DOHŇANY. V sobotu 17. mája sa v Dome kultúrnych tradícií uskutočnil tretí ročník ochutnávky ovocných destilátov. Za účasti členov Rádu rytierov ovocných destilátov na Slovensku boli vyhlásení víťazi jednotlivých kategórií.
„V porovnaní s prvým ročníkom, kde sme začínali s polovičným počtom, je to veľký posun,“ hovorí starosta obce Milan Panáček. „Som rád, že pestovatelia pochopili význam degustácie, i to, že akcia nemá iba jeden účel, a to zámienku, ako si vypiť. Posun nastal aj po odbornej stránke. Mnohí si už dokážu vychutnať kvalitný destilát, posúdiť rozdiely medzi jednotlivými vzorkami a nájsť inšpiráciu na zaručene dobré recepty,“ dodal.
Nie je vzorka ako vzorka
Odborná degustácia sa uskutočnila 25. apríla pod vedením popredného odborníka európskeho formátu doktora Júliusa Forsthofera, ktorý vyslovil potešenie nad záujmom ľudí o tento druh akcie. „Dovolím si tvrdiť, že kvalita vzoriek sa oproti prvému ročníku výrazne zlepšila. Mútnu vzorku nám už nikto nepriniesol. Semeno kvality, ktoré sme tu zasiali, sa chytilo a dúfam, že kvety aj plody budú vyrastať aj v ďalších ročníkoch,“ skonštatoval.
„Je nesmierne zložité pochopiť princíp hodnotenia. Produkt má aj vôňu, aj chuť, ale niekedy býva vôňa slabšia, inokedy naopak, a práve to je to kúzlo porovnávania a hľadania harmónie medzi vzorkami,“ dodal doktor Forsthofer.
Zároveň vyzval súťažiacich, aby prihlásili destiláty aj do iných súťaží, pretože každý degustátor hodnotí inak, takže vzorky môžu mať na iných súťažiach odlišný výsledok.
Ocenenie pre víťazov
Z rúk organizátorov akcie - rytiera rádu Jaroslava Drienika a starostu obce Dohňany Milana Panáčka, si víťazi jednotlivých kategórií prevzali ocenenia. Hotnotené boli jablkovica, hruškovica, marhuľovica, broskyňovica, čerešňovica a skupina ostatné druhy. Víťazné poháre si odniesli pestovatelia zo Slovenska i Česka.
Šampiónom výstavy sa stal Roman Chmelář z Českého Radejova, ktorý do súťaže prihlásil slivovicu - duranziu z roku 2013.
Pálenie má svoju atmosféru
Jedným z ocenených bol aj Jaroslav Bajza z Beluše, ktorý získal 3. miesto v hodnotení slivovice. Jeho vzorka zaujala degustačnú komisiu výraznou kôst- kovo-mandľovou chuťou, pretože išlo o slivku duranziu. „Na Slovensku aj na Morave má táto slivka dlhú tradíciu a pripravujú sa z nej oveľa kvalitnejšie destiláty ako z bystrickej slivky," tvrdí pán Jaroslav. „Pri výrobe destilátu zohráva veľkú úlohu spôsob, akým sa mení kvas na jedinečný originál. Ja osobne som zástancom pálenia na dreve. Pracoval som v pálenici, takže viem, o čom hovorím. Netvrdím však, že na plyne sa nedá urobiť kvalitná pálenka. To závisí od technológie páleničiarov. Technológia na dreve má však svoju osobitú atmosféru, ktorú by niektorí chlapi nevymenili za nič na svete. Človek si to musí zažiť, aby mal z pálenice dokonalý zážitok. Aj v minulosti vyrábali ľudia alkohol v domácich podmienkach iba na dreve a pripravili ho častokrát kvalitnejší ako v štátnych páleniciach. Všetko je to o vedomostiach a zručnostiach ľudí,“ tvrdí Jaroslav Bajza.
Ochutnávka destilátu nie je „pitím alkoholu“
Sobota patrila nielen mužom, ktorí obracali poháriky s malým množstvom častejšie než inokedy, ale aj hosťom z družobného Česka, ktorí do Dohnian prichádzajú už ako priatelia.
Pripraviť tak veľkú akciu však nie je jednoduché. Potvrdil to aj jeden z organizátorov Jaroslav Drienik. „Aj keď príprava stojí veľa námahy, som spokojný, že sa približujeme k zámeru, s akým sme do projektu vstupovali," povedal.
Komisie boli tento rok zložené z mladších i starších odborníkov. Nie je pravidlom, že kvalitný destilát môže oceniť starší človek. Ak má pre to cit, môže to urobiť aj sedemnásťročný mladík. „Hlavnú úlohu pri hodnotení zohráva vôňa a vyváženosť chuti, ktorá musí zostať v ústach aspoň 5 minút. Nedá mi nespomenúť výrok, ktorý vyslovil v úvode doktor Forsthofer a s ktorým sa stotožňujeme všetci rytieri Rádu ovocných destilátov na Slovensku: Kvalitný destilát lieči a pomáha človeku dlhšie žiť,“ dodal.