PÚCHOV. Skatepark otvoril Mestský športový klub v lete 2010. Vtedy osadili aj nové skate prvky, ktoré sú dnes už zničené. Dobrou správou pre skejterov je, že ich budú čoskoro rekonštruovať.
Problém predstavuje aj neporiadok v jeho areáli. Napriek pravidelnému čisteniu sa tam objavuje opakovane.
Jedni upratujú, druhí špinia
Na znečistenie skateparku upozorňujú niektorí občania mesta. Konateľka Mestského športového klubu Katarína Bradáčová hovorí, že areál minimálne jedenkrát do týždňa upratujú, odvážajú odpad a pravidelne kontrolujú. „Naši pracovníci každý týždeň vyzberajú v skateparku minimálne dve až tri vrecia odpadu, ale, bohužiaľ, tento odpad nemá so športom nič spoločné,“ hovorí. „Plechovky od piva a iných nápojov, sklenené fľaše od alkoholu, škatuľky od cigariet, injekčné striekačky s ihlami, sem-tam plastová fľaša od nealko nápoja,“ dodala.
Primátor Marián Michalec poukázal na neporiadok aj v bikrosovom areáli. „Bikrosový areál je skutočne, žiaľ, v stave smetiska. To, čo tam nanosia denne ľudia, to sú kilogramy neporiadku,“ konštatuje. Tento areál je problémový, pretože nemá správcu a z času na čas ho vraj vyčistia aj zamestnanci Mestského športového klubu.
Údržbu a opravy v skateparku robia pravidelne, prípadné akútne opravy okamžite. Na letné mesiace naplánovali, ako každý rok, väčšiu opravu a údržbu skate prvkov.
Poškodené rampy
Ďalším problémom sú nájazdové rampy, ktoré sa poškodili častým používaním. Skate prvky sú v areáli osadené od jeho otvorenia, teda už štvrtý rok. Na toto leto však naplánovali ich rekonštrukciu. „Predbežná cena rekonštrukcie prvkov je päťtisíc eur,“ informovala Bradáčová.
Oplotiť či neoplotiť
Aj nad týmto variantom rozmýšľali púchovskí poslanci. Takéto riešenie si však väčšina nevedela predstaviť. „Je to verejné priestranstvo a takéto priestory sa neuzatvárajú. Rovnako ťažko je hľadať potom aj vinníkov neporiadku,“ konštatuje poslanec Miroslav Kubičár.
Marián Michalec tvrdí, že areál nebude môcť byť uzavretý. „Od ostatného športového areálu sa značne líši a keby bol neustále pod okom zamestnanca, bolo by to neefektívne,“ zhodnotil.
Situáciu by mohlo vyriešiť aj nainštalovanie kamier. Podľa konateľky Bradáčovej sú však obe riešenia zatiaľ nemožné z finančného hľadiska. „Skatepark je otvorený, nestrážený areál. Z tohto dôvodu nie je možné zabezpečiť jeho trvalú absolútnu čistotu. Tento stav nastane, až keď sa zmení spoločnosť a ľudia v nej. Až si ľudia začnú vážiť jeden druhého a budú pristupovať k mestskému majetku ako ku svojmu,“ uzavrela Bradáčová s tým, že vynaložia dostupné prostriedky a kapacity, aby skatepark plnil svoj pôvodný účel.