ILAVA. Svoj zámer prezentoval investor na aprílovom zasadaní mestského zastupiteľstva v Ilave. Podporili ho aj poslanci, už menej sa páčil niektorým obyvateľom mesta.
Výstavba obchodnej zóny si vyžaduje zmeny v územnom pláne. Rozpočet mesta to však nezaťaží, investor ich zafinancuje z vlastných zdrojov.
Občianska vybavenosť
Investor Jakúbek informoval o zámere vybudovať obchodnú zónu medzi areálom nemocnice a firmou Halla Climate Control Slovakia. „Ide o areál o rozlohe približne 1,8 hektára,“ hovorí. „Budú tam štyri polyfunkčné objekty pre obchody, kaviarne, skladové priestory, potreby pre nemocnicu, veľkosklad, rôzna diverzifikovaná občianska vybavenosť. K dispozícii bude pätnásť až sedemnásť priestorov na prenájom,“ uviedol s tým, že v okolí centra vznikne asi dvesto nových parkovacích miest. Tie budú môcť využívať aj návštevníci nemocnice. O peňažnom vyčíslení padla reč len okrajovo. „Ešte sme to neriešili,“ dodal.
Rovnako, aj začiatok realizácie projektu je ešte v nedohľadne. „Čaká nás zmena územného plánu, stavebné konanie a iné. Skôr ako za rok a trištvrte s realizáciou nezačneme,“ potvrdil.
Zmena územného plánu
„Prvou podmienkou možnosti realizácie tohto zámeru, okrem schválených projektov finančného zabezpečenia, je aj požadovaná zmena územného plánu,“ pripomenul primátor Štefan Daško. „V minulosti sa na financovaní zmien v územnom pláne, ktoré predkladali súkromní investori, aj sami podieľali,“ dodal s tým, že to isté by žiadal aj od súčasných investorov, nakoľko v rozpočte peniaze na zmenu dokumentu vyčlenené nie sú.
Jakúbek sa bude spolu s druhým investorom, ktorý plánuje zrekonštruovať pivovar, podieľať na financovaní zmien územného plánu z vlastných zdrojov. „Zaplatíme si to sami, takže rozpočet mesta s tým nezaťažíme,“ ubezpečil Jakúbek.
„Zmeny a doplnky v územnom pláne sa budú týkať zmien funkčného využitia územia, v uvedenom prípade plochy verejnej zelene na plochy občianskej vybavenosti,“ spresnil Stanislav Janušek, vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia v Ilave. „Samozrejme, bude riešené aj dopravné napojenie uvedeného územia. Ku každej zmene a doplnku sa spracováva grafická časť a textová časť,“ dodal.
Sú za aj proti
Projekt budúceho obchodného strediska sa poslancom páčil. Súhlasný postoj k zámeru vyjadrili aj poslankyne Ľudmila Hujova a Etela Eglyová. „Tento zámer podporujem a bola by som rada, keby sa stavba mohla zrealizovať v čo najkratšom období. Vylepší sa tým aj dopravná situácia pri zástavke v blízkosti nemocnice,“ hovorí Eglyová. Zastávka by mala byť presťahovaná na iné, lepšie miesto. Tiež sa v okolí nemocnice vytvorí okolo dvesto parkovacích miest, čo rovnako zlepší súčasnú situáciu.
Obyvateľom sa zámer pozdával už menej. Nepáči sa im, že verejná zeleň sa zmení na občiansku vybavenosť. Rovnako nespokojní sú aj podnikatelia v meste, ktorí sa obávajú poklesu klientely. „Pozemok je definovaný ako verejná zeleň, my z verejnej zelene skočíme do podnikov, ako sú na konci Dubnice naľavo?“ pýtajú sa znepokojene obyvatelia.
Pokiaľ sa zeleň zruší, bude nahradená na inom mieste. „Nehovorím, že sa zeleň úplne zruší. Budeme sa ju snažiť nahradiť niekde inde,“ ubezpečil prítomných Jakúbek. Kde, ešte nevie ani investor, ani mesto.
Diskusiu o výstavbe obchodného strediska sprevádzalo niekoľko ďalších otázok obyvateľov. Zaujímalo ich predovšetkým financovanie investície, počet obchodíkov či počet priestorov na prenájom.