POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do redakcie sme dostali podnet od Milana Olšovského, že na brehu potoka v Tŕstí likvidujú skládku dosť nezvyčajným spôsobom. Upozornil, že odpad niekto rozhŕňa, prikrýva zeminou a končí aj v potoku. Spomínal aj eternit.
Na problém upozornil aj starostu, ktorý hovorí o dvoch skládkach, dolnej a hornej. V tom, ako sa likvidujú, žiadny problém nevidel. Tvrdí, že pôvodcami musia byť len obyvatelia žijúci v tesnej blízkosti. Podľa neho obyvateľ, ktorý upozornil na problém, chce riešiť svoju osobnú vec. Občan reaguje, že starosta rád hovorí od veci. Uvádza tiež, že niekoľkokrát upozorňoval na skládku a dostal odpoveď, že na jej likvidáciu nie sú peniaze. Na mieste sme sa boli pozrieť a odpad tam naozaj bol, aj navezená zemina.
Podnet obyvateľa a reakcia starostu
Milan Olšovský sa na starostu obrátil s otázkou, prečo dal zasypať pôvodné koryto vodného toku Pružinka pri parcele, ktorá je obecná a nachádza sa na nej aj nebezpečný odpad, eternit. „Momentálne tam prebiehajú úpravy terénu, eternit sa dostáva do vodného toku Pružinka,“ upozornil mailom obyvateľ, ktorý má pozemok a dom rovno oproti brehu.
Starosta Jozef Kardoš mu na podnet odpovedal, že nevie o zasýpaní vodného toku a nedal naň príkaz a pôjde sa presvedčiť, čo sa deje. „Pri obhliadke som zistil, že žiadny vodný tok nie je zasypaný. Naopak, firma, ktorá robí úpravy na vedľajšom pozemku, ktorej vlastníkom je súkromná spoločnosť, odviezla z parcely odpad, uložený na hranici s riekou Pružinka. Tento odpad tam nenavozil nikto iný, len domáci občania z miestnej časti Tŕstie. Pokiaľ ide o odpad z eternitu, na upravovanom mieste som žiadne kúsky nevidel. Nabudúce je potrebné si veci najprv preveriť, a až potom podávať námietky,“ reagoval na jeho mail starosta Jozef Kardoš. Na to sa rozvinula mailová korešpondencia medzi úradom a občanom.
Reakcia na naše otázky
Zaslali sme starostovi otázky, aby sme zistili, ako sa bude likvidovať skládka a chceli sme vedieť, okrem iného aj to, či bol medzi odpadom eternit. Vyjadril sa písomne.
V jednej časti svojej odpovede uvádza, že pri obhliadke zistil, že nie je zasypaný vodný tok a taktiež, že v navezenej zemine sa žiadny eternit nenachádza: „Naopak, firma, ktorá tam pracovala, odviezla odpad, ktorý tam za roky naviezli občania z Tŕstia.“ Inde vo vyjadrení píše, že po ďalšej korešpondencii s obyvateľom išiel asi po dvoch týždňoch do Tŕstia a zobral si i gumové čižmy, aby sa uistil o eternite v potoku: „Našiel som na podomletom brehu zachytených pár eternitov, z ktorých som zo štyri kusy vyhodil na povrch.“
Starosta ďalej píše, že na obecnom pozemku, ktorý sa nachádza v blízkosti pozemku Milana Olšovského, je skutočne skládka odpadu. „Pravdepodobne ju vytvorili len občania žijúci z tesnej blízkosti tohto pozemku, nakoľko iní tam nemali možný prístup. Ide o obecný pozemok p. č. KNE 28/102, o kúpu ktorého mal v minulých rokoch záujem práve pán Olšovský, avšak sme mu ho z právnych dôvodov neodpredali,“ uvádza Kardoš.
Myslí si, že podstata nie je v snahe vyriešiť problém so skládkou, ale niekde inde. Obyvateľ chce riešiť podľa neho svoj osobný problém. Tvrdí tiež, že v minulosti sa tento občan nesťažoval.
Olšovský reaguje na vyjadrenia, že starosta rád rozpráva od veci a zavádza. „Žiaľ, v dnešných časoch sa nedá s tým nič robiť,“ hovorí. Osobitne ešte k skládke uvádza: „Nepamätám si presne, koľkokrát som upozorňoval starostu na skládku, ale päť či šesťkrát určite. Jeho odpoveď bola, že nemá na to peniaze.“
Výmena názorov, aj útoky a prísľub
Vyjadrení z oboch strán je, samozrejme, viac. Aj rôznych obvinení a návratov do minulosti týkajúcich sa toho, ako je to s vlastníctvom pozemkov, problémami, ktoré sú pre ne, tiež s návozom odpadu a sťažnosťami. Ich overovanie by bolo problematické, ak nie nemožné. Zaujímalo nás preto hlavne, čo bude s odpadom, na ktorého zhŕňanie do potoka občan upozornil.
Starosta uviedol, že obec vyzve súkromnú spoločnosť na odvoz prebytočnej zeminy, a keďže nie je oficiálne známy pôvodca odpadu, zabezpečí odvoz hornej skládky komunálneho odpadu a vyzberanie brehu spodnej skládky komunálneho odpadu. V konečnom dôsledku sa to podľa neho možno premietne vo zvýšení ceny za odvoz komunálneho odpadu pre občanov na budúci rok.
Milan Olšovský sa vyjadril, že minulý týždeň už niečo zo skládky odviezli preč.
Kto a kedy má povinnosť konať?
Na postup v prípade, že sa objaví niekde divoká skládka, sme sa spýtali aj Pavla Petríka, vedúceho odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Považskej Bystrici.
Kto je povinný odstrániť skládku, ak je na pozemku obce a jej pôvodca nie je známy?
- V tomto prípade je povinná obec odstrániť skládku na vlastné náklady a odpad odviesť na riadenú skládku.
Ak je odpad uložený na pozemku, ktorý nepatrí obci a pôvodca je neznámy, kto je povinný konať?
- Zistí sa majiteľ pozemku a preverí sa, či sám nie je pôvodca odpadu, či nemá z uloženia odpadu druhou osobou prospech. Ak sa nepotvrdí tento predpoklad, skládku odstraňuje obec. Ak sa potvrdí, že pôvodcom odpadu je majiteľ pozemku, prípadne niekto, kto s jeho súhlasom naviezol odpad, tak skládku odstraňuje majiteľ pozemku.
Ak obec nekoná?
- Ak obec nekoná na podnet občanov, majú právo obrátiť sa so žiadosťou na Okresný úrad – odbor starostlivosti o životné prostredie. Tunajší úrad zvolá rokovanie a uloží opatrenia kompetentným podľa zistenia stavu.
BERKO