ILAVA. Oddelenie kultúry v Ilave v spolupráci s Považským osvetovým strediskom zorganizovali ďalší ročník Veľkonočných tradícií.
Súčasťou podujatia bolo aj vyhodnotenie literárnej súťaže či súťaže o najkrajšiu veľkonočnú kraslicu.
Z každého rožka troška
Stánky ľudových remeselníkov v okolí kultúrneho domu naznačovali, že sa v meste niečo deje. S dobrým zážitkom a možno aj niečím novým odchádzali tí, čo nezaváhali a vstúpili do kultúrneho domu. Jeho priestory totiž ovládli ďalší ľudoví remeselníci nielen z Ilavy, ale aj širšieho okolia.
Z Košece prišla čipkárka pani Alžbeta Pekariková, ktorá predviedla svoje umenie. „Paličkovať som sa naučila koncom sedemdesiatych rokov u švagrinej v Prešove. Dala mi domov jednu paličku, neskôr som si ich päťdesiat urobila sama a mám ich doteraz. Sú troška neforemné, no dá sa s nimi pracovať,“ povedala s úsmevom. „Je to práca, ktorá si vyžaduje veľa trpezlivosti a času. Koho to chytí, ten sa toho už nepustí,“ prezradila.
Koho pochytil hlad, vyskúšať mohol vynikajúci poľovnícky guľáš, či koláčiky a veľkonočnú babu, ktorú upiekli dôchodkyne z klube dôchodcov. Skalným hosťom sa však v mysli vybavovala vynikajúca šošovica z predchádzajúcich ročníkov. „Počasie nie je také pekné ako po minulé roky. Je dosť chladno, preto remeselníci, ktorí sú vonku, sa musia potúžiť aj medovinou,“ zavtipkovala vedúca oddelenia kultúry v Ilave Alena Teicherová.
Bohaté tvorivé dielne
Organizátorov podujatie teší, veľkú radosť mali predovšetkým z tvorivých dielní. „Nemáme tu trhy v pravom slova zmysle, skôr tvorivé dielne. Deti si môžu samy vyskúšať rôzne techniky, či už zdobenie kraslíc, medovníkov, zhotovovanie výrobkov zo šúpolia, výrobu hlinených výrobkov na hrnčiarskom kruhu, pletenie korbáčov či cínovanie,“ hovorí.
„Aj takýmto spôsobom približujeme deťom prácu našich predkov. V dnešnej dobe si tiež môžu veľa z toho, čo videli, vyskúšať a vyrobiť svojimi šikovnými rúčkami,“ prezradila.
Svoje výrobky predviedli aj žiaci a učitelia zo strednej odbornej školy v Pruskom, ktorí si podujatie nenechali nikdy ujsť. „Deti učia aranžovať a zdobiť medovníčky. Napiekli tiež rôzne cukrovinky. Peknú tvorivú dielňu malo aj naše centrum voľného času,“ dodala.
Veľkonočný stôl
V sále pripravili tradičný veľkonočný stôl, na ktorom nechýbal veľkonočný baranček, naaranžované kvety, korbáč, kraslice, modlitebná knižka, ruženec. „Stôl sme pripravili pre deti, aby videli, ako kedysi vyzeral. Dôležité je, aby deti pochopili, že Veľká noc nie je len o oblievaní a šibaní, ale že má veľký význam aj z kresťanského hľadiska,“ vysvetlila.
Písali, kreslili, vyrábali
Už dávnejšie vyhlásili pre žiakov ilavských škôl súťaž o najkrajšiu veľkonočnú kraslicu. Práce boli vystavené vo vestibule a v závere podujatia víťazov aj ocenili. „Okrem toho sme vyhlásili aj literárnu súťaž v tvorbe básničky, k veľkonočným sviatkom alebo krátkej prózy na tému – Môj najväčší veľkonočný zážitok. Bola som milo prekvapená, čo všetko naše deti dokážu,“ dodala s tým, že najlepšie práce rovnako ocenia. Oku zvedavých návštevníkov určite neunikli veľkonočné barančeky z pukancov či kraslice z prírodných materiálov.
Zlatým klincom podujatia bol kultúrny program.