Ako hodnotíte začiatok roka?
- V prvých troch mesiacoch tohto roka sa stalo o šesť dopravných nehôd menej ako v rovnakom období minulého roka. Menej bolo aj ľahko a ťažko zranených. Čo je však horšie, do konca marca sme mali aj dve smrteľné nehody. Prvá z nich sa stala hneď na začiatku roka, druhá v polovici marca. V oboch prípadoch mladí vodiči nezvládli riadenie a autá prešli do protismeru. Životom na to doplatili spolujazdci, ktorí neboli pripútaní. Spolujazdci často podceňujú bezpečnostné pásy, najmä na zadných sedadlách. V takýchto kritických okamihoch im môžu pritom zachrániť život. Napríklad pri nehode, ktorá sa stala v polovici marca v Považskej Bystrici, zomrel spolujazdec, ktorý sedel na zadnom sedadle a nebol pripútaný. Často robia chyby aj mladí neskúsení vodiči. Majú výkonné autá, na ktorých sa zrejme snažia predvádzať. Neuvedomujú si, že na rýchle vozidlá je potrebná aj skúsenosť, pretože niekedy rozhodujú doslova sekundy. V takýchto prípadoch mi vždy napadne porovnanie: Keby sa dnes naučili plávať, chceli by už zajtra plávať do stredu veľkého jazera? Určite nie, najprv by sa chceli zdokonaliť, aby sa neutopili. So šoférovaním je to rovnaké. Keď dnes dostane vodičský preukaz, zajtra určite nevie jazdiť ako pretekár.
V týchto dňoch áut na cestách pribúda, jazdiť začínajú aj tzv. sviatoční šoféri.
- Spravidla to býva na jar. Tohtoročná zima bola ale pomerne mierna, takže toto pravidlo veľmi neplatí. Stále je však dosť takých, ktorí si netrúfajú jazdiť, keď je sneh či hmla a odvahu nabrali až s príchodom slnečných dní. Určite majú menej skúseností, ako tí, čo jazdia celoročne. Pre nich mám len jednu radu: Jazdite toľko, koľko vládzete, aby ste došli do cieľa a radšej pomalšie, ako zbytočne riskovať. Vodiči v dnešnej dobe sú nervózni, ponáhľajú sa. Často zlákajú k tomu aj neskúsených, ktorí nedokážu rýchlo reagovať na nepredvídateľné udalosti. A potom v lepšom prípade nastupujú dopravní policajti pri vyšetrovaní nehody, v horšom aj zdravotníci. Práve na takýchto šoférov by mali skúsenejší brať ohľad, radšej ísť chvíľu za nimi a predbehnúť ich na mieste, kde je dobrý výhľad.
Vodiči sa neraz sťažujú na cyklistov, ktorí nemajú ani reflexné prvky a stávajú sa v podstate neviditeľní.
- To je ďalší problém. Cyklisti s chodcami všeobecne patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Pohybujú sa aj po neosvetlených cestách, nie vždy nosia bezpečnostné prvky. Ohrozujú tak nielen seba, ale aj ostatných vodičov. Stačí napríklad reflexná vesta alebo pásik, ktoré sú pri osvetlení vozidlom viditeľné už z väčšej vzdialenosti. Nie je zvláštnosťou, že cyklisti si sadnú na bicykel pod vplyvom alkoholu a stávajú sa tak nebezpečnými pre seba i okolie. Stalo sa, že v jednom týždni sme mali sedem prípadov. Podľa zákona sú aj cyklisti vodiči a vzťahujú sa na nich rovnaké predpisy. Ak je u nich dychová skúška pozitívna, riešime to blokovou pokutou alebo v správnom konaní, ak ukázala viac ako jedno promile. Vtedy už hrozí pokuta aj niekoľko stoviek eur.
Sprísnite kontroly?
- Každý rok robíme už s príchodom jari častejšie kontroly na cestách. Zameriavame sa nielen na vodičov motorových vozidiel, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky, čiže i cyklistov a chodcov. Okrem toho pravidelne robíme aj kontroly objektívnej zodpovednosti, čiže vodiči nedostanú pri priestupku pokutu na ceste, ale príde na adresu majiteľa alebo držiteľa vozidla.