto ľudí. „Nemáme vyplatené mzdy za január a február a zo strany vedenia spoločnosti zaznievali len sľuby s termínmi vyplatenia, ale situácia sa vôbec nezlepšila. Sociálna situácia v našich rodinách je už neúnosná. Preto sme sa zišli, aby sme riešili vzniknutú situáciu a zabezpečili sebe a svojim rodinám aspoň nejaký príjem. Nie je práca pre 110 zamestnancov z dôvodu nezabezpečenia železničného programu pre Ukrajinu a Rusko. Žiadame o vyplatenie mzdy, pretože sľubov už bolo mnoho,“ vysvetlila Backová dôvody štrajku.
Reakcia konateľa spoločnosti
V stanovisku, ktoré médiám písomne poskytol konateľ spoločnosti DMK Michal Petríček, sa uvádza, že momentálne nemá uhradené mzdy za jeden mesiac približne 65 percent zamestnancov a za druhý mesiac 100 percent zamestnancov. „Situácia je riešená nepretržite. V 15. kalendárnom týždni bolo plánované uhradiť mzdy pre ďalších 30 percent zamestnancov a v 16. týždni zvyšným 35 percentám zamestnancov,“ uviedol Petríček.
Spoločnosť DMK podľa neho nepopiera právo zamestnancov na ich nároky. „Požiadavka OZ KOVO na okamžité uhradenie všetkých záväzkov spoločnosti voči zamestnancom je nereálna, pretože spoločnosť má momentálne limitovaný príjem vzhľadom na situáciu na trhoch, ktorá je všeobecne známa,“ doplnil konateľ DMK.
Návrh na konkurz
V prípade nevyplácania miezd majú zamestnanci možnosť získať peniaze z garančného fondu. Predchádzať tomu však musí vyhlásenie konkurzu firmy. Dubnickí hutníci na tento krok poverili odborárov. „Všade vo svete by už boli vo väzení pre dlžníkov. U nás si môžu dovoliť neplatiť odvody, zamestnancov a celú stratu nechať na ľudí, ktorí sa môžu najmenej brániť,“ zdôraznil predseda OZ KOVO Emil Machyna.
Návrh na konkurz podali ešte v deň štrajku.
Dávajú výpovede
Ak zamestnávateľ nevypláca mzdy, zamestnanec môže podľa paragrafu 69 Zákonníka práce podať okamžitú výpoveď. Hutníci túto možnosť využili. „V deň štrajku podalo výpoveď 69 zamestnancov, ďalší k nim pribúdajú,“ informovala dubnická odborárska predáčka Backová.
V DMK pracuje asi 300 zamestnancov. V polovici októbra minulého roku odštartovali sériovú výrobu oceľových odliatkov pre podvozky nákladných vagónov pre širokorozchodnú trať. Obchodnému partnerovi v Ruskej federácii plánovali dodať mesačne odliatky pre 1000 vagónov v hodnote 10 miliónov eur. Kontrakt bol výsledkom spolupráce DMK s Krjukovským vagonostrojiteľným závodom v Kremenčugu, Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), Eximbankou SR, Ministerstvom hospodárstva SR a Veľvyslanectvom SR v Ruskej federácii.
Autor: VŽ