ILAVA/PÚCHOV. Aj materské školy v ilavskom aj púchovskom okrese bojujú s veľkým počtom žiadostí. Snažia sa hľadať možnosti, ako vyhovieť všetkým.
Situácia v mestách
V Ilave sú dve materské školy, do obidvoch bolo doručených viac žiadostí o prijatie, ako mohli uspokojiť. „Aby sme mohli v novom školskom roku uspokojiť čo najviac rodičov, zvýšili sme počet detí k septembru zo štyridsaťsedem na štyridsaťdeväť,“ hovorí riaditeľka dvojtriednej materskej školy v Klobušiciach Jana Pilátová. Kapacitu škôlky nerozširovali prvýkrát. „Podľa vyhlášky by sme mali mať štyridsaťdva detí, ale už sme žiadali o výnimku na štyridsaťsedem a teraz na štyridsaťdeväť. Priestorovo sme kapacitu ešte nerozširovali,“ dodala s tým, že do škôlky bolo doručených dvadsaťštyri žiadostí. „Štrnásť detí sme prijali, a napriek tomu zostalo ešte desať žiadostí nevybavených. Sú to žiadosti rodičov, ktorí nebývajú v Ilave, ale dochádzajú za prácou do firiem v meste. Alebo žiadosti rodičov, ktorých deti k 31. augustu nedovŕšili tri roky,“ uzavrela Pilátová.
Materská škola na Medňanskej ulici je väčšia, má päť tried. No ani tu nedokážu uspokojiť všetky žiadosti rodičov. Situáciu riešili rovnako ako v Klobušiciach. „Doručených bolo šesťdesiatšesť žiadostí o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie a štyri rozhodnutia o odklade plnenia povinnej školskej dochádzky,“ hovorí riaditeľka Janka Harušincová. Aby bolo možné vyhovieť čo najväčšiemu počtu žiadostí, aj oni zvýšili počty detí podľa zákona. „Aj napriek tomu nebude vybavených dvadsaťpäť žiadostí. V súčasnosti spolu s mestom hľadáme vhodné riešenia situácie,“ uzavrela.
V Púchove doteraz dokázali pokryť umiestnenie detí do materských škôl. „Do budúcnosti však rátame s rozšírením priestorov pre nové triedy materských škôl v Základnej škole s materskou školou Slovanská,“ informovala Viera Češková z oddelenia školstva a sociálnych vecí.
Situácia v obciach
Do Košece a Beluše prišlo tiež viac žiadostí, ako dokážu uspokojiť. V Košeci však vyjdú v ústrety všetkým rodičom, otvoria piatu triedu. Bojovali s problémom, kde by ju zriadili, nakoniec sa ako najvhodnejšie miesto ukázal priestor, kde je v súčasnosti zriadená obecná knižnica. „V súčasnosti materskú školu navštevuje deväťdesiatštyri detí a od septembra prijmeme tridsaťdva nových detí. Uspokojíme všetkých rodičov, zriadime novú triedu. To si však vyžaduje zvýšenie rozpočtu materskej školy o 2040 eur a tiež náklady na nové pracovné miesto v sume 3312 eur. Triedu treba zariadiť ležadlami, paplónmi, vankúšmi a nábytkom v sume 2758 eur,“ povedala riaditeľka školy Eva Jurenová.
Problém zvyšovania počtu detí v materskej škole sa týka aj belušskej škôlky, ktorá má šesť tried zriadených priamo v Beluši a dve triedy v elokovanom pracovisku v Hloži. Riaditeľka Adriana Čemešová hovorí, že narastajúci počet detí a záujem o ich umiestnenie v škôlke je podmienený pribúdajúcou bytovou výstavbou a zakladaním nových rodín v obci. Nárast počtu detí zaznamenali už v minulom roku zo 168 na 180. „Už vtedy sme museli riešiť situáciu, ako s deťmi, najmä dvojročnými. Podľa platnej legislatívy sa tieto deti umiestňujú iba vtedy, ak je voľné miesto a umožňuje to kapacita materskej školy. Tá sa zvýšila nad rámec kapacity stanovenej školským zákonom,“ hovorí Čemešová s tým, že v minulom školskom roku tak vyhoveli všetkým žiadostiam. V tomto školskom roku sa však opäť stretli po zápise s nárastom počtu detí, a to zo 180 na 192. „Tu by už nepomohla ani navýšená kapacita súčasnej osemtriednej materskej školy, a tak sme po rokovaní so zriaďovateľom dospeli k záveru, že bude potrebné otvoriť ďalšiu triedu v materskej škole na Ulici Ľudovíta Štúra,“ vysvetlila.