KOŠECA. Veľká voda narobila v obci v minulých rokoch dosť veľké škody. Aj preto uvítali rady hydrológa a ekológa Michala Kravčíka.
Vysvetlil im, čo všetko je možné urobiť pre zadržanie vody priamo na mieste, kde spadne, a ako sa dá predchádzať vzniku ničivých povodní.
Povodne prišli už niekoľkokrát
Košecou pretekajú tri potoky, Podhradský, Košecký a Nozdrovický. Všetky tri predstavujú pri vyšších zrážkových úhrnoch nebezpečenstvo, čo v minulosti aj dokázali. „Pri Podhradskom potoku je problémový takmer celý úsek naprieč obcou. Najmä však v miestach s nižšími brehmi a pomalším prietokom, kde sa intenzívne koryto zanáša bahnom,“ hovorí starosta Radomír Brtáň.
Tvrdí, že minulý rok ich náhlou povodňou prekvapil Košecký potok. „Najhorší bol úsek od športového ihriska do centra obce, ktoré bolo vtedy zaplavené,“ spomenul Brtáň.
Najmenším je Nozdrovický potok, no aj ten predstavuje z hľadiska záplav isté nebezpečenstvo. „V prípade náhlych prudkých lejakov jeho koryto v centrálnej časti Nozdrovíc nebude stíhať odvádzať vodu, ak sa už v lesoch nad obcou nepostaráme o to, aby jej prišlo do obce naraz čo najmenej,“ konštatuje starosta.
Hľadali riešenia a diskutovali
Na stretnutí s hydrológom a ekológom Michalom Kravčíkom sa rozprávalo veľa o klimatických zmenách, ktoré negatívne vplývajú na život v krajine a často zapríčiňujú aj povodne.
Hydrológ hovoril o súčasnom probléme vysušovania a extrémnych prívalových dažďoch. „Dážď je boží dar a my ho najkratšou cestou posielame preč. Tým zabraňujeme vode, aby sa naspäť vyparila a my sa čudujeme, že neprší...,“ hovorí odborník na túto problematiku. „Každým rokom sa vytratí 250 miliónov kubíkov vody. Hovorí sa, že voda je život, ročne sa teda vyparí 250 miliónov kubíkov života. Môže potom táto krajina fungovať?“ zamýšľa sa Kravčík.
Ponúkol niekoľko riešení, ktorými by sa situácia mohla aspoň čiastočne zlepšiť. Pomôcť by mohli hrádze v lesoch a zbieranie dažďovej vody v dažďových záhradách. „Dažďová záhrada je funkčný systém, ktorý zberá dažďovú vodu a vracia ju naspäť do systému. Je dobrým riešením, no u nás sú ešte málo rozvinuté. Prvé vznikli v USA,“ vysvetlil.
Vyskúšajú to
Obec už v minulých rokoch prejavila snahu o riešenie problémových potokov. „Hlásili sme sa o podporu v rámci programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí. Vtedy sa nám neušlo, pretože veľa obcí na východe a severe Slovenska trápili povodne v minulosti častejšie ako nás,“ konštatuje Brtáň.
O dotácie sa chcú opäť pokúsiť. Majú v pláne zrealizovať také opatrenia, ktoré pomôžu vodu v prípade náhlych a prudkých dažďov udržať v čo najväčšom množstve v horách nad obcou. „Skúsime tiež prispieť svojou mierou aj k zlepšeniu hospodárenia s dažďovou vodou priamo v obci, napríklad aj realizáciou dažďových záhrad,“ uzavrel s tým, že dažďovú záhradu vyskúšajú vybudovať v areáli základnej školy.