NOVÁ DUBNICA. Vlastník lomu chce zlikvidovať kameňolom. Novodubničania sa obávajú, že v ňom bude ukladaný aj iný odpad ako inertný, ktorý je stanovený v rozhodnutí banského úradu. Ten by mohol znečistiť podzemné vody, pôdu či ohroziť zdravie obyvateľov. Chcú, aby na ukladanie odpadov do lomu dohliadal okrem banského úradu aj orgán odpadového hospodárstva.
Mesto Nová Dubnica iniciovalo petíciu pre posudzovanie likvidácie lomu v mestskej časti Malý Kolačín, ktorú adresovalo ministerstvu životného prostredia. Je na nej už viac ako 1200 podpisov.
Strach zo znečistenia
„Úprimne sa bojím čohokoľvek, čo by sem mohli pozvážať. Už tu raz zachytili nejaký odpad z Rakúska,“ povedala obyvateľka Kolačína, Magdalená Dobošová.
Obyvatelia sa boja aj znečistenia podzemných vôd i zosuvov pôdy. Svoje obavy vyjadrili aj v petícii. „Obávame sa, že likvidácia lomu ukladaním inertného odpadu spôsobí zvýšenie hluku a prašnosti, naruší stabilitu terénu a ekológiu územia a obávame sa zosuvu pôdy smerom na záhrady Malého Kolačína, znečistenia vody v našich studniach,“ píšu v nej okrem iného. Tieto negatívne vplyvy by podľa nich zhoršili kvalitu bývania v Novej Dubnici. „Petíciou smerujeme k tomu, aby ministerstvo životného prostredia rozhodlo o tom, že likvidácia lomu zavezením stavebnými odpadmi, sa bude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ vysvetlil primátor Peter Marušinec.
Zdôraznil, že mesto chce predísť tomu, aby nedošlo k poškodzovaniu životného prostredia a negatívnym vplyvom na obyvateľov miestnej časti. „V minulosti sa do priestorov kameňolomu zvážal nelegálny odpad a vo veci momentálne prebieha trestné konanie,“ povedal Marušinec.
Na podpisovanie petície mali iba týždeň. Podpísalo ju viac ako 1200 obyvateľov. Chcú ňou dosiahnuť, aby bola likvidácia lomu trvalým uložením stavebného odpadu považovaná a povoľovaná ako skládka inertného odpadu s príslušným režimom kontroly a zabezpečenia ochrany životného prostredia a zdravia ľudí, napr. s ílovitým tesnením skládky a podobne.
Žiadosť o likvidáciu lomu má v kompetencii Obvodný banský úrad Prievidza. „Obvodný banský úrad v Prievidzi rieši žiadosť organizácie o povolenie likvidácie lomu. Jedným zo spôsobom likvidácie je ukladanie inertného odpadu povoleného okresným alebo obvodným úradom životného prostredia do vyťaženého priestoru,“ vysvetlil šéf Obvodného banského úradu Prievidza Bohumil Néč.
Ministerstvo rozhodne
Ministerstvo životného prostredia informovalo, že likvidáciu lomu Malý Kolačín bude na základe podnetu mesta Nová Dubnica riešiť. „Činnosť tak bude ministerstvo posudzovať v zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ povedal Maroš Stano z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia. Podľa jeho slov bude rozhodnutie vydané v krátkom čase.
„Momentálne ministerstvo pripomienkuje záznam zo stretnutia, kde sa prediskutovala uvedená problematika. Výsledkom celého procesu posudzovania bude záverečné stanovisko, ktoré má nateraz odporúčací, nie povoľujúci charakter,“ dodal Stano.
Navrhovali vraj spoluprácu
Spoločnosť, ktorej kameňolom patrí, informovala, že v minulosti chcela pri likvidácii lomu spoluprácu s mestom Nová Dubnica, to ju však podľa konateľa spoločnosti odmietlo. „Naša spoločnosť už pri prvom konaní, nariadeným Obvodným banským úradom v Prievidzi, navrhla Mestu Nová Dubnica spoluprácu na likvidačných prácach v lome, a to prispením zásypového materiálu z činností, ktoré sú povolené v katastri obce. Mesto by malo kontrolu nad materiálom dovážaným do lomu pre potrebu likvidačných prác,“ povedal okrem iného Vladimír Urban z firmy, ktorá vlastní lom.
Odmietnutie spolupráce potvrdila aj Katarína Bašná z mestského úradu. Podľa jej vyjadrenia im spoluprácu ponúkli až po nesúhlasnom stanovisku mesta. „Mesto stále tvrdí, že ukladanie akéhokoľvek odpadu do lomu je podľa zákona o odpadoch vlastne skládkou odpadu a má sa postupovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Vlastník lomu predbieha, ak ponúka mestu, že aj Nová Dubnica bude môcť voziť odpad do lomu, nemá ešte potrebné povolenia,“ vysvetlila s tým, preto zatiaľ nemôže mesto s ním urobiť žiadnu dohodu. K rokovaniam môže prísť až vtedy, keď bude likvidácia lomu riadne posúdená a povolená.
O petícii sa firma dozvedela začiatkom apríla na pracovnom stretnutí na ministerstve životného prostredia, ktorému bola adresovaná. K jej obsahu sa nevyjadrila, nebola jej predložená k nahliadnutiu.