Z Považskobystrického okresu boli na súťaži Slávik Slovenska 2014 dve zástupkyne, víťazky krajského kola. V druhej kategórii žiakov štvrtých až šiestych ročníkov, žiakov prvých ročníkov osemročných gymnázií a základných umeleckých škôl zvíťazila Terézia Podhradská zo ZUŠ M. R. Štefánika v Považskej Bystrici. V tretej kategórii žiakov siedmych až deviatych ročníkov, žiakov druhých až štvrtých ročníkov osemročných gymnázií a základných umeleckých škôl zvíťazila Paulína Piláciková zo ZŠ Brvnište. Paulínka sa stala víťazkou, respektíve laureátkou, aj v kategórii sólistov v súťaži zameranej na ľudovú pieseň Vidiečanova Habovka.
Umelecká škola aj folklórny súbor
Paulínka Piláciková päť rokov spieva a tancuje aj vo folklórnom súbore Mladosť, ktorý je jednou zo zložiek Mestského folklórneho štúdia v Považskej Bystrici a navštevuje roky aj hodiny spevu v ZUŠ M. R. Štefánika. Učí ju Jana Hoštáková. „Je to nielen vynikajúca učiteľka, ale aj po ľudskej stránke vzácny človek. Veľmi jej pomohla, posledný rok ju mimoriadne svedomito pripravovala,“ hovorí Paulínkina mama, Aďa Piláciková.
Dodáva, že jej dcéra má spev v krvi. Vyspevuje si vraj odmalička a takmer všade. „Či je v kúpeľni alebo v izbe, mrnkala si ešte ako malé bábo v perinke. Teraz, keď je staršia, zaspievajú si radi aj s bratom Andrejom. On hrá na harmonike,“ prezrádza mamina.
Paulínka Pilacíková
Dodáva, že je hriechom, ak sa nepodchytí talent detí. Paulínka hovorí, že ani častá účasť na podujatiach a tréning jej vždy nepomôžu prekonať trému. „Niekedy sa mi trasie hlas, tak sa snažím predýchať to. Ale nie vždy postup zaberá. Naučili ma však celkom dobre, ako zvládať podobné situácie," prezrádza. Na vystúpeniach preskakuje tréma aj na maminu. „Keď vidím, že nie je v pohode, nadychujem a vydychujem za ňu,“ vysvetľuje s úsmevom.
Boli to nervy
Súťaž v Habovke bola predpremiérou Slávika a určite Paulínke účinkovanie v nej pomohlo. Do súťaže zameranej na ľudovú pieseň ju prihlásili manželia Jankoviechovci, ktorí vedú folklórne štúdio. „Väčšiu trému som mala v Habovke. Tak mi srdco búchalo, išlo mi až vyskočiť. Vravela som si na tom javisku - Pane Bože, pomôž mi! Ale nakoniec som zaspievala dobre. Na druhej súťaži som sa už tak nebála,“ spomína si Paulínka.
Pri podrobnom opise z vyhlasovania výsledkov Paulínkino rozprávanie vyznieva aj úsmevne. „Na Slávikovi Slovenska bol jeden chlapec, ktorý spieval veľmi dobre. Myslela som si, že vyhrá on. Ja som sa tak úfala, že budem na druhom, možno treťom mieste. Vyhlásili ich, ale tam som sa neumistnila. Uspokojila som sa, že nič nezískam. A potom prišiel, no ako sa volá taká krátka melódia, aha, tuš. A vyhlasovateľka výsledkov sa odrazu zastavila. Mala problém, ako to býva zvyčajne, čítať moje priezvisko Piláciková. Lebo každý si myslí, že je napísané nárečovo. Ale nakoniec meno zaznelo. Boli to však poriadne nervy,“ hovorí Paulínka a dodáva, že v nej až hrklo.
A čo je to ten laureát?
Kurióznejšia situácia však bola v Habovke. V sobotu bola súťaž a v nedeľu galaprogram. „Hovorili nám, kto v ňom bude vystupovať. Ja som získala aj zlaté pásmo. Povedali mi však v zákulisí, že som získala ešte laureáta, aby som neodchádzala. Prikývla som, že dobre, ale vôbec som netušiala, čo je to ten laureát," opisuje Paulínka. Ked potom ešte raz zaspievala a išla do hľadiska k rodine a známym, čakalo ju prekvapenie. „Plakali, gratulovali mi. Nechápala som, čo sa deje. Až po chvíli mi došlo, že som asi vyhrala," spomína si mala speváčka.
Nie je náhodou, že u Pilácikovcov obe deti ťahá k folklóru. Vzťah k ľudovej piesni zblížil aj rodičov. „Poznali sme sa s manželom dlhšie. Viac sme sa však zblížili, až keď sme začali obaja chodiť do speváckej skupiny Podžiaran. Ja teraz spievam v Dúbrave v Jasenici. Manžel sa ešte naučil nedávno sám hrať na harmoniku, tak je vždy veselo,“ usmieva sa Aďa Piláciková. Aj Paulínka hrá na hudobný nástroj, na keyboard a jej brat Andrej na harmoniku.
Bola šťastná a prekvapená
Terezka Podhradská sa zapojila do súťaže Slávik Slovenska už štyrikrát. V roku 2011 získala dokonca druhé miesto. Teraz vo svojej kategórii zvíťazila. Keď sa pýtame, aké to bolo, počuť pri vyhlasovaní svoje meno, len sa usmeje, skloní hlavu a začne si mocne stískať ruky. Evidentne nie celkom rada hovorí sama o sebe, je mimoriadne skromná. Potom predsa skonštatuje. „Bola som veľmi šťastná a hlavne prekvapená.“ Od pani učiteľky, ktorá ju učí v ZUŠ M. R. Štefánika spev, sa dozvedáme viac. „Tešila sa, ale šťastní boli aj jej rodičia. Mamina nás všetkých tak vyobjímala, až sme skoro nemohli dýchať a tatino fotografoval a fotografoval,“ prezrádza Danka Štrauchová. Sama sa priznáva, že bola veľmi nervózna. „Skoro ma porazilo, keď vyhlásili všetky miesta a zostávalo posledné, prvé. Stále som si hovorila, že ak tomu dieťaťu ukrivdia a nedostane ocenenie, nebude vec v poriadku,“ spomína si učiteľka. Nestalo sa však. Porota ocenila Terezkin talent, ale aj snahu na výbornú.
Terezka Podhradská.
Rodinný fan klub a láska k hudbe
Na súťaži mala doslova rodinný fan klub. Rodina z otcovej strany býva totiž v Modre, tak si na súťaž radi odskočili. „Tato a dedko sú muzikanti a teta spieva v Lúčnici,“ prezrádza Terezka. Dievčatko tak malo po kom rovnako ako Paulínka Piláciková, zdediť talent aj pochytiť lásku k hudbe.
Malá speváčka prezrádza, že si doma často spievajú, alebo aj vtedy, keď sa vezú na výlet v aute. Cvičí najčastejšie, keď je doma sama alebo zatvorená v kúpeľni. Terezka chodila do ľudovej školy najprv len na klavír, ktorý ju učil manžel Danky Štrauchovej. Neskôr pribudol spev a bola to výborná voľba. „Manžel ma upozornil, že učí dievčatko, ktoré by bolo určite dobré podchytiť aj v speve. Keď som ju počula prvýkrát, bola som veľmi prekvapená. Dodnes nechápem, kde sa v takom drobnom, útlom telíčku berie taký silný, nádherný hlas, " hovorí Štrauchová.
Na súťaž Slávik Slovenska sa pripravovala Terezka asi pol roka. Keď sa mala s nami zhovárať o tom, či rada spieva a ako vníma úspech, veľmi jej to nevoňalo. Pôsobila mimoriadne placho. Potom však padla prosba, aby zaspiavala pesničku, s ktorou súťažila. V očiach jej odrazu zaihrali malé ohníčky a pri klavíri stála znenazdajky silná, vyrovnaná mladá dáma. Pani učiteľka Štrauchová ešte po malom vystúpení dodala, že ide veľmi ťažkú pieseň z Papradnianskej doliny, ktorú majú problém spievať aj staršie dievčatá.
Úspech oboch dievčat je o to vzácnejší, že do súťaže Slávik Slovenska sa tento rok zapojilo 40-tisíc mladých spevákov. Z nich dve dievčatá z Považia získali prvé miesto vo svojich kategóriách. Ide o vec, ktorá sa udeje možno tak raz za desať rokov.