Ukončili medzinárodné sympózium

Posledná júnová sobota bola Dňom otvorených dverí sklárne Rona, ktorá zostala jedinou na Slovensku. Slávnostným dňom v kaštieli bolo zavŕšené sklárske sympózium, ktoré organizuje spoločnosť každé dva roky.

Patrik Illo, kurátor výstavy, so svojimi dielami.Patrik Illo, kurátor výstavy, so svojimi dielami.


LEDNICKÉ ROVNE. Počas piatich dní sa výrobná hala zmenila na tvorivé dielne výtvarníkov z rôznych kútov sveta. Ich umelecké výtvory boli sprístupnené verejnosti v priestoroch kaštieľa počas Dňa otvorených dverí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sprievodnou akciou bola výstava slovenského sklárskeho umenia „HLADINY“, predstavujúca výber súčasnej tvorby sklárskych umelcov naprieč viacerými generáciami a odhalenie stromu sklárov, ktorý bude pripomínať tohtoročnú tvorbu umelcov.

Strom sklárov

„Strom je pre nás synonymom troch generácií,“ uviedol predseda predstavenstva Rony, a.s. Stanislav Biroš. Tých, ktorí tu boli pred nami, považujeme za korene, na ktoré naväzuje kmeň. Dnešok, to sme my všetci, ktorí robíme maximum pre to, aby fabrika bola silná a vytvárala dostatok nových konárov a ovocia, ako zárodok budúcej úspešnej doby,“ dodal predseda predstavenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavý výber

Kurátormi výstavy sa stali dizajnéri Patrik Illo a Pavol Macho. Od ich výberu záviselo, akých umelcov bude hostiť Rona. „Skladbu výtvarníkov sme namiešali naozaj zaujímavo,“ hovorí Patrik. Časť ľudí poznáme osobne, časť z výstav a katalógov. Kritériom bolo, aby už niečo v umeleckej branži znamenali a aby mali skúsenosti so sklom. Aj prostredníctvom výtvarníkov sme chceli ukázať, akými rôznymi spôsobmi sa dá pracovať so sklom. Máme tu zástupcov od klasického remeselného prístupu až po konceptuálne umenie, ktoré je založené viac na myšlienke, než na samotnom výsledku. Pozvanie prijali zaujímavé kapacity zo 7 krajín sveta. Všetci museli prispôsobiť svoje návrhy typu našej výroby,“ vysvetľuje kurátor.

„Po iné roky sa sympózium nieslo v duchu konkrétnej témy. V tomto roku tomu však bolo inak, pretože vtesnať široké spektrum umelcov do jednej témy by bolo veľmi ťažké. Nechali sme na každom z nich, nech kontinuálne pokračuje vo svojej tvorbe,“ dodal Patrik Illo, ktorého ústredným mottom tvorby je nechať žiť diela vlastným životom.

SkryťVypnúť reklamu

Únik do sveta fantázie

Pre výtvarníka Miloša Janku bolo sympózium príjemným rozptýlením a únikom do originality. „Zamestnancom Rony som s malou prestávkou už 20 rokov. Počas tohto obdobia sa moje myšlienky sústreďovali najmä na strojovú výrobu. Týždeň, kedy spoločne s umelcami tvoríme vlastné diela, je pre nás vybočenie z rutiny. Človek môže voľne premýšlať a nie je viazaný striktne technológiou,“ tvrdí výtvarník, ktorý sa rozhodol v rámci voľnej témy pre stvárnenie väčších objektov.

Počas Dňa otvorených dverí zaujali jeho strašidielka zo série Halloween, ktoré obdivovali rovnako dospelí i deti. Pri ich tvorbe umelec vychádzal z toho, že tvoriť zo skla treba i pre potechu tých najmenších, aby od útleho veku nachádzali cestu ku sklu a spoznávali jeho krásu.

SkryťVypnúť reklamu

Originálne prvky

Dánska výtvarníčka Maria Bang Espersen v rámci voľnej tvorby pristúpila k tvarovaniu skla experimentálnou formou pátrania po možnostiach, čo dokáže sklo. „Téma mi vyhovuje, keby som však lepšie poznala možnosti výroby sklárne, prispôsobila by som tomu výber. Využila by som plný potenciál skúseností pre typ skla, aký je používaný vo výrobe. Po druhýkrát sa pripravím lepšie, tvrdí umelkyňa, ktorej diela nesú punc abstraktnosti.

Výsledkom jej experimentovania počas sympózia je netradičné dielo, v ktorom použila kamene zatavené do skla. „Chcela som vedieť, ako tieto dva rozdielne prvky vyniknú. Je to veľmi zaujímavé.

Aj keď počas procesu tvorby vzniklo niekoľko chýb, neberiem to ako negatívnu stránku, ale poučenie,“ tvrdí výtvarníčka, ktorá rada prijme pozvanie aj na budúci rok.

Priestor pre originalitu

Lukáš Jaburek je art direktorom slávnej českej sklárne Moser. Pozvanie na sympózium bolo pre neho veľkou výzvou. Dielu, ktoré vytvoril, dal názov podľa slávneho zámku vo Versaille práve kvôli zaujímavému členeniu, ktorým sa jeho dielo vyznačuje. „Keďže pracujem pre skláreň Moser v Čechách, snažil som sa vyrobiť niečo, čo by spojilo umenie českej sklárne so sklárňou Rona. Myslím, že sa mi to podarilo. Tu v Rone som po prvýkrát a som veľmi spokojný. Možnosti výroby sú dostatočné a je tu výborná partia ľudí. Teší ma, že do tímu prizvali aj mňa,“ hovorí umelec z Česka.

Alexandra Stencel je externou dizajnérkou Rony. Vlastnou interpretáciou diel sa na sympóziu predstavila po prvýkrát. Alexandra je poľskej národnosti a krásu tohto krehkého materiálu objavila až v Bratislave v katedre skla Patrika Illu. Osobne si myslí, že pre skláreň je veľmi ťažké vymyslieť niečo nové. Na poli vlastnej neobmedzenej tvorby nachádza však dostatok možností.

Obdivovali umelecké skvosty

Prehliadka sklárne a kaštieľa spolu s výstavou umeleckých diel je pre mnohých návštevníkov Dňa otvorených dverí príjemným vybočením zo všednosti. Rovnaký názor má i Martina Očkayová z Považskej Bystrice, ktorá s rodinou obdivovala nielen výstavu skla a umeleckých diel, ale nazrela aj do výrobných priestorov. V kaštieli ju zaujal najmä strom sklárov, nad ktorým krútila prekvapene hlavou. „Nenachádzam slov, je nádherný, ako všetko, čo som tu dnes videla,“ skonštatovala.

Martina Mackovičová z Lednických Rovní chodí do kaštieľa pravidelne. „Je tu nádherne. Teší ma, že v našej obci je takýto skvost. Exteriér je krásny po všetky ročné obdobia, ale s dielami výtvarníkov krása a úprava parku ešte viac vyniknú," zhodnotila pani Martina.

Alžbeta Šubová z Dulova sa Dňa otvorených dverí zúčastnila po prvýkrát. „Prišla som s nevestou a mažoretkami. Boli sme zvedavé, kde pracuje môj syn. Veľmi sa nám tu všetko páči,“ povedala. Evu Žaludkovú najviac zaujal priesvitný muž vo forme kalicha. „Je to nádherné a tajomné dielo. Vedela by som si ho predstaviť aj doma ako originálny doplnok," skonštatovala.

Diela výtvarníkov budú od septembra inštalované v priestoroch múzea v kaštieli Lednické Rovne a odtiaľ poputujú na viaceré výstavy doma i v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 579
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 604
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 391
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 145
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 594
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 265
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 502
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Kraslice so vzormi z Domaniže.

Učila ju majsterka z Domaniže.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu