POVAŽSKÁ BYSTRICA. Väčšinou hlasov návrh na dočerpanie úveru poslanci schválili. Predseda Oblastného futbalového zväzu v Považskej Bystrici a poslanec Ján Panák hovorí aj o príspevku futbalového zväzu. Diskusia na zastupiteľstve bola dlhá. Poslancom, ktorí mali výhrady, sa nepozdávalo, že mesto sa bude ďalej zadlžovať. Vyjadrili tiež pochybnosti, či sa podarí vybudovať ihrisko za sumu 240-tisíc eur, prekážalo im, že neboli o zámere podrobnejšie a v predstihu informovaní.
Neinformovanosť bola hlavnou výhradou aj počas zasadnutia finančnej komisie. Väčšina prítomných členov sa zdržala.
Program, futbalový zväz a ihrisko v meste
Ján Panák tvrdí, že mesto môže získať príspevok z programu HatTrick, ktorý financuje UEFA, strešná organizácia národných futbalových zväzov. „Výška závisí aj od počtu žiadostí, ktoré každý rok prídu na Slovenský futbalový zväz. Z UEFA prichádza nejaký obnos peňazí, ktorý sa delí počtom žiadostí. Je stanovená minimálna čiastka. Keď je žiadostí viac, že by sa muselo ísť pod túto čiastku, tak sa potom niektoré projekty vyraďujú podľa toho, kedy boli podané,“ vysvetľuje Panák. Podľa informácií, ktoré má zo SFZ, zatiaľ majú len tri žiadosti.
„Minimálna suma je 40-tisíc eur, maximálna nie je určená,“ spresnil Panák. Je podľa neho veľká pravdepodobnosť, že minimálnu mesto dostane. Nedokázal to však stopercentne zagarantovať. „Rozhoduje o tom SFZ, ale už som povedal niektoré dôvody, pre ktoré si myslím, že ich dostaneme,“ dodal Panák.
Rozhodujúci čas, potreba súhlasu poslancov
Poslanci pripomienkovali, že o zámere nevedeli takmer nič a schvaľoval sa narýchlo. „Musíme podať žiadosť, a to musíme urobiť čo najskôr. Čím skôr tak urobíme, tým máme väčšiu šancu. Zatiaľ sú tri žiadosti. Keď ju podáme teraz, budeme v projekte zaradení na sto percent, keď ju podáme v novembri alebo vtedy, keď už bude podaných ďalších desať, už tam nemusíme byť,“ hovorí Panák.
Prečo potrebovali súhlas zastupiteľstva o dočerpanie úveru už teraz, keď ide o projekt budúceho roka, Panák odpovedal: „Zväz chce projekt, ktorý spĺňa podmienky kladené UEFA na to, aké musí byť ihrisko s umelým hracím povrchom. Sú tam presne stanovené podmienky. Zisťovali sme, koľko by stál projekt. Bolo by to 5,5 tisíca eur. Je to podľa mňa veľa peňazí na projekt, ak by poslanci nakoniec zámer neschválili. Mesto by ich len tak vyhodilo. Preto prišlo najprv na schvaľovanie zámeru,“ vysvetlil Panák.
Suma by mala stačiť, zámer sa oplatí
Poslanci však mali výhrady aj k tomu, že suma na realizáciu je nereálna. Zisťovali si, za koľko sa stavali podobné ihriská, a uvádzali raz také sumy.
„Primátor mi načrtol, že by bola takáto možnosť, lebo je nedočerpaný úver a že by sa to dalo urobiť. Oslovili sme firmy, ktoré realizujú takéto stavby. Boli dve a boli sa na ihrisko pozrieť. Jedna z firiem sa vyjadrila, že by dokázala ihrisko urobiť aj v cene, ktorá zostáva z nedočerpaného úveru,“ tvrdí Panák. Dodáva, že dokonca za dnešných podmienok, ako funguje stavebníctvo, možno aj lacnejšie. „Ale aká bude skutočná cena, ukáže až súťaž. Ja mám len informáciu od nich, že sa to dá za takúto čiastku postaviť.“
Primátor Janas tvrdí, že vyššia suma ako 240-tisíc nehrozí. „Využívame dnes, čo využíva viacero investorov a síce, že stavebné práce sú dnes na úplnom dne. Dnes sú ceny také nízke, že stavebné firmy robia možno za náklady. Je to pre ne nepríjemné, ale mestá a obce aj súkromní investori využívajú situáciu,“ vysvetlil s tým, že keď oznámili, že chcú realizovať projekt, hneď sa zaujímali tri firmy. „Upozornili sme ich, že suma je konečná. Tvrdili, že sa do nej bez akýchkoľvek problémov zmestia. Obavy z toho, že by si projekt vyžadoval ďalšie financie, sú neopodstatnené. Bude súťaž a najvýhodnejšiu ponuku budeme akceptovať,“ informoval primátor.
Do ihriska sa podľa Janasa oplatí investovať, aj keď nie je v meste mužský futbal. „Treba pritiahnuť deti, a potom, ak bude infraštruktúra, príde skôr aj sponzor, ktorý by mohol potiahnuť mužský futbal,“ tvrdí Janas.
Finančná komisia nedala zelenú
Finančná komisia, ktorá zasadala pred zastupiteľstvom, nedala zámeru zelenú. Ako hlavný dôvod odznievalo to, že poslancom ho nikto dostatočne neozrejmil. „Na komisiu prišla len polovica členov a výsledok z nej nenaznačoval úplne, ako sa na to komisia pozerá. Nevidím to preto ako problém. Poslancom sme po dlhej diskusii všetko vysvetlili a 23 hlasovalo, 22 za. To je pre nás dôležité,“ povedal Janas.
Na pripomienku, že ako poslanec v minulosti často vyčítal vedeniu mesta, že materiály nejdú do zastupiteľstva včas a dostatočne nie sú vysvetlené, dodal, že na to je zastupiteľstvo, aby sa veci vysvetlili. Pre časovú tieseň bolo zvolané navyše mimo poradia.
Niečo o návratnosti
Opodstatnenosť zámeru obhajoval Janas predovšetkým tým, že ak chce mesto, aby deti športovali, musí im pripraviť adekvátne podmienky, aby ich šport lákal. Projekt sa navyše podľa neho za päť až šesť rokov vráti.
O návratnosti hovorí aj Panák. „Všetko to závisí od záujmu a využitia plochy. Tu určite záujem bude, lebo v blízkom okolí nie je hracia plocha s umelým povrchom. Najbližšie sú v Žiline alebo v Dubnici nad Váhom. Ale v Dubnici sa používa už 20 rokov bez rekonštrukcie a je v zlom stave. Ďalšia je potom ešte v Trenčíne a Novákoch. Prípravné zápasy si viaceré kluby vybavujú aj stovky kilometrov ďaleko,“ hovorí Panák. Oblastný zväz má 60 klubov a využitie plochy v Považskej Bystrici podľa neho už s niektorými predrokovávali.
Vyjadrenie hlavného „finančáka“
Anton Martaus, vedúci finančného odboru mesta, vysvetlil, že samospráva využije peniaze z nedočerpaného municipálneho úveru. „Mestu bol poskytnutý prvý municipálny úver. V roku 2010 bol upravený na sumu 3,96 milióna eur. Konkrétne čerpanie bolo vo výške 3,72 milióna. Zostávalo približne 240-tisíc eur. Teraz prišla Prima banka a ponúkla nám dočerpanie úveru. Ako zhoda náhod prišla aj ponuka z futbalového zväzu na umelú trávu,“ hovorí o zámere Martaus.
Dodáva, že podklady pre zastupiteľstvo dávali dohromady narýchlo a nebol čas na analýzy. „Chápem poslancov, ktorí by chceli mať vyštrnganý materiál so všetkými analýzami a súvislosťami. Taký by sme však predkladali pol roka a ušla by nám príležitosť,“ tvrdí Martaus. Spresnil, že nejde o čerpanie nového úveru, ale odsúhlasenie dočerpania už schváleného úveru. „Nikto nám nedáva nôž na krk, že musíme úver dočerpať. Mohol sa, samozrejme, dočerpať aj na niečo iné, ale toto sme momentálne posúdili ako výhodné,“ hovorí vedúci.
Čo musia urobiť
Pri rekonštrukcii škvárovej plochy musia odstrániť škváru, urobiť niekoľko podkladových vrstiev, ktoré sú presne predpísané a následne povrch celkom vyrovnať. Potom sa uloží umelý trávnik.
V časti, kde to chýba, sa urobí odvodnenie. „Pod škvárovým ihriskom síce odvodnenie urobené je, len nikto nevie, v akom je stave, takže súčasťou projektu bude aj toto. Mohlo by sa porušiť aj pri odstraňovaní škváry. Takže možno sa bude musieť sčasti aj opraviť,“ vysvetľuje Ján Panák.
Ihrisko nespĺňa rozmery, bude sa preto musieť posunúť o osem až deväť metrov. Zrekonštruovať sa musí aj osvetlenie. Existujúce je síce funkčné, ale má svetlá, ktoré kladú veľké nároky na spotrebu, a tak sa vymenia. Objekt musí byť tiež oplotený a vybudujú sa aj dve striedačky, ktoré by mali byť bližšie k hracej ploche ako súčasné.