DUBNICA NAD VÁHOM. Zbor väzenskej a justičnej stráže už v marci 2012 odhadol predpokladané náklady stavby na vyše 6 miliónov eur. Ministerstvo si chce nechať odsúhlasiť obstarávanie stavby vládou, návrh už je v pripomienkovom konaní.
Stavbou chcú riešiť dlhodobú nepriaznivú situáciu v zabezpečení ubytovacích kapacít pre odsúdených, ktorých počet stále rastie, ako aj kritickú situáciu v stave signálno-bezpečnostnej techniky v dubnickom ústave. "Nepriaznivým stavom ubytovacej časti väzenských objektov v spojení s nevyhovujúcim technickým stavom signálno-bezpečnostnej techniky vznikajú reálne riziká ohrozujúce bezpečnosť, ktoré väzenský personál nedokáže za daných podmienok v plnom rozsahu účinne eliminovať,“ uviedlo MS v predkladacej správe.
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Dubnica nad Váhom zriadili v roku 1971, keď väzenstvo prevzalo nevyužité ubytovne zbrojárskeho priemyslu. Prístavbami, rekonštrukciami aj novou výstavbou v nasledujúcich rokoch vytvorili podmienky, ktoré vyhovovali výkonu trestu odňatia slobody odsúdených mužov, zaradených do druhej nápravnovýchovnej skupiny. V roku 1983 dokončili komplexnú prestavbu ubytovní odsúdených. V ďalších rokoch zrekonštruovali a upravili zdravotné stredisko pre odsúdených, postavili kinosálu a nové školské stredisko pre odsúdených. Od roku 1993 si v tomto väzení začali odpykávať trest muži zaradení do prvej nápravnovýchovnej skupiny s minimálnym stupňom stráženia.
Väzenie má v súčasnosti ubytovaciu kapacitu 516 miest. Je v ňom päť ubytovacích objektov, v ktorých sú odsúdení umiestnení v 28 miestnostiach s kapacitou od deväť do 19 lôžok. Na disciplinárne tresty je určených päť ciel so siedmimi lôžkami.
Stavbou chcú ekonomicky prijateľným riešením zvýšiť ubytovaciu kapacitu ústavu o 160 miest a tým zabezpečiť odsúdeným zákonom stanovenú minimálnu ubytovaciu plochu 3,5 metra štvorcového na jednu väznenú osobu a plne funkčný a primeraný bezpečnostný štandard ochrany ústavu. V stavbe sú okrem ubytovacích priestorov navrhnuté aj priestory na kultúrno-osvetovú prácu, vzdelávanie a duchovnú starostlivosť. Súčasťou rekonštrukcie je aj výstavba časti ohradového múru, vybudovanie novej strážnej veže a nového vchodu do ústavu v súlade s platnou koncepciou bezpečnosti. Neoddeliteľnou súčasťou plánovaných prác v objektoch je aj rekonštrukcia signálno-bezpečnostnej techniky ústavu.
Stavebnú akciu vrátane jej projektovej prípravy rozvrhli na štyri roky. Spustiť ju chcú v tomto roku a skončiť by sa mala v roku 2017. Náklady na projektové práce sú plánované na 228-tisíc eur, na jednotlivé objekty stavby by malo ísť 5,2 milióna eur a ďalších 583-tisíc je rozpočtová rezerva viac ako 10 percent z predpokladaných nákladov.