DUBNICA NAD VÁHOM. Viaceré mestá v Trenčianskom kraji už skateparky vybudovali. Ohlasy na ne sú veľmi pozitívne. V Dubnici nad Váhom s touto myšlienkou prišla mládež, ktorej vyžitie v tomto smere chýba.
„Je tu väčšia skupina pohybovo nadaných a aktívnych adolescentov, ktorí nesedia pri počítačoch či v krčmách. Šantia na kolobežkách, korčuliach, skateboardoch a aj na BMX bicykloch. Žiaľ, nemajú tu žiadne vhodné miesto na svoje aktivity,“ hovorí Milota Macho, jedna z iniciátorov myšlienky vybudovania skateparku v Dubnici nad Váhom.
„Decká chodia jazdiť na rôzne parkoviská pred obchodné centrá, na sídliská a námestia. Starší občania a mamičky s menšími deťmi ich odtiaľ vyháňajú, pretože robia hluk. Dokonca na nich volajú mestskú políciu,“ vysvetľuje.
V zbieraní podpisov pokračujú
Rozhodli sa preto napísať primátorovi a poslancom a pokúsiť sa niečo pre deti a mládež vybudovať. „Nechcem to nazývať petícia, je to skôr podpora tejto myšlienky. Doteraz máme takmer tisícsto podpisov od ľudí, ktorí túto vec podporujú,“ informuje Macho. V zbieraní podpisov pokračujú aj ďalej.
„V Novej Dubnici, Trenčíne, Novom Meste nad Váhom aj v Bánovciach nad Bebravou takéto skateparky majú. Keď to išlo tam, mohlo by sa to podariť aj u nás. Stretli sme sa aj s prevádzkovateľmi v Bánovciach, ktorí majú skúsenosti a sú ochotní pomôcť pri prípadnej výstavbe svojimi radami,“ dodala Macho. Predbežný odhad, koľko by vybudovanie skateparku stálo, je 70-tisíc eur aj so špeciálnym podkladom, ktorý má vyššiu životnosť ako asfalt.
Komisie návrh podporujú
„Mladí si sami navrhli dráhu a prekážky, aké by chceli mať. Oslovili sme viacero výrobcov prekážok a vybavenia skateparkov. Cena zavisí najmä od počtu a veľkosti prekážok, ktoré ale musia byť certifikované. Samozrejme, dajú sa vyrobiť aj v domácich podmienkach lacnejšie, len asi nebudú spĺňať všetky kritériá na bezpečnosť,“ povedala Macho.
Projekt skateparku podporuje aj poslanec mestského zastupiteľstva Jaroslav Šlesar. „Veľmi rád podporím akúkoľvek aktivitu mladých, ktorá ich dotiahne na športoviská, a odpúta ich od vysedávania pred PC, na sociálnych sieťach, v reštauračných zariadeniach a vytiahne ich von na vzduch,“ hovorí Šlesar. Podľa jeho slov by na aktivity mládeže malo mesto vždy hľadať prostriedky.
„Mesto, to nie je len štruktúra stavebných investícií, mesto tvoria jeho obyvatelia, a investovať do občana, do mládeže, je investícia do budúcnosti. Nové športové aktivity, ako je aj skatepark, je pre novú, mladú generáciu. Alebo budeme zase radšej hľadať prostriedky, ako stavať záchytné stanice, protialkoholické liečebne či odvykacie ústavy drogovo závislých?“ pýta sa Šlesar.
Lokalita
Návrh na výstavbu skateparku prebrali poslanci a členovia stavebnej a finančnej komisie. „Obe komisie túto myšlienku svojím uznesením podporili. Mesto tiež sľúbilo zaoberať sa touto myšlienkou intenzívnejšie,“ dodal Šlesar.
Ako najvhodnejšie miesto pre vybudovanie skateparku vybrali v spolupráci s iniciátormi projektu lokalitu pri železničnom nadjazde.
„Samozrejme, nič nebráni tomu, aby sa mesto zaoberalo aj inými - možno vhodnejšími lokalitami, z hľadiska vlastníckych vzťahov, vzťahov k iným investíciám, dostupnosti, ochrany majetku mesta, a podobne. Na čom sme sa všetci zhodli, že by to nemalo byť vo vnútroblokoch sídlisk, aby skateboardisti nerušili svojimi aktivitami pokoj ďalších občanov,“ dodal Šlesar.