Deň pred oslobodením Zliechova prežívali obyvatelia kruté chvíle. Ohrozovali ich granáty i požiar, ktorý zničil veľa domov.
ZLIECHOV. Historicky významný deň je pre obyvateľov tejto obce 10. apríl 1945, ktorý je v kronike zaznamenaný ako deň oslobodenia. Toto výročie si každý rok pripomínajú položením vencov k pamätníku II. svetovej vojny.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Historickú udalosť v dejinách obce zaznamenáva i obecná kronika: „Prvé delové a mínové rany dopadli 9. apríla 1945 večer asi o 22. hodine. Ľudia trávili noc doma, avšak na svitaní ich padajúce míny a delové rany prinútili hľadať si bezpečný úkryt. Niektorí sa utiahli do pivníc, iní do sklepených maštalí. Silné otrasy a detonácie dopadajúcich mín a granátov napĺňali hrôzou aj tých najodvážnejších. Nanešťastie, vypukol aj požiar, ktorý zničil 30 obytných a 35 hospodárskych stavaní. Zúrivá streľba trvala viac ako pol dňa. Sovietske vojská sa blížili k juhovýchodu. Konečne dňa 10. apríla o 15.30 hod. prileteli štyri sovietske lietadlá a začali pozície Nemcov bombardovať. Toto trvalo 2 hodiny. Potom nastali pouličné boje a odvážnejší občania priniesli do úkrytov správu, že Nemci odtiahli a v obci sú sovietske vojská. Vítali sme ich radostne a ďakovali sme im za oslobodenie.“
Dnes žijú pamätníci týchto ťažkých chvíľ. Nie je ich už veľa. „Ján Belina, Irma Kuliačková, Augustín Hrvol,“ spomenul mená niektorých obyvateľov, ktorí krutú noc z 9. na 10. apríla prežívali v Zliechove, starosta Anton Miko.
Pripomenul, že veľa z nich z obce po skončení vojny odišlo. Stratili strechu nad hlavou počas požiaru pri oslobodzovaní. „Po odsune Nemcov z Mostu pri Bratislave sa do tejto dedinky odsťahovalo 72 rodín zo Zliechova,“ dodal.
Autor: am