PÚCHOV. Opravy Továrenskej ulice sa začali vlani v októbri. Rekonštrukciu sprevádzalo niekoľko komplikácií a veľa kompromisov pri výkopových prácach priamo na mieste.
V súčasnosti už práce finišujú.
Už je skoro hotová
Továrenská ulica bola už dlho zničená, vyžadovala si rozsiahlu rekonštrukciu. Mesto sa do nej pustilo na jeseň minulého roka. Cez zimné obdobie boli práce prerušené, čím sa predĺžila. Pôvodne mala trvať šesť mesiacov. „Je to miestna časť, ktorá je lemovaná rodinnými domami, nechceli sme, aby na zimu a cez vianočné sviatky zostala cesta rozbitá aj kvôli zimnej údržbe. Práve preto sme práce prerušili na najnevyhnutnejší čas,“ vysvetlila Daniela Šicová, vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia.
V súčasnosti práce dokončujú, trvať by mali do 31. mája. „Odstraňujú nedostatky, robia záverečné úpravy. Hotové je už aj dopravné značenie, vodorovné aj zvislé, deliaca čiara, ostrovčeky pre autobusy, zvýraznené priechody pre chodcov a podobne,“ hovorí.
Vždy sa len plátala
„Cesta cez miestnu časť bola využívaná ako hlavný ťah do Continentalu. Dorábala sa tam kanalizácia aj plynofikácia. Cesta bola vždy rozkopaná, a potom sa len zaplátala, preto ulica potrebovala kompletnú rekonštrukciu,“ uviedla hlavnú príčinu opotrebovania a zničenia Továrenskej ulice a hlavný dôvod rekonštrukcie Šicová. „Nerobila sa ale ako nová komunikácia. Pri rekonštrukcii sme kopírovali súčasný stav, takže nebude mať iné parametre,“ vysvetľuje. Dohady niektorých ľudí o zúžení vozovky sú preto podľa nej zbytočné.
Práce spočívali v položení nového asfaltového povrchu. „Firma, ktorá realizovala túto stavbu, vyhodnocovala podkladové vrstvy a ich únosnosť. Tam, kde boli zničené, dorábali sa nanovo. Okrem toho sa musela cesta aj odvodniť, nanovo prespádovať, aby tam nestáli kaluže,“ vysvetlila.
Celková hodnota zákazky predstavuje 418 058 eur, peniaze na rekonštrukciu vyčlenilo mesto z vlastného rozpočtu.
Niekoľko komplikácií
Rekonštrukcia Továrenskej ulice patrila k náročným a komplikovaným prácam v meste. „Nachádza sa tam veľké množstvo inžinierskych sietí, káblov. Káble neboli vždy v takej hĺbke, v akej mali byť podľa normy, a nie vždy v tých miestach, kde sa pôvodne predpokladali,“ uvádza najväčšie komplikácie, ktoré si vyžadovali veľa kompromisov priamo na mieste v teréne. „Komplikácie spôsobovalo aj to, že išlo o ulicu, ktorá bola obývaná z jednej aj z druhej strany. Vždy sme sa ale snažili vychádzať obyvateľom v ústrety,“ dodala.
Peter Baštuga, ktorý má na starosti stavebný dozor, hovorí, že problémy pri podobných akciách sa vyskytujú bežne. „Je to obytná zóna, počas celej prevádzky sa tam robila komplet realizácia aj s podkladovými vrstvami a odkanalizovaním. Vždy to bol kompromis medzi realizáciou a ľuďmi, ktorí tam žijú,“ konštatuje.
Zelená aleja alebo asfalt?
Diskusiu medzi obyvateľmi vraj spôsobila aj výsadba javorovej aleje. Niektorí z nich by namiesto stromčekov, lemujúcich hlavnú cestu, videli radšej asfaltovú plochu. Dôvodom je obmedzené pozdĺžne parkovanie na krajniciach a chodníkoch. „Niekoľko osôb oslovilo aj nás, aby sme tam stromy nevysadili. Nestretol som sa však s masovou podporou. Bolo to len zopár jednotlivcov, na druhej strane stretol som sa aj s ľuďmi, ktorí za výsadbu zelene sú,“ povedal poslanec Ján Riško na zasadaní mestského zastupiteľstva. S názormi občanov, ktorí boli proti vysadeniu zelene, sa nestotožnil, nakoľko Továrenskú ulicu považuje za vstupnú bránu do Horných Kočkoviec.
Šicová hovorí o prvotnej predstave ľudí parkovať na chodníku. Dnes tam je však vysadená alej, ktorá tam bola aj pôvodne. „V rámci rekonštrukcie sme vytvorili samostatnú parkovaciu plochu pri kostole. Kto bude potrebovať, môže tam zastaviť a stáť aj na dlhší čas,“ vysvetľuje.
Námestíčko
To ešte v miestnej časti hotové nie je. Pôvodne mala byť rekonštrukcia námestia dokončená spolu s Továrenskou ulicou, no jeho úprava bude trvať dlhšie. „Keď sa robila cesta a boli tam stroje, nebolo možné zároveň upravovať aj námestie. Kedy sa práce dokončia, závisí aj od počasia. V nepriaznivom počasí sa terénne úpravy robiť nedajú,“ vysvetľuje Šicová. Jeho rekonštrukcia sa robí z grantu miestnej akčnej skupiny Naše Považie.