POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vlastivedné múzeum sa zúčastnilo v máji 2012 inaugurácie poštovej známky v Prievidzi. Hornonitrianske múzeum na nej prezentovalo unikátny zbierkový predmet z dôb antiky.
Vlastivedné múzeum vtedy rokovalo s vedením POFIS-u o možnosti prezentovať svoje zbierkové predmety v edícii Technické pamiatky. Stalo sa a motocykle z Považskej Bystrice sa objavili na známkach.
Známky a výber
Dve poštové známky s tematikou historických motocyklov Manet a JAWA vydala vo štvrtok 17. apríla Slovenská pošta. Prvou z dvojice známok je poštová známka Technické pamiatky: Historické motocykle - Manet M90 s nominálnou hodnotou 1,10 eura. Druhou známka nominálnej hodnoty 1,25 eura s názvom Technické pamiatky: Historické motocykle - Jawa 50/550 Pionier. Inaugurácia bola v ten istý deň v kine Mier.
„Vybrali sme po vzájomnej dohode tieto dva motocykle, lebo sú pozoruhodné nielen technickým riešením, ale aj dizajnom,“ povedala Viera Praženicová, riaditeľka vlastivedného múzea. Manet bol prvým motocyklom, ktorý sa skonštruoval a vyrábal na Slovensku od roku 1947. Motocykel Jawa 50 typ 550, ľudovo nazývaný aj pionier, masovo používali ľudia v celom Československu. Vyrábal sa od roku 1955 do roku 1958. V Považských strojárňach vyrobili asi 130-tisíc kusov. „Múzeum chce postupne prezentovať na poštových známkach všetky motocykle, ktorá sa v tomto meste vyrábali," povedala Praženicová.
Inaugurácia
Teší ju, že múzeum napriek tomu, že nemá priestory, mohlo urobiť inauguráciu veľkolepo. „Všetkého sa ujalo mesto. Chcelo si tiež pamätným listom uctiť ľudí, ktorí sa tu podieľajú na filatelistickom hnutí, a je veľmi silné. Samotný klub filatelistov sa ujal z veľkej časti organizácie, spolupracoval aj s ministerstvom dopravy a všetkými realizátormi. Príprava trvala niekoľko mesiacov, koordinovala sa na mestskom úrade,“ dodala Praženicová.
V priestoroch kina Mier bola aj príležitostná poštová priehradka, kde si záujemcovia mohli kúpiť známky a dať si ich aj opečiatkovať. Aj tvorcov známok, akademických maliarov Mariána Komáčka a Róberta Makara, zaujala zaujímavá história motocyklov. Jarmila Ďurišová zo Slovenskej pošty povedala, že každá zo známok vyšla v náklade milión kusov.
Ocenili, že sú na nich motocykle
Na podujatie prišlo veľa ľudí, ktorí ocenili, že sa na známkach objavili motocykle. „Sme strojársky región, aj mesto je spojené so strojárstvom. Mnohé iné štáty vydávajú technické známky, tak je dobre, že teraz vyšli tieto s motocyklami. Teší ma to, preto som aj prišiel a kúpil si ich,“ povedal Anton Danižík.
Ako žiak zbieral známky aj Vincent Pacúch, ale teraz ho už zberateľská vášeň natoľko neoslovuje. „Nemám následníka a veľmi známky ani nesledujem,“ hovorí. Dodal však, že na známkach je motocykel, a hlavne preto prišiel. „Pamätám sa na výrobu našich motoriek. Robil som diplomovú prácu na stojan jedného z motocyklov. Takže si všetko dobre pamätám. Motocykle boli naša pýcha. Manet bol prvý a potom aj pionierík. Mali ho radi hlavne rybári,“ zaspomínal si pán Pacúch.
Škoda, že nebežia pásy
Zdeno Metzker dostal za úlohu kúpiť niečo od bývalého kolegu inžiniera Rudka Mladého, ktorý bol kedysi konštruktérom v Kolárove. „Dnes je publicista a vydáva aj publikácie o športových motocykloch. Netušil som, že je aj filatelista. Mám aj vnuka, ktorý zbiera známky, takže to je ďalšia povinnosť. Netušil som ani to, že je filatelia až taký veľký biznis,“ zažartoval pán Metzker. Dodal, že ho veľmi teší zobrazenie motocyklov na známkach. „Škoda však, že len na známkach a že nebežia aj výrobné pásy. Je to taká nostalgia pre pamätníkov. My spomíname a mladí nech poznávajú,“ dodal.
V bývalých strojárňach robil aj Vladimír Biňas. „Ale len pol roka, elektromontéra. Potom to skončilo. Tiež som si prišiel kúpiť známku. Je dobré, že sa takto mesto zviditeľňuje,“ povedal. Motorku doma nemal, ale babetu. Aj tá slúžila výborne.