POVAŽSKÁ BYSTRICA. Študenti stredných škôl Trenčianskeho kraja prezentovali svoju tvorivosť počas jedného dňa. Prekvapenie v podobe tvorivej činnosti bolo pripravené aj pre návštevníkov, ktorí si prišli ich diela pozrieť.
Zameranie výstavy
Výstava fotografií a malieb bola zameraná na zviditeľnenie mladých, nádejných umelcov. Žiaci si všetko pripravili, čo sa týka výstavy. Galéria im pomohla hlavne s inštaláciou.
Išlo o študentov umeleckých škôl, ale aj takých, ktorí sa maľovaniu a fotografovaniu venujú ako svojej záľube. „Mladí umelci nemajú dostatok financií, aby sa mohli prezentovať. Chceli sme im dať šancu, a tak sme pripravili cez KomPrax projekty. Vďaka nim sme mohli uskutočniť podujatie,“ hovorí Zdenka Kapráliková. Dodáva, že pracovali na príprave spolu so spolužiakom Patrikom Cimprichom. „On sa zameral na fotografie a ja na maľby,“ vysvetľuje Zdenka. Obaja sú študentmi Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Púchove.
Prekvapenie pre návštevníkov
Do umeleckej tvorby zatiahli aj návštevníkov. „Je tu prázdne plátno, každý, kto príde, môže prispieť svojou troškou,“ prezradila Zdenka Kapráliková. Nezostalo veru dlho prázdne, veľmi rýchlo sa začalo zapĺňať. Nakoniec vznikol zaujímavý, veľký obraz, ktorý pôsobil mimoriadne optimisticky. Ľudia ho maľovali akrylovými farbami.
Organizátori pripravili aj anketu o najlepšie vystavované dielo. Návštevníci hlasovali o najlepšiu maľbu aj fotografiu.
Prišlo veľa mladých
Aj keď bola výstava nainštalovaná len deň, prišli na ňu desiatky návštevníkov. „Vystavujú naši kamaráti, tak sme sa prišli pozrieť,“ prezradila Lenka Mituníková. Našli sme aj jej diela. Zaujímavé bolo napríklad nové, moderné spracovanie obrazu jednej z Velazquezových madon, okrem toho vystavovala ešte dva ďalšie obrazy. „Je strašne fajn, že sme dostali možnosť ukázať, čo robíme. Mohlo by to byť aj častejšie,“ myslí si Michaela. „Prišiel som sa pozrieť, vystavuje moja priateľka,“ povedal Adam Matúšov. Diela jeho priateľky boli, samozrejme, najkrajšie, zaujal ho však ešte jeden obraz mladého maliara. „Je neokukaný a originálny, zaujímavé spracovanie,“ zhodnotil Adam. Trošku bláznivo a aj tragicky pôsobil obraz Mimoňov od Adriany Briestenskej, ktorá chodí do druhej triedy na strednú umeleckú školu do Trenčína. „V škole sme mali tému hračka a toto symbolizuje jej rozpad,“ povedala s tým, že namaľovať obraz dalo dosť námahy.
Dostať prvú šancu je dôležité
Na výstavu však neprišla len mládež. „Je veľmi dobré, že mladí ľudia dostali túto prvú možnosť verejne sa prezentovať. Úroveň je obdivuhodná,“ povedal Ambróz Gabčo, ktorý sa už dlhé roky venuje fotografovaniu a mal viacero výstav. Fotografie mladých ho zaujali. „Ich pohľad je celkom iný. To platí o všetkých vystavovaných fotografiách všeobecne. Na týchto dvoch, ktoré zachytávajú naše mesto, ma však konkrétne zaujalo, ako sa autor pohral s farbami,“ povedal Gabčo. Známe zákutia mesta pôsobili podľa neho trochu snovo, nereálne. Fotograf bol rád, že sa mohol aj rozprávať s ľuďmi, ktorí diela vytvorili.
Nie farebné, ale čiernobiele fotografie vystavovala Katarína Šlesárová. Išlo o portréty. „Čiernobiela fotografia má podľa mňa väčšiu emóciu v prípade portrétu ako farebná a ide o to, vystihnúť charakter človeka,“ prezradila Katarína Šlesárová. Fotografovaniu ľudí dáva pred ostatnou činnosťou prednosť. Ťažké je však nájsť objekty na realizovanie zámerov.