Jeho diela ovládli celý dom, ateliér a objavujú sa aj v záhrade. Sú z kameňa, no chladné nie sú. Vyžaruje z nich pokoj.
Zlákal ho prírodný materiál
Ako Ľubomír sám hovorí, jeho farbičkami nie sú klasické maliarske farby, ale sú nimi prírodné materiály, rôzne kamene a fosílie. Vyberá si z pestrej palety drahých kameňov, kryštálov i polodrahokamov, ako napríklad amazonit, karneol, sodalit, ametyst, ruženín, tyrkys, jaspis, citrín, achát, tigrie oko, chalcedón, magnezit, onyx, opál, avanturín, a podobne. Na Slovensku sa tieto kamene vyskytujú len málo, preto ich má väčšinou z dovozu, či už z Južnej Ameriky, Indie, Pakistanu, z Číny, vo veľkom množstve sa vyskytujú aj na Urale.
„Vek fosílií, ktoré používam pri tvorbe, je niekoľko desiatok miliónov rokov. Na Slovensku sa vyskytujú tiež veľmi málo. Viac sa vyskytujú v Maroku alebo Južnej Amerike,“ hovorí tvorca moderného sakrálneho umenia. Z týchto krajín si nachádzajú cestu do Ladiec, kde ich Ľubomír používa pri tvorbe diel.
Cesta k sakrálnemu umeniu
Plátnom umelca je vysokoleštený ónyx, vytvára na ňom jedinečné biblické príbehy. „Už samotná prírodná kresba kameňa napovie veľa. V každej doske je akoby už niečo predmaľované. Myšlienku vyhľadám, obkreslím, dotvorím,“ prezrádza o svojom umení.
Pri "maľovaní" nepoužíva klasický štetec. „Menšie kamienky ukladám s pinzetou. Je to môj štetec večne ubabraný od lepidla a všelijakých kamienkov,“ hovorí s úsmevom.
Ľubomír a celá jeho rodia je veriaca, preto inklinoval práve k sakrálnemu umeniu. „Oslovili ma biblické motívy, kreslím výjavy zo Starého, ale aj Nového zákona. Iné motívy ma neoslovili,“ vysvetľuje.
V tvorbe využíva inovatívne techniky. Niektoré z nich začal používať ako prvý, a tak na metódu kryštalizácie a monofrakcie získal úžitkové vzory. „Pri tvorbe obrazu monofrakciou sa kameň musí podrviť nadrobno, preoseje sa a obrazce sa vytvárajú z jemnejších či hrubších frakcií,“ vysvetľuje a ukazuje na niekoľko takto vytvorených diel.
Vystavuje, pomáha
Ľubomír je chemik, v cementárni pracuje už veľa rokov. Ku kameňu sa dostal už dávno, pracuje s ním už viac ako dvadsať rokov.
Vystavovať začal ale až pred tromi rokmi. Takýmto spôsobom chce podporiť výstavbu kostola Božieho milosrdenstva v Ladcoch. „Všetky výstavy, ktoré mávam, sú benefičné. Dostal som talent, a tak výťažky venujem na bohumilý účel. Na výstavbe kostola je roboty ako na kostole,“ hovorí s úsmevom umelec, pre ktorého je sakrálne umenie veľkým koníčkom.
„Netvorím pravidelne, len vo svojom voľnom čase. Najmä vtedy, keď ma chytí tvorivý ošiaľ,“ dodal. Vo svojom ateliéri, ale aj v myšlienkach, má rozrobených niekoľko diel. „V hlave mám veľa motívov, len času je málo a sily sú tiež obmedzené,“ priznáva.
Niektoré z jeho novších diel sú v súčasnosti vystavované v krypte ilavského kostola. Pozrieť si ich môžete ešte do konca mesiaca. „8. júla bude vernisáž vo výstavnej sieni Pállfyho paláca v Bratislave,“ pozval zvedavcov a milovníkov tohto druhu umenia.
Vidia ich aj nevidiaci
Ľubomírove diela môžu vidieť aj nevidiaci, sú trojdimenzionálne. Každý z nich má svoju vlastnú myšlienku, svoj vlastný malý príbeh. „Každý je jedinečný a možno ho vnímať nielen zrakom, ale aj hmatom,“ hovorí. „Diela môžu vidieť aj nevidiaci, keď sa ich dotknú, pocítia silu a vanutie. Vedia si obraz predstaviť a nemusia ho ani vidieť,“ hovorí o svojich dielach. Ľubomír obľubuje aj klasické maľované obrazy, doma ich má niekoľko.
Umenie i v záhrade
Vo veľkom dome a záhrade Ježových na každom kroku vidieť Ľubomírove diela. „Obrazy sú dosť ťažké, preto musím dávať pozor, aby boli dobre upevnené,“ upozorňuje. Na stenách jednotlivých miestností visia výjavy zo Starého i Nového zákona. V jednej z nich visí zaujímavý monument. „Nachádza sa na ňom ruka pýtajúca a ruka dávajúca. Symbolizuje to vzťah človeka k Bohu, človek zhora všetko dostáva, vďaka Bohu,“ predstavil ho. Motív rúk patrí k jeho obľúbeným.
Diel má však omnoho viac, spolu ich stvoril už viac ako sto. Nejde len o obrazy, vytvoril aj niekoľko krížov, stromov života či svietnikov. Mnohé diela ukrýva vo svojom kráľovstve, v ateliéri. Možno tam nájsť obraz s podobenstvom o cisárovej minci, o rozmnožení chleba, o svadbe v Káne Galilejskej a mnoho ďalších.