POVAŽSKÁ BYSTRICA. Úspech gymnazistov je o to vzácnejší, že traja prváci sa dostali na druhé miesto v silnej konkurencii starších žiakov z Trenčianskeho samosprávneho kraja. Tí majú prirodzene už rokmi načítané a naštudované viac, príprava bola teda naozaj dôsledná.
Museli vedieť aj detaily
V Čechách funguje súťaž už dlho, od roku 1992. Na Slovensku súťažili študenti gymnázií prvýkrát. Riešili testy zložené z troch častí. Účastníkov preverovali z dejín obdobia prvej Československej republiky, teda roky 1918 až 1939. Neboli však zamerané len na politické dianie, ale aj na súkromný život osobností či kultúru obdobia.
„Chceli od nás vedieť aj všelijaké detaily, ktoré človek síce zachytí, ale nie všetky si správne zapamätá. Napríklad, v ktorej miestnosti bol po štvrtýkrát zvolený za prezidenta Tomáš Garrigue Masaryk,“ hovorí Andrej Jaroš. Celkom jednoduché bolo podľa neho určovanie osobností podľa fotografií a dalo sa celkom dobre zorientovať aj v otázkach, ktoré sa týkali politických strán a hnutí. Matúšovi Hladkému dali zabrať hlavne otázky, ktoré sa týkali politiky.
Príprava
Chlapci museli prečítať niekoľko kníh, pripravovali sa aj na dejepisnom krúžku, ktorý mali dvakrát týždenne s profesorom Jozefom Šujakom, pozerali všelijaké videá, ktoré im profesor pripravil. Patrik Sokola hovorí, že mu najviac pomohol práve výklad profesora. „Bol veľmi dobrý, podrobný,“ skonštatoval Patrik.
Všetci traja gymnazisti, mimochodom prváci, boli veľmi prekvapení pri vyhlasovaní výsledkov. „Najprv nás zarazilo, že poslední nie sme a ako to išlo postupne hore, náš údiv stúpal. Potešilo nás to, rozhodne,“ zasmial sa Patrik. Za všetkých dodal, že nebyť mimoriadne kvalitnej prípravy zo strany profesora, asi by tak nedopadli.
Porazili aj tretiakov
Väčšina účastníkov súťaže boli tretiaci, takže úspech považskobystrického gymnázia je o to vzácnejší. Pripravovať sa museli chlapci oveľa dôslednejšie. Ani jeden z nich nemá zatiaľ v úmysle ísť študovať dejepis ďalej. Považujú ho však za veľmi zaujímavý. Je vraj dôležité mať prehľad v dejinách, lebo človek vie lepšie odhadnúť, prečo sú niektoré veci v politike také, aké sú, dá sa veľa predvídať a lepšie sa zorientovať aj vtedy, keď ide človek k voľbám.
O súťaži
Profesora Jozefa Šujaka potešilo, že gymnazisti dostali možnosť zmerať si sily vo vedomostiach z dejepisu. „Do školy prišiel mail s ponukou. Zapáčilo sa mi, že sa môžeme porovnávať v kategórii gymnázií, kde má dejepis iný priestor na výučbu ako na ostatných školách. Pozháňal som tím, čo bolo ťažšie, ale podarilo sa,“ hovorí Šujak.
Na Slovensku sa v krajských školách súťažilo prvýkrát. V Čechách funguje súťaž už dlho, od roku 1992, a svoju záštitu nad ňou prebrali aj známe osobnosti. Tento rok sa stretne v Chebe 75 gymnázií z celej bývalej Československej republiky. „Veľmi sa mi páči aj to, že súťaž je vlastne cezhraničná. Aj obdobie bolo mimoriadne zaujímavé. Naše spoločné dejiny majú čo ponúknuť. Postupne sa budeme v dejinách posúvať až do deväťdesiatych rokov. Teší ma, že chlapcov to veľmi chytilo,“ dodal Jozef Šujak, učiteľ dejepisu a vedúci dejepisného krúžku na Gymnáziu Považská Bystrica.
Autor: BERKO