HATNÉ/PREČÍN. Kaplnku na miestnom cintoríne v Hatnom ničí voda. Na opravu prispievajú v dobrovoľnej zbierke aj obyvatelia.
V Prečíne sa zase zbierajú na záchranu organu.
Ničí ju voda
Obecné zastupiteľstvo v Hatnom odsúhlasilo na májovom zasadnutí použitie finančných prostriedkov vo výške asi 1550 eur z dobrovoľnej zbierky obyvateľov Hatného na rekonštrukciu Kaplnky sv. Jozefa na miestnom cintoríne, ktorú už veľmi poškodila voda. Zbierka trvala asi mesiac.
Starostka obce Iveta Žilovcová hovorí, že stav kaplnky, hlavne vo vnútorných priestoroch, je kritický. „Murivo je stopercentne navlhnuté, opadáva omietka,“ konkretizovala.
Zbierka, opravy a fakty
Vlhkosť muriva odstránia podrezaním celého objektu diamantovým lanom, osekaním omietky vo vnútornom priestore a následným natiahnutím sanačnej omietky.
Zbierku inicioval obecný úrad po dohode s farnosťou v Dolnej Marikovej. „Podrezanie muriva bude stáť asi 2500 eur. Chýbajúce financie musíme ešte zohnať sponzorsky, dozbieraním od občanov a niečo prispeje aj obec, a to hlavne pracovnými silami, technikou a materiálom. Táto technológia je najúčinnejšia z dlhodobého hľadiska,“ informovala Žilovcová.
Kaplnka, ktorú sa v Hatnom rozhodli zachrániť, je neobarokový objekt z roku 1802. Na jej mieste stál kedysi drevený evanjelický kostol. Hatné patrilo farskému úradu Udiča až do roku 1755, kedy prešlo do farnosti Dolná Mariková. Do tohto roku sa spomína aj tento kostol zasvätený svätému Matejovi. Po prevzatí panstva Žigmundom Balaššom prestúpila väčšina obyvateľstva na katolícku vieru. Po zhorení kostola postavili na jeho mieste Kaplnku sv. Jozefa, ktorá stojí dodnes.
Zahral si „milovník“ dreva, musia ho opraviť
V Prečíne sa zase snažia zachrániť starý organ. Dotáciu vo výške 3000 eur schválili na zasadnutí zastupiteľstva aj poslanci. V obci robia aj zbierky.
Na to, že hudobný nástroj treba opraviť, prišli, keď sa ho pokúšali naladiť. Je zo štyridsiatych rokov minulého storočia a zistili, že niektoré tóny nehrajú. Správca Rímsko-katolíckeho farského úradu v Prečíne František Kvašňovský dal spracovať aj organologický posudok.
„Pán Jakub Vitásek z Krnova zistil, že ide o dvojmanuálny pneumatický organ českej výroby, ktorý je vplyvom času v nehrateľnom stave. Desiatky tónov v jednotlivých registroch nehrajú, sú silno napadnuté červotočom,“ hovorí starosta Anton Lagiň. Dodáva, že sa dá opraviť a zlikvidovať ho by bola škoda.
Náklady, zbierka a niečo o zariadení kostola
Predpokladané náklady na opravu a rekonštrukciu organu sú 15-tisíc eur. Obecná dotácia by nestačila. Robia aj zbierky. „Jednu robí pán farár. Pre tých, ktorí v obci nebývajú a chceli by prispieť cez internet alebo aj pre anonymných prispievateľov, robíme zase my,“ hovorí starosta Lagiň. Doplnil, že doteraz sa podarilo zozbierať spoločnými silami asi dve tretiny z požadovanej sumy.
Na organe v prečínskom kostole doteraz hrávali, aj keď nebol celkom funkčný. „Hrať má kto, muzikantov máme, našťastie, dosť. Gro z organu zostane aj po oprave zachované. Vymenia sa len napadnuté časti a niektoré píšťaly,“ dodáva ešte Lagiň.
Farský kostol v Prečíne postavili v roku 1637. V priebehu rokov ho upravovali do dnešnej podoby. Menili aj vnútorné zariadenie. Podľa dostupných historických podkladov dal patrón kostola Pavol Balaša v roku 1752 postaviť namiesto dreveného chórusu murovaný a v roku 1755 tam namiesto stavaného organa umiestnil nový, šesťregistrový maľovaný orgán, ktorý dobre zapadol do celkovej architektúry. Súčasná podoba chórusu a organu je z roku 1946, kedy bol chórus opäť upravený pre novozakúpený organ, ktorý je prevádzkovaný a udržiavaný až doteraz.