LADCE. V lome pribudol nový pamätník svätca Jána Pavla II. Minulý víkend ho požehnal krakovský arcibiskup kardinál Stanislaw Dziwisz, ktorý s ním žil takmer štyridsať rokov ako osobný sekretár a priateľ.
Miesto sa má stať svätyňou, majákom, ktorý bude ukazovať cestu k Bohu.
Bude šíriť slovo Božie
Myšlienke postaviť pamätník v lome bol od samotného začiatku naklonený aj generálny riaditeľ Považskej cementárne Anton Barcík, ktorá spolu s Rímskokatolíckym farským úradom v Ladcoch pripravili slávnosť. „Ani na chvíľu sme nezaváhali splniť prianie našich poľských priateľov z krakovskej oblasti, aby sme práve na hore Butkov s kameňolomom, v úzkej súčinnosti s nimi, postavili pamätník svätému Jánovi Pavlovi II, ktorý miloval Slovákov, Slovensko i slovenské hory,“ povedal.
Slávnosti sa zúčastnil aj žilinský diecézny biskup Tomáš Galis, podľa ktorého má pamätník veľký potenciál, aby evanjelium z tohto miesta mohlo vstúpiť do každého domu, rodiny a do každodenného života.
Spojenie národov
Hlavným celebrantom slávnosti bol kardinál Stanislaw Dziwisz z Krakova, ktorý so svätcom žil dlhé roky. Pripomenul, že Butkov bude pripomínať časť života Karla Wojtylu, ktorý počas vojny ako mladý muž tvrdo pracoval v poľskom kameňolome Zakrzowek. „Keby nebolo Jána Pavla II., nemohli by sme sa takto slobodne stretávať v tejto krajine. Aj jeho zásluhou môžu aj národy východnej a strednej Európy žiť v slobodnom svete,“ tvrdí. Podľa neho je pamätník ďalším dôkazom toho, že Tatry Slovákov nerozdeľujú, ale práve naopak, spájajú.
Kardinál navštívil v obci aj stavbu nového kostola Božieho milosrdenstva v Ladcoch. Pri tejto príležitosti odovzdal farnosti relikviu krvi svätého Jána Pavla II.
Skala, obraz i relikviár
Do skaly z lomu Budkov je osadený nový pamätník, ktorý pozostáva z farebného obrazu svätca. Nad ním je jeho posolstvo Slovákom „Nebojte sa.“ Pod obrazom je relikviár, obsahuje úlomok skaly z lomu v Krakove, kde Wojtyla kedysi pracoval, i niektoré jeho osobné predmety, ktoré svätca sprevádzali celý život. Časť rehoľného odevu – škapuliar od rehole bosých karmelitánov vo Wadoviciach z roku 1929 či jeho obľúbená ikona s podobizňou Panny Márie z Kalwarie Zebrzydowskej. Novým prvkom sú aj tri balvany so žulovými tabuľkami s odkazom na Starý a Nový zákon, ako aj na pamiatku svätcov Cyrila a Metoda.
Pri tejto príležitosti bola vydaná pamätná medaila, pamätný list i obrázok svätca s modlitbou o vyprosenie milosti.