Uvažovala o dvoch možnostiach, zasiahla rodina aj Superman

Medzi ocenenými žurnalistami v súťaži Novinárska cena 2013, ktorú organizuje Nadácia otvorenej spoločnosti je aj Iveta Kováčiková z regionálnej televízie ITV v Považskej Bystrici.

Na preberaní ceny.Na preberaní ceny.

Stala sa víťazkou v kategórii, kde oceňovali najlepší regionálne odvysielaný príspevok v elektronických médiách. Je to za príspevok o zatvorení korčuliarskej dráhy v prímestskej časti Orlové.

Porotcov príspevok zaujal, lebo popisuje spor medzi komunálnymi politikmi a miestnymi podnikateľmi, ktorého vyostrenie negatívne pocítili obyvatelia v regióne Považská Bystrica. Páčilo sa im, že autorka, ako jedna z mála v tejto kategórii, rieši aktuálne problémy regiónu, popisuje konflikt i jeho príčiny a dáva priestor obom stranám sporu, čo by malo byť základným pravidlom nielen regionálnej žurnalistiky. S Ivetou sme sa porozprávali o práci regionálneho novinára, ale aj iných veciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V regióne pôsobíš ako novinár už dlhšie. V čom je podľa teba práca regionálneho redaktora iná, v porovnaní s tou, ktorá sa robí pre celoslovenské telky? Má klady aj mínusy?

- Práca v regionálnych médiách má určite klady aj zápory. Som rada, že na rozdiel od celoslovenských televízií nie som tlačená vyhľadávať a robiť hlavne negatívne príspevky. Samozrejme, že treba hovoriť o dobrom aj zlom. Vyslovene sa však nemusíme zameriavať prednostne na nehody, vraždy, tragédie a vyberať z tém vždy len negatívny aspekt. Oceňujem tiež, že naše vedenie mi nezvykne zasahovať do práce. Podtstatné je ziež, že na rozdiel od veľkých televízií sa nemusíme zmestiť do minúty a pol, vďaka čomu sa môžme venovať témam aj hlbšie. Nevýhodou je hlavne prístup ľudí k regionálnym médiám. Preferujú bulvárne informácie, a bohužiaľ sa tomu prispôsobilo už aj slovenské spravodajstvo. Na odovzdávaní Novinárskej ceny niektorí z porotcov poukazovali na to, že slovenská žurnalistika je v kríze. Z novinárskej práce sa vytrácajú podľa nich jej základné hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy prišlo rozhodnutie robiť žurnalistiku? Išlo o náhodu alebo si chcela robiť pôvodne niečo iné?

- Odkedy som si dokázala zapamätať slovo žurnalistika, už som ani o ničom inom neuvažovala. Už v základnej škole som vedela, že pôjdem na gymnázium a potom študovať žurnalistiku (smiech). Skoro som sa naučila aj čítať a písať. Mala som asi štyri roky, keď som mamu začala otravovať, ako sa píšu písmenká i celé slová. Tlačenými písmenami a bez medzier som písala listy babke. Veľmi som na knižkách visela a už v základnej škole som hovorila, že budem spisovateľkou. Niekto v rodine však povedal, že tým sa neuživím, či nechcem byť radšej novinárkou. Potom prišiel Superman a už som bola jasná (smiech). Chcela som byť ako Lois Laneova (opäť smiech). Neskôr som začala zisťovať, čo musím vyštudovať, aby som sa mohla venovať tejto práci.

SkryťVypnúť reklamu

Aká bola reakcia blízkych na tvoje víťazstvo? Je priateľ hrdý? A ako to ohodnotil?

- Všetci boli šťastní. Mama je samozrejme pyšná a každému rada pripomenie môj úspech. Priateľ tiež. Keď mi volali, že som nominovaná,už vtedy som sa potešila. O víťazstve som radšej ani veľmi nepremýšľala. Jednoducho som to brala tak, že nominácia je sama o sebe super. Ale priateľ stále veril, že vyhrám. Bol so mnou aj na vyhlasovaní výsledkov. Keď išla moja kategória, pripomínal mi, aby som sa pripravila. Že pôjdem na pódium. A naozaj som išla (úsmev).

iveta.jpg

Prečo si sa rozhodla pre telku, a nie napríklad pre print, a podobne?

- Pôvodne som chcela písať. Keď som bola na gymnáziu, potrebovala som získať prax pre prijímačky na vysokú. Preto som robila v jednom regionálnom rádiu a napísala som zopár článkov do Obzoru. Písať ma bavilo v tej dobe viac. Súčasťou prijímacích skúšok bol aj ústny pohovor a kamerové skúšky. Na nich som prezentovala, že sa chcem venovať printovým médiám. Dostala som odpoveď, že by to bola škoda. Tvrdili, že mám dobré vyjadrovanie a príjemný hlas pre telku alebo rozhlas. Moje rozhodnutie sa však nezmenilo. Potom prišla možnosť robiť v telke. V rámci štúdia žurnalistiky som mala povinnú aj redakčnú prax. Povedala som, že to vyskúšam. V začiatkoch som robila len občas popri škole. Potom prišlo nové vedenie televízie a po nejakej dobe sme sa dohodli na spolupráci s tým, že začnem chodiť na zasadnutia mestského zastupiteľstva. Nevedela som si predstaviť, že sa budem venovať politike, ale vyskúšala som. Potom prišlo prvé školenie LOTOSu, spolku lokálnych televízií Slovenska. Doniesla som prvý príspevok z mestského zastupiteľstva. Ich reakcia ma prekvapila. Ohodnotili ho ako dobrú prácu. Na takýchto školeniach sa viac kritizuje ako chváli, preto ma to trošku zaskočila. Potom som ten istý príspevok poslala do súťaže a získala prvé ocenenie. Neskôr prišli ďalšie úspechy. Povedala som si, voľba povolania bola správna a som na správnom mieste.

Ako si sa dostala k téme športového areálu v Orlovom a o čo tam išlo ?

- Zachytila som na facebooku u viacerých priateľov, ako zdieľajú fotku tabule umiestnenej v športovom areáli. Nadávali na vedenie mesta, že dopustilo zatvorenie korčuliarskej dráhy, pretože tak to hlásala spomínaná tabuľa. Mňa to vždy hnevá, keď niekto šíri bezhlavo akúkoľvek informáciu a nezaujíma sa, či je to pravda alebo nie. Zaujímalo ma, čo sa vlastne deje. Preto sme sa najprv previezli do Orlového, aby sme zistili, či tam tabuľa naozaj je. Potom som sa začala témou zaoberať. Na rozdiel od veľkých celoslovenských televízií som sa jej chcela venovať trochu hlbšie. Tak príspevok hovoril nielen o tom, že dráhu zatvorili. Boli tam stanoviská oboch strán, ozrejmoval aj históriu a príčiny celého sporu a načrtol aj riešenia do budúcnosti.

Hľadajú sa témy ťažko, alebo by ich je dosť aj v rámci regiónu, len spracovanie je problém? Ľudia nechcú hovoriť, majú strach, zodpovední sa zatajujú.

- S témami je to rôzne. Všetci novinári poznajú aj uhorkové sezóny. Ale vo všeobecnosti si myslím, že v Považskej Bystrici je o čom hovoriť. So spracovaním to býva niekedy ťažšie. Ľudia sa často hanbia ísť pred kameru. Niekedy sa boja a povedia nám isté informácie len mimo záznam. Sú aj takí, ktorí sa zatajujú, odmietajú spolupracovať, viacerí sú aj arogantní a nepríjemní.

Našla som si aj tvoje motto. Prečo práve také?

- Jaj, myslíš to, že mýliť sa je mužské? Mám ho od začiatku, čo sme uviedli do života internetové stránky našej televízie. Je to už asi sedem rokov. Malo to byť skôr humorné, nie je za tým nič hlbšie. Ak by som mala naozaj nejaké motto považovať za svoje, tak najčastejšie hovorievam, že život je otázkou priorít.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 416
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 584
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 242
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 819
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 480
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 214
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 839
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 360
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 664
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 59 716
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 819
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 921
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 548
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 19 512
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 274
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Veľkonočná výzdoba v centre Považskej Bystrice.

Pozrite si veľkonočnú výzdobu miest Považská Bystrica a Púchov.


Stredná priemyselná škola Dubnica nad Váhom.

Nové materiálno-technické vybavenie dostanú viaceré dielne.


TASR
Ilustračné foto.

Kamerové záznamy chýbajú.


ilustračné foto

Prehľad noviniek v kluboch VIII. ligy.


  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 664
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 59 716
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 819
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 921
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 548
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 19 512
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 274
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu