POVAŽSKÁ BYSTRICA. Unikátna zbierka motocyklov Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici nemá stálu expozíciu. Pre mesto, ktoré je úzko späté so strojárskou výrobou, je to deficit. Objavil sa nápad prestavať na takúto expozíciu nepotrebnú budovu výmenníkovej stanice pri strednej priemyselnej škole.
Motocykle si to zaslúžia
Považskobystričania by vytvorenie expozície uvítali. „Považská Bystrica je známa výrobou motocyklov. Kedysi malo vlastivedné múzeum expozíciu v Orlovskom kaštieli, odtiaľ išli preč. Určite, keby mi prišla nejaká návšteva, zavolal by som ju, nech si ide zbierku pozrieť,“ povedal Jozef Fapšo. Vytvorenie expozície považuje za dobrý nápad aj Juraj Gardian. „Mali by sme sa čím pochváliť. Financie na prestavbu by mali nájsť,“ hovorí Juraj.
Jozef Morávek má aj doma motorku, aj keď nie našej výroby. „V minulosti však mali chlapi doma hlavne pioniery a jawy,“ skonštatoval. Výroba motocyklov bola podľa Jozefa kedysi neodmysliteľnou súčasťou mesta. „Patrí to sem, aj keď sa tu už teraz motocykle nevyrábajú. Každý chlap by si určite rád pozrel takúto expozíciu. Ja by som bol medzi prvými,“ tvrdí mladý muž. Dodal, že zbierka sa mala vystavovať už dávno.
Róbert Komoráš je presvedčený, že treba uchovávať históriu. „Určite tu niečo podobné chýba, len neviem, či sa to uživí. Je to však naša história, a je čo ukazovať. Máme doma knihu a sú v nej všelijaké zaujímavé kúsky. Videl som niektoré len na rôznych estrádach, ktoré organizujú v meste aj okolí. Držím palce, aby zámer vyšiel,“ hovorí Róbert. Doplnil, že by to bola pekná expozícia aj pre technicky zamerané školy.
Podobný názor má aj Anton Krajčoviech. „V Považskej Bystrici aj po okolí je veľa motorkárov, takže expozícia motocyklov by tu bola namieste. Po uzavretí kaštieľa v Orlovom, tu nemáme v podstate nič. Keby mi prišla návšteva, aj nejakí obchodní partneri, pozval by som ich práve sem. Ani turistom, ktorí sem prichádzajú, nemáme čo ukázať,“ povedal Krajčoviech.
Výborný zámer
Pán Štefan, ktorý prebrázdil ako námorník kus sveta, si myslí, že ide o výborný nápad. „Patrí to k vývoju v strojárňach. Neviem, ako by to bolo s financiami, ale nápad je výborný. Aj miesto je dobré. V centre, na očiach,“ myslí si. Nápad sa však nepozdáva len Považskobystričanom. „Išiel by som sa na expozíciu určite pozrieť. Mal som doma aj motocykel, tu sa vyrábal. Treba udržať ukážky toho, čo vo fabrike ľudia vyrobili,“ povedal pán Ladislav z Beluše.
Prázdna budova a využitie
Vhodný objekt, ktorý by dostal po prestavbe modernú, industriálnu podobu, by na expozíciu v meste bol. Ide o vyprázdnenú budovu pri priemyslovke. „Výmenníková stanica slúžila ako obslužný objekt pre výrobu tepla pre základnú školu, strednú odbornú školu a pre nás. Keď sa zmenilo zásobovanie teplom, bola pre nás nepotrebná a rozmýšľali sme, čo ďalej,“ hovorí Tibor Macháč, riaditeľ strednej priemyselnej školy.
Po šote o zbierke motocyklov v televízii prišiel nápad osloviť vlastivedné múzeum. „Počul som riaditeľku múzea hovoriť, že nemajú kde umiestniť exponáty, ani tie zo zbierky motocyklov. Spojil som si to aj s históriou, lebo vývoj motocyklov vo fabrike robili aj absolventi priemyslovky. Takže sa mi zdalo vhodné, keby technická časť expozície múzea bola tu,“ vracia sa do minulosti Macháč.
Dve inštitúcie sa dohodli, kraj nakoniec v júni 2013 previedol správu budovy na múzeum.
Priemyslovka ešte ponúkla pomoc. „Máme odbor technika a prevádzka dopravy. Sme ochotní aj v rámci výuky, že by sme im servisovali motorky,“ hovorí Macháč s tým, že spolupráca by bola dobrá aj v rámci maturitných projektov.
Unikáty nemajú kam dať
Zbieraním exponátov do zbierky motocyklov sa zaoberá Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici už roky. Zachovávať exponáty z čias nie tak dávnych, keď Slovensko a vo veľkom aj Považská Bystrica, prešli výraznou industrializáciou, je dôležité. „Prezentovať v súčasnosti Slovákov len ako národ, ktorý chodil v krpcoch a obliekal sa v krojoch, už nie je aktuálne. Hlavne, ak sme mali v mnohých výrobných odvetviach výrazné úspechy,“ hovorí riaditeľka múzea Viera Praženicová.
Zaujímavé unikáty nemá múzeum kam natrvalo umiestniť, aby boli prístupné aj trvalo, aj verejnosti. „Sme radi, že nám motocykle vôbec zobrali do kaštieľa v Bohuniciach a sú tak pod signalizáciou. Ale najradšej by sme boli, keby boli v peknej budove v Považskej Bystrici ako ucelená zbierka. Toto mesto si to zaslúži,“ hovorí riaditeľka. Vypracovaná je už architektonická štúdia objektu. V nej sú stojiská pre 50 kusov motocyklov. Išlo by o moderný, industriálny objekt. „Umiestniť by sme tu mohli, konkrétne aj koče,“ dodáva riaditeľka.
Je jej veľmi ľúto, že keď do strojárskych fabrík v meste prídu návštevy, nemajú ich kam zaviesť. Toto by bolo vhodné miesto. V objekte by boli aj okrem iného aj kancelárie, malá kaviareň a miestnosť na usporadúvanie stretnutí a prezentácií.
Vyjadrenie neprišlo
Oslovili sme aj Trenčiansky samosprávny kraj. Chceli sme vedieť, kedy by bolo reálne vytvorenie expozície. Tiež, či sa počíta v rozpočte s investíciou alebo získaním grantov, či eurofondov. Odpoveď sme minulý týždeň nedostali.
Unikátna zbierka výrobkov fabriky
Riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Viera Praženicová hovorí, že v zbierke motocyklov je 45 exponátov. „Máme schválený grant z ministerstva kultúry na ďalšie tri kusy, mali by sme teda potom 48 kusov,“ dodáva.
Zbierka je jedinečná. Na jej vytvorenie sa už vynaložili nemalé finančné prostriedky. Ide o vyše 110-tisíc eur. „Máme napríklad päť kusov súťažných Tatranov. Je to jediná kolekcia. A máme aj jednotlivé typy, ktoré sa vyvíjali za sebou pre motocyklovú súťaž u nás, ktorú poznajú pamätníci pod názvom „Šesťdňová“. Máme aj taký typ Tatranu, z ktorých sú už len dva kusy. Jeden je v Holandsku a jeden u nás,“ spomína len to najzaujímavejšie Praženicová.
Aj v súvislosti so zbierkou motocyklov sa objavujú stále nové zaujímavosti. „Sú mnohé varianty motocyklov, o ktorých sme nemali ani potuchy. Prišla som napríklad na to, že sa vyrábal motocykel jawa pre švédsku armádu s lyžami. Alebo pre Indiu nejaké trojkolky. Máme aj fotografiu, kde sedia chlapi zoradení na motocykloch s vozíkom vzadu. Takže aj toto by bolo dobré získať do zbierky,“ hovorí riaditeľka.