Ak kanalizáciu odignorujú, čaká ich dokladovanie

Niekoľkoročné plány budovania kanalizácie v Pruskom nadobúdajú konečne konkrétnejšiu podobu. Jej riešenie je pre obec kľúčovou prioritou.

Na zhromaždenie prišlo dosť ľudí, no sála plná nebola.Na zhromaždenie prišlo dosť ľudí, no sála plná nebola. (Zdroj: (AUTOR))

PRUSKÉ. Začiatkom mája sa v Pruskom konalo stretnutie s občanmi týkajúce sa budovania verejnej kanalizácie. Bude riešená spoločne so susednou obcou Bohunice. To bolo hlavnou podmienkou investora akcie, Považskej vodárenskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Projekt by sa mal začať realizovať budúci rok, potrebné investície odhadujú do desať miliónov eur.

Prišiel rad aj na nich

Považská vodárenská spoločnosť bola do tohto obdobia zameraná na riešenie odkanalizovania a čistenia odpadových vôd v aglomeráciách väčších ako desaťtisíc ekvivalentných obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz nadišiel čas na riešenie aglomerácií do desaťtisíc obyvateľov. „Takouto aglomeráciou je aj aglomerácia Pruské – Bohunice. Pridelenie dotácie z fondov Európskej únie je striktne podmienené vyriešením odkanalizovania aglomerácie ako celku s minimálnym osemdesiatpäťpercentným pripojením obyvateľstva na kanalizáciu,“ hovorí Ján Balušík, generálny riaditeľ Považskej vodárenskej spoločnosti.

Z toho vyplýva, že dotáciu na kanalizáciu dostanú len vtedy, pokiaľ bude Pruské riešené spoločným projektom s Bohunicami. „Toto percento je minimálne. Pokiaľ sa nenaplní, nemá význam, aby sme projektovali, aby sme podávali žiadosť, aby sme tu dnes sedeli,“ konštatuje Jozef Horečný z Považskej vodárenskej spoločnosti.

Začať chcú čo najskôr

V tomto roku by sa mala projekčne dopracovať projektová dokumentácia a aktualizovať stavebné povolenie tak, aby pri prvej výzve v novom programovacom období, predpoklad je v roku 2015, bolo možné požiadať o dotáciu z Európskej únie. Predpokladaná doba výstavby od získania dotačných prostriedkov je dva až tri roky. „Pôjde zhruba o pätnásť kilometrovú sieť a jednu čistiareň odpadových vôd. Pokiaľ nevzniknú ďalšie nároky, celkové náklady sa zmestia do desiatich miliónov eur,“ špecifikoval Horečný.

SkryťVypnúť reklamu

Pruské o vybudovanie kanalizácie snahy prejavilo už viackrát. V roku 1996 bol vypracovaný prvý projekt, bolo už vydané dokonca aj stavebné povolenie. Aj napriek tomu, že sa tento projekt dosiaľ nezrealizoval, snaha obce sa neukázala ako zbytočná. „Vydané stavebné povolenie je stále platné, rovnako sa pri novom projekte vychádzalo z tohto pôvodného, dokumentácia sa len aktualizovala. Považská vodárenská spoločnosť teda využila to, čo už spracované bolo, projekt dopracovala a aktualizovala. Prvý projekt nebol bezúčelný,“ vysvetľuje Vladimír Polešenský, prednosta obecného úradu.

Súčasný projekt je pripravený v štádiu platného stavebného povolenia. Považská vodárenská spoločnosť podá žiadosť o nenávratný finančný prostriedok v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Napojiť či nenapojiť sa

Na stretnutie kvôli kanalizácii prišlo viacero občanov, spolu okolo stotridsať. Dozvedeli sa o výhodách i nevýhodách napojenia sa na verejnú kanalizačnú sieť. „Tým, ktorí prejavia záujem o napojenie na kanalizáciu a uzatvoria zmluvu o budúcej zmluve, ponúka vodárenská spoločnosť zaujímavú ponuku úhrady nákladov na vybudovanie kanalizačnej prípojky. Tú by si mala hradiť každá domácnosť sama, no urobí tak Považská vodárenská spoločnosť,“ hovorí starosta Viliam Cíbik. Spresnil, že to predstavuje približne osemsto eur. „Ak sa niekto rozhodne, že sa nenapojí teraz, ale neskôr, všetky tieto náklady si už bude financovať sám,“ dodal Horečný s tým, že každá domácnosť si ale už musí zaplatiť sama dopojenie od chalupy do revíznej šachty.

Kanalizácia by mala čo-to ušetriť aj v peňaženkách domácich. „Vývoz zo žúmp je dvojnásobne drahší, ako odvádzanie splaškových vôd verejnou kanalizáciou, Je to najlacnejší spôsob odvádzania odpadových vôd,“ hovorí Horečný.

Aj pre tých, ktorí majú svoju vlastnú žumpu alebo čistiareň odpadových vôd, je podľa neho výhodnejšie napojiť sa na kanalizáciu. Upozorňuje, že kto tak neurobí a inak nepreukáže zákonný postup pri likvidácii odpadových vôd, sa podľa zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách dopúšťa priestupku a môže mu byť udelená pokuta do výšky 331 eur.

„Od tých, ktorí sa nenapoja, bude obec vyžadovať potvrdenia o likvidácii a spracovaní splaškových a odpadových vôd, ako aj revízne správy a tlakové skúšky od žúmp a septikov,“ upozornil starosta.

Ako to bude vyzerať

Hlavné potrubie bude viesť cez miestne komunikácie. V projekte nie je zahrnutá časť Savčina a Horné a Dolné Dúžavy. „V projekte sa s nimi nepočíta, no neznamená to, že tam kanalizácia nikdy nebude. V Savčinej sa môže v budúcnosti riešiť individuálne, napríklad samostatnou čističkou. Vsúčasných podmienkach je to ale nereálne,“ vysvetľuje Polešenský a poukazuje na neekonomické riešenie, pretože ide o časti, kde žije málo ľudí a dĺžka potrubia by bola príliš dlhá. „Máme záujem, aby sa pripojilo čo najviac ľudí, snažíme sa vychádzať v ústrety. Odľahlejšie lokality od hlavných zberačov sa dajú potom riešiť dodatočne, napríklad spoločnými prípojkami,“ tvrdí Horečný.

Pruské aj Bohunice mali niekoľko požiadaviek, tie sa budú do projektu dopĺňať. „Tam, kde nie sú stavby, tam sa kanalizačné potrubie dopredu stavať nebude. Chceme ale, aby sa tieto miesta objavili v dopracovanej projektovej dokumentácii. Sú to lokality, ktoré sú určené na reálnu výstavbu v horizonte troch až piatich rokov,“ spresnil Cíbik.

Hovorí, že potrebná bude aj trpezlivosť obyvateľov. „Cesty budú rozkopané, ale bez toho sa kanalizácia budovať nedá. Po jej vybudovaní bude investor opravovať ryhu, ktorá vznikne rozkopaním. Pokiaľ vzniknú nároky na opravu širšieho pásu, opravy sa budú musieť riešiť z obecných zdrojov, prípadne z iných zdrojov,“ uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 264
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 086
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 138
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 793
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 252
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 501
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu