POVAŽSKÁ BYSTRICA. V Považskej Bystrici vystavuje svoje diela mladý sochár a maliar Ondrej 4., ktorého diela sú zaujímavou reakciou na dianie v okolitom svete. Nevyhýba sa ani nepríjemným témam, ako sú podvody, vojny či násilie. Jeho vyjadrenia sú humorné až ironické, s veľkou dávkou nadsádzky. Nechce pritom šokovať, aj ťažké témy spracováva s ľahkosťou, a tak vyčaria skôr úsmev.
Neduhy dneška a štuchnutie s nadsádzkou
Pri dielach Ondreja 4. Zimku sa pozriete a poviete si väčšinou: „No, a toto je čo za čudo?“ Potom si prečítate názov a možno aj nie, a príde zamyslenie, potom ešte jedno a možno už nič, alebo musíte kombinovať a na tvári sa objavuje úsmev. A práve o to autorovi ide. Štuchnúť do vás, podráždiť, a tak prizvať k zamysleniu nad tým, ako žijeme a kde je naše miesto. Nebojí sa ukázať neduhy dneška, jeho skryté hrozby, falošné pozlátka, sebaklamy, násilie silných na slabých. Ale s humorom, často ironickým a nadsádzkou, ktorá skrýva vždy originálnu metaforu. „Všetko sú to reakcie na dianie okolo mňa. Cítim potrebu vyjadriť sa k tomu, čo ma nahnevá či zaujme,“ hovorí mladý autor. V ateliéri často počúva slovenský rozhlas a jedna zo sôch, ktorú vystavuje v považskobystrickej galérii, vznikla práve ako reakcia na konkrétnu udalosť. „Je zo série Venuša atómového veku. Obdivoval som Venuše z praveku a chcel som, aby aj naša doba mala nejakú. Vytvoril som preto túto sériu. Konkrétne táto vznikla ako rekcia na udalosť, o ktorej informoval rozhlas. Američania napadli Afganistan a chválili sa, že zhodili najsilnejšiu bombu, aká bola dovtedy zhodená. Nahnevalo ma to. Vytvoril som potom pod vplyvom tohto pocitu Venušu s korunkou, ktorú tvoria letky bomby,“ hovorí mladý autor. Ženskú figúru transformuje Ondrej 4. prostredníctvom vojenskej techniky často.
Podvodný svet a my
Zaujme aj maketa fontány, ktorú majú na námestí v Čadci. Tvor ťažko identifikovateľný, ktorý vyvoláva úsmev, ale aj akúsi nedefinovateľnú obavu. „No, to je môj Podvodný tvor,“ usmieva sa mladý umelec. Dodáva, že dielko, samozrejme, vo väčších rozmeroch zdobí námestie v meste. „Nažíva v podvodnom svete. Ten nie je ani nám vôbec vzdialený, keď vidíme, čo sa okolo nás deje, a keď sa dozvedáme o všelijakých podvodoch z médií. Najviac ma hnevá, že podvodníci sú chránení zákonmi, nedotknuteľní a tí, čo na ne poukážu alebo sú oklamaní, sa nakoniec cítia ako vinníci,“ konštatuje autor diela. Väčšina sôch, tak ako aj tie dve, o ktorých povedal Ondrej 4. viac, je z bronzu alebo železa. A práve tieto diela na výstave zaujali najviac.
Inotaj v mene i dielach
Netradične aktuálnym pohľadom do dneška je aj jazdec 21. storočia. Nesedí však na koni, ako by sme očakávali, ale na súčiastke z automobilu ovenčenú ešte značkou známej automobilovej firmy. Opäť spojenie umeleckého a industriálneho. Nájdete však aj dielko venované kamarátom poľovníkom s dreveným oknom do neba či skulptúru, ktorá je oslavou vína. Diela Ondreja 4. skrývajú zaujímavé inotaje, rovnako ako jeho meno. Je synom umelcov, mama je herečka a otec tiež známy maliar. Domáce prostredie ho veľmi ovplyvnilo, k tomu talent a štúdium u známych umelcov a vyprofilovala sa zaujímavá umelecká osobnosť. Nuž a prečo ten pseudonym Ondrej 4.? „Značka Zimka je už celkom obsadená. Musel som vymyslieť nejaký pseudonym. A pretože som v zimkovskom rode štvrtý Ondrej, tak preto moje krstné meno a číslo.“
Výstava diel Ondreja 4. potrvá v MG ART Galérii do 25. mája.
O autorovi
Autor Ondrej 4. (Zimka) sa svojou výtvarnou tvorbou zapísal medzi výrazné osobnosti svojej sochárskej generácie. Mal výnimočné umelecké zázemie a šťastie na vynikajúcich učiteľov. Okrem Jozefa Jankoviča na VŠVU súkromne študoval u Andreja Rudavského a Tibora Bártffaya.
Ondrej 4. je autorom viacerých monumentálnych diel najmä na Kysuciach a mnohých výstav doma i v zahraničí. Na Slovensku vystavoval napríklad v Bratislavskej Danubiane, Galérii J. Koniarka v Trnave, v Galérii SPP v Bratislave. V zahraničí sú to najmä výstavy v Ríme, Ženeve, Paríži, Pekingu, Šanghaji, Washingtone a naposledy v Moskve. V MG ART Galérii vystavuje po prvýkrát a výstava nesie názov Božie oko. Autor žije striedavo v Bratislave a na Kysuciach, tvorí v Stupave v ateliéri Tri kamene.