ILAVA. Študenti na ilavskej obchodnej akadémii svoje štvorročné štúdium ukončili ústnymi maturitnými skúškami začiatkom minulého týždňa. My sme sa na maturantov boli pozrieť v stredu, v posledný deň skúšania. Vtedy skúšku dospelosti skladali zo slovenského jazyka a z ekonomiky.
Ako to už býva zvykom, niekto mal pri ťahaní otázky ruku šťastnú, niekto menej. Odpovede aj hodnotenia boli rôzne, niečo mali, ale predsa všetci maturanti spoločné. Keď vychádzali z miestnosti, boli už uvoľnení, pokojní a usmiati.
Komisiu si chválili
Maturanti si učiteľov v komisiách chválili. „Sú veľmi milí, snažia sa pomáhať. Keď som niečomu nerozumela, nasmerovali ma správnym smerom,“ hovorí Lucia Trniková. V stredu maturovala zo slovenského jazyka a z literatúry, ostatné predmety má už za sebou. „Včera som mala ekonomiku a anglinu, zmaturovala som na jednotky. Z praktickej maturity som mala dvojku, no som spokojná. Čakala som, že to bude horšie, ale, našťastie, mi to vyšlo. Keď človek vie, o čom rozpráva a má aspoň aký-taký prehľad, nemá sa čoho báť. Sedeli sme predsa v laviciach štyri roky, aj za ten čas sa na nás niečo nalepilo,“ hovorí spokojne. Učeniu sa vraj veľa nevenovala, no aj keď výsledok ešte nevedela, s odpoveďou bola celkom spokojná. „Litiky som sa nebála, no slovenčiny áno. Vytiahla som si lexikológiu, slovnú zásobu a mala som šťastie, pretože otázka mi celkom sadla. Z literatúry som odpovedala z kritického realizmu, z Ťapákovcov, Maca Mlieča a diela Keď báčik z Chochoľova umrie,“ hovorí spokojne. Po skončení strednej školy sa však rozbehne iným smerom. Dnes by skúšky na Akadémiu ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši mala mať už za sebou. „Odjakživa ma to ťahalo týmto smerom, dám zo seba všetko, čo len môžem a uvidím, čo dokážem,“ hovorí odhodlane. Ak sa jej to nepodarí, možno bude predsa len pokračovať na vysokej škole v ekonomickom zameraní. „Prihlášku som si posielala aj na ekonomickú fakultu do Banskej Bystrice,“ prezradila.
Poéziu v obľube veľmi nemali
Próza je jednoduchšia, zhodujú sa v tom viacerí študenti. No viacerí mali šťastnú ruku práve na poéziu. To je prípad aj Juraja Bagina, ktorý na skúšky prišiel so zlomenou nohou a barlami. Učiť sa nemohol kvôli nedávnej autohavárii, jeho odpoveď bola aj napriek tomu veľmi dobrá. Rovnako aj on chce pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokej škole. Ani v jeho prípade ho neláka však ekonomika. „Chcem ísť na Univerzitu Komenského na prírodovedeckú fakultu a študovať environmentalistiku,“ dodal.
S drámou Hamlet a Statky zmätky sa popasovala pri odpovedi Miroslava Mošková. Z triedy vyšla s úsmevom, bola spokojná. „Nebolo to náročné, len sa mi to troška poplietlo. Komisia bola v pohode, pretože ma naviedla správnym smerom,“ tvrdí. Slovenčine tiež veľa času nevenovala. „Celý týždeň som venovala ekonomike, slovenčinu som sa učila menej,“ dodala.
Ekonómovia a ekonomika
Aj tu boli niektorí študenti s odpoveďou spokojní menej, iní viac. Jozef si vytiahol tému, ktorá mu nesadla - finančné hospodárenie podniku. „Bola to ťažká téma, no komisia sa mi snažila pomôcť. Chcel som si vybrať tému dlhodobý majetok a vytiahol som si toto,“ hovorí. Je rád, že odpoveď má už za sebou a verí, že zmaturoval.
Viacerí maturanti sa zhodli na tom, že téma, ktorú mal Jozef, bola náročná. „Ťažká téma bola aj zahraničná obchodná politika. Je to o šťastí, “ zhodnotila Lucia.
Spokojná s odpoveďou bola Dominika Tomanová. Jej téma naopak sadla, a preto jej úsmev na tvári nechýbal. „Od tretieho ročníka sme si robili maturitný balík, ktorý obsahuje správy z praxe a tému, ktorú sme si mali spracovať. Pri odpovedi sme tento materiál mohli použiť. Ja som mala spracovanú tému výnosy a náklady, a práve tú som si vytiahla. Som spokojná a dúfam, že z toho vyjde najhoršia dvojka,“ hovorí. V ekonomickej dráhe bude pokračovať aj na vysokej škole ekonomického zamerania.