POVAŽSKÁ BYSTRICA. Miroslav Bílik má osobné skúsenosti s rakovinou. Onkologickým pacientom bol aj jeho syn, po liečbe je už päť rokov. V skupine cyklistov boli aj ďalší rodičia, ktorí prežili spolu so svojimi deťmi boj s touto zákernou chorobou.
Práve osobné skúsenosti podnietili Miroslava Bílika k založenie občianskeho združenia Deťom pre život. Jednou z akcií, ako sa snažia pomáhať rodičom i malým onkologickým pacientom, je cyklojazda naprieč Slovenskom. Po ceste sa zastavujú aj v mestách. Náš región nebol výnimkou.
Netreba sa vzdávať
Iniciátorom myšlienky je Miroslav Bílik. „V našej skupine je aj Šimonko Holodiak, ktorý tiež bojoval s touto chorobou a teraz už jazdí na bicykli. Nevzdávať sa a bojovať. Toto posolstvo chceme posúvať rodičom v nemocniciach. Jedna mamička v Košiciach nám povedala, že toto potrebovali vidieť. Že sú detičky, ktoré sú po liečbe, dnes sa hrajú, bicyklujú. A o tom celý projekt je,“ vysvetlil.
Cyklisti vyštartovali na takmer 1200 kilometrov dlhú trať 8. júna v Novej Sedlici na východe republiky. Ich cieľom bola Bratislava, kam prišli 14. júna. Niektoré etapy boli ťažké. Ale ako Bílik zdôraznil, ani choré deti sa nevzdávajú, tak sa nemôžu vzdať ani oni. Podporu majú aj u známych osobností. Spolu s nimi jazdil Tully Vojtek, pripojil sa Peťo Čambor, hokejisti z Trenčína, Bratislavy.
Jedinou ženou v peletóne bola Jana Orviská. Napriek tomu, že má malé deti, neváhala a pripojila sa k dobrej myšlienke. „Zapájam sa už tretí rok, teraz idem prvý raz po celej trase. Deti nemajú byť choré, majú sa hrať vonku,“ vysvetlila svoju motiváciu.
Slovenskí cyklisti majú podporu aj na českej strane. „Projekt má nesmierne dobrú energiu a obrovský náboj. Podporujeme ho od roku 2010. Teraz sme v peletóne šiesti, na hraniciach nás čakajú ďalší desiati,“ povedal Leoš Hanák.
Zastávky v mestách
Počas trasy sa cyklisti zastavovali v rôznych mestách. Výnimkou nebola ani Považská Bystrica. Najskôr navštívili Základnú školu na sídlisku SNP, a potom zamierili na mestský úrad, kde im primátor Karol Janas odovzdal v mene mesta šek na 500 eur. „Dnes je síce ťažká doba, ale každý primátor či starosta sa snažia pomôcť. Dokonca jedna pani na pumpe mi dala drobné, aby aj ona pomohla. Slovensko má veľmi dobrých ľudí, myslím, že dobro treba posúvať ďalej, že ľudia sa spájajú,“ doplnil Bílik.
Z Považskej Bystrice cyklisti pokračovali do Beluše, odtiaľ za moravskú hranicu do Brna, a potom naspäť na Slovensko do Trenčína.
Pomôžu deťom
Príspevky, ktoré cyklisti počas predchádzajúcich ročníkov dostávali, išli na rekondičné pobyty pre malých onkologických pacientov. Teraz im chcú pomôcť aj inak. „Od pondelka spúšťame individuálnu dopravu pre detských onkologických pacientov. Auto sme dostali od nášho partnera, výťažok použijeme na krytie ďalších nákladov. Budeme voziť detičky, ktoré budú prepustené z nemocnice, aby boli čo najrýchlejšie pri svojich rodinách. Služba bude bezplatná a určená najmä pre sociálne slabšie skupiny,“ objasnil Bílik.
Myšlienku takejto podpory víta aj primár detského oddelenia a námestník považskobystrickej nemocnice Igor Steiner. „Konečne sa nám podarilo nájsť spoločnú reč a Považská Bystrica, ktorá v podstate nikam nepatrila, je pridelená na detskú onkologickú kliniku v Bratislave. Preto vítam, že projekt, ktorý združenie spustilo, pomôže aj našim detským onkologickým pacientom. Poisťovňa síce hradí časť nákladov na dopravu, ale spoluúčasť majú aj rodičia. Aj u nás žijú ľudia, ktorým to zaťažuje rodinný rozpočet,“ skonštatoval Steiner.
Onkologické ochorenia v detskom veku nie sú podľa neho až také raritné. „Ročne diagnostikujeme desať až pätnásť nových ochorení,“ dodal.