PAPRADNO. Podujatie otvoril predseda OZ Bačova cesta Ľudovít Urbanovský, ktorý sa poďakoval usporiadateľke akcie Anne Beníkovej za výbornú prácu v oblasti šírenia osvety a zachovávania tradícií. „Sme radi že sa nám aj takýmto spôsobom darí zviditeľňovať a propagovať ovčiarsku kultúru na Slovensku. Od začiatku projektu Bačova cesta uplynulo už šesť rokov. Za tento čas sa na Slovensku podstatne zvýšila spotreba ovčieho mäsa a mliečnych produktov. Pevne verím, že spotrebitelia ocenia domácu kvalitu a budú sa na salaše a farmy vracať,“ uviedol.
Taktiež pripomenul nedávnu poplašnú správu o kliešťovej encefalitíde, ktorá aj napriek tomu, že sa nepotvrdila, napáchala salašom nemalé škody. „Ubezpečujem všetkých, že výrobky, ktoré vyrábame na salašoch, sú bezpečné a zdravé, nakoľko podliehajú prísnej hygienickej kontrole,“ dodal.
Návrat k tradíciám
V minulosti na slovenských salašoch chovali 350 miliónov oviec, pričom celá produkcia sa zúžitkovala na Slovensku. Dnes je to necelých 350-tisíc kusov a niektoré salaše ešte stále vyvážajú jahňatá aj ovčie mlieko do Talianska. „Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku podporuje myšlienky, ktoré smerujú k návratu toho, čo konzumovali naši dedovia - ovčie mäso a syry,“ povedal podpredseda zväzu Eduard Janíček. „Aj prijatím Anny Beníkovej do Občianskeho združenia Bačova cesta sa tento projekt výrazne posilnil,“ dodal.
Dedičstvo predkov
Anna Beníková má s organizovaním akcií na farme už bohaté skúsenosti. Každoročne sa tu ľudia schádzajú pri rôznych príležitostiach. Jej láska k folklóru spája príjemné s užitočným. „Som veľmi rada, keď stretávam ľudí zblízka i zďaleka, ktorých spája láska k tradíciam, pretože je to niečo, čo nám zanechali naši predkovia ako dedičstvo, ktoré treba zveľaďovať," skonštatovala majiteľka farmy.
Samotný názov Bačova cesta dáva tušiť, že kultúrny program je spojený práve s tradíciami, k čomu bezpochyby patrí folklór. Inak tomu nebolo ani v Papradne, kde sa na pódiu postupne vystriedali folklórne skupiny Podžiaran, Bukoviny a ľudová hudba Javorníček. Pripravené boli ukážky ťahania syrových nití a výroby zvoncov. A keďže podujatie bolo organizované v spolupráci s obecným úradom, spojené bolo aj s oslavou Dňa detí. Najmenších návštevníkov čakalo množstvo hier a ukážok výcviku policajných psov, zásahu požiarnikov pri hasení makety domu, skákací hrad či jazda na koňoch.
Agroturistika má v Papradne zelenú
Spoluprácu pri akcii si pochvaľoval aj starosta Papradna Roman Španihel. „Aj z hľadiska návštevnosti sú pre obec takéto akcie veľkým prínosom. Až veľmi často sa na Slovensku hovorí o agroturistike. U nás sa nehovorí, u nás sa koná. Obdivujem všetkých, ktorí pracujú v tejto oblasti a ešte si nájdu čas pripraviť aj zábavu pre ostatných. Všetci vieme, že ich pracovná doba je od pondelka do nedele. Som rád, že návštevníci Koliby toto vedia oceniť a každý rok sa sem vracajú,“ skonštatoval starosta.
Vracajú sa skalní
Pravidelným hosťom Koliby je aj Ján Lutišan, ktorý sa tu chodí zabaviť aj s rodinou: „Teší ma, že v obci máme takú farmárku, ktorá sa stará nielen o zábavu, ale výrazne prispieva ku krajinotvorbe. Stačí sa iba poobzerať, ako je všetko vykosené a krásne. To sa hocikde nevidí. Obci to rozhodne prospieva.“
Renáta Balušíková s rodinou nevynechala na farme doposiaľ žiadnu akciu. „Rada sa započúvam do tónov ľudovej hudby a pokochám pohľadom na pasúce kone, ktoré dávajú farme aj okoliu osobitý rozmer. Cítim sa tu veľmi dobre, čo asi hovorí za všetko."