POVAŽSKÁ BYSTRICA. Nové nariadenie je podľa Antona Martausa z mestského úradu snahou dosiahnuť rovnováhu. A to medzi právom ľudí na pokojný oddych vo svojich domoch a bytoch a právom podnikateľov na pokojné podnikanie.
Zdôvodnenie primátora
Návrh nového nariadenia predkladal zastupiteľstvu Anton Martaus, vedúci finančného odboru mesta.
Ešte pred predložením zdôvodnil primátor Karol Janas, prečo ho mesto pripravilo. „Vzniklo to preto, lebo niektorí podnikatelia prevádzkujúci krčmy, začali nesmiernym spôsobom obťažovať obyvateľov, hlavne v podstavanostiach pod panelákmi. Formálne ich začali prerábať na herne a dožadovali sa aj iných otváracích hodín. Museli sme na to reagovať,“ povedal s tým, že materiál je aj tak kompromisný.
Snaha o rovnováhu
Anton Martaus vysvetľuje, že snahou bolo dosiahnuť nejakú rovnováhu medzi právami. „Na jednej strane majú ľudia právo na pokojný oddych vo svojich domoch a bytoch a na druhej strane majú zase podnikatelia právo na pokojné podnikanie,“ vysvetlil.
V nariadení je podľa vedúceho stanovená takzvaná všeobecná prevádzková doba od šiestej ráno do 22. hodiny v noci. Stanovené sú však aj osobitné prípady, keď sú výnimky. „Buď môžu otvárať skôr alebo zatvárať neskôr, alebo kombinovať obe tieto možnosti,“ zdôvodnil Martaus.
Ako príklad uviedol napríklad stánky či obchody s tlačovinami. „Bol by nezmysel nepovoliť v nich otváraciu dobu v čase, keď chodia ľudia do práce, napríklad na železničnej stanici. Prípadne v obchodoch s potravinami, aby si nemohli kúpiť aj skoro ráno čerstvé pečivo,“ zdôvodnil Martaus. Tieto, ale aj iné prípady, riešia výnimky.
Poistky a iné novinky
Osobitne sa dotkol kategórie herní, kde je podľa zákona možnosť prevádzkovať ich až do štvrtej ráno. Nonstop môžu byť podľa neho otvorené ubytovacie zariadenia, čerpacie stanice, hypermarkety, a podobne. Problém, ktorý spomenul primátor, sa snažili podľa vedúceho riešiť v nariadení osobitným bodom. „Akákoľvek prevádzková činnosť, ktorá sa realizuje v nebytových priestoroch bytových domov sa musí končiť 22. hodinou. Nech je to čokoľvek,“ vysvetlil Martaus.
Dodal, že je ešte ďalšie obmedzenie. „Vytvorili sme si ním poistku v prípade, že na akúkoľvek prevádzku budú evidované opodstatnené sťažnosti na jej činnosť. Môže byť potom otvorená maximálne do 22. hodiny,“ povedal Martaus. V dôvodovej správe sa uvádza, že hlavne ak bude dochádzať k rušeniu nočného pokoja.
Z finančnej komisie
Na finančnej komisii sa v súvislosti s možnosťou tohto obmedzenia rozprúdila diskusia o tom, čo sa bude posudzovať ako opodstatnená sťažnosť. Boli návrhy, aby sa to v nariadení konkretizovalo. Vhodný by bol nejaký úradný záznam. Napríklad, že vykonala výjazdy mestská polícia a uložila blokovú pokutu za rušenie nočného pokoja alebo že boli nejaké priestupkové konania na okresnom úrade. Jeden z členov poukázal aj na možnosť nariadenia v tomto bode. Komisiou nakoniec prešiel návrh nariadenia bez zmeny.
Vedúci finančného odboru ešte spomenul, že prevádzka jednej jedinej herne sa zrušiť nedá. Mesto môže zakázať len všetky takéto zariadenia na jeho území a muselo by sa uskutočniť referendum. Za zrušenie by sa muselo vyjadriť tridsať percent oprávnených voličov v meste Považská Bystrica.
Hovoril aj o zjednodušení
Nové nariadenie podľa vedúceho Martausa zjednodušuje aj administratívny postup pri schvaľovaní prevádzkovej doby.
Zatiaľ, čo predtým žiadali podnikatelia o potvrdenia času prevádzky a mesto im stanovovalo podmienky, tie sa teraz zalimitovali nariadením. Stanovovať si ich budú prevádzkovatelia. „Ale len v rozsahu nariadenia a mestu to len oznámia,“ vysvetľuje Martaus.