POVAŽSKÁ BYSTRICA. Počas celého roka deti spracovávali ľubovoľnú ekologickú tému. S jej výsledkom sa prezentovali počas Ekojarmoku, kde ich práce hodnotila aj porota.
Rôzne spektrum výrobkov
Čo stánok, to iný nápad. Aj tak by sa dá stručne zhodnotiť kreativita detí pri vytváraní rôznych predmetov z odpadu, či ekologickou tematikou. „Ponúkame doma vyrobené mydielka, ihelničky, kvietky a ďalšie veci, ktoré sme v škole vyrábali na pracovnom vyučovaní alebo v družine,“ povedala Aneta Fraňová zo ZŠ Slovanská v Považskej Bystrici.
Školáci zo Stredu sa zamerali aj na vzdelávanie. „Pripravili sme nástenku, kde sú informácie o sparovaní odpadu. Záujemcovia si môžu aj vyskúšať, ako vedia separovať,“ stručne informovali Barbora Harvánková a Andrea Bielová.
Stánkov bolo na pešej zóne veľa. Pristavovali sa pri nich dospelí i deti. „Aj naša škola tu má svoj stánok,“ ukázala učiteľka Zuzana Karasová, ktorú obklopovali žiaci. Na ekojarmok s nimi chodieva každý rok. „Je to veľmi prospešné podujatie. Deti vidia, čomu sa venujú iné školy, poučia sa, ako sa dá využiť odpad, či kúpiť si nejaké výrobky.“
Rušno bolo aj okolo včelárskeho krúžku z CVČ Púchov. Pohľady okoloidúcich priťahovali najmä živé včely za sklom. „Priniesli sme ich, aby deti videli, čo sa deje v úľoch, mohli vniknúť do tajov ich práce,“ informovala Eva Kováčová. Doplnila, že prezentujú aj púchovské ekocentrum, ktoré pripravuje veľa aktivít pre deti i mládež.
Sprievodné podujatia
Sú už tradične súčasťou jarmoku. Okrem premietania ekologických filmov sa deti mohli zapojiť aj do rôznych hier, súťaží či tvorivých aktivít, ktoré pripravilo považskobystrické CVČ. Spríjemňovali si nimi chvíle čakania na hodnotiacu komisiu. „Mohli si zhotoviť originálne peňaženky z tetrapakov, naučiť sa, čo všetko sa dá vyrobiť zo starých odevov, či zapojiť sa do ďalších tvorivých aktivít. Naším cieľom bolo, aby si uvedomili, že nie všetko patrí do koša, ale dá sa ďalej použiť,“ vysvetlila Katarína Ligasová z CVČ.
Rôzne hry pripravili aj zamestnanci Štátnych lesov. Najväčší záujem bol o puzzle. „Páči sa mi, takúto hračku by som mal rád aj doma,“ usmial sa Jakub Hošták pri skladaní listu lipy. S jeho identifiká-ciou mal troška problém, ale s menšeu pomocou ho nakoniec určil správne.
Novinkou tohtoročného jarmoku bolo skladanie spoločného výtvarného diela Čerešňová halúzka. Deti ho vytvárali z ružových odtlačkov dna PET fliaš na takmer desaťmetrovom baliacom papieri.
Vyhodnotenie súťaží
Hlavným bodom podujatia bola prezentácia ľubovoľne vybranej ekologickej témy, ktorú deti spracovávali počas školského roka. S ich úrovňou bol Pavel Petrík z okresného úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie, spokojný. „Každý rok prinášajú súťažiaci nové a originálne témy, zapájajú sa do nich neraz celé triedy,“ skonštatoval.
Rozhodovanie bolo ťažké, nakoniec to porota vyriešila šalamúnsky. Ocenené boli všetky zúčastnené školy. Jej rozhodnutie sa odvíjalo rozmanitosti a stúpajúcej úrovne prezentovaných tém.
Autor: VÁ