BELUŠA. V novembri minulého roka sa v obci konalo verejné prerokovanie. Búrlivej diskusie sa zúčastnilo viac ako sto občanov, rozšírenie ťažby v lome rázne odmietli.
Nakoniec dosiahli to, za čo bojovali. Viac sa ťažiť nebude.
Od začiatku nesúhlasia
Kameňolomy CS, s.r.o. chceli rozšíriť ťažbu v lome na 350-tisíc až 400-tisíc ton ročne. Rozšírenie ťažby v lome a jej dopad na dopravu riešili Belušania už dlhší čas. Nesúhlas vyjadrili na niekoľkých rokovaniach i v petícii, ktorá bola spísaná občianskym združením Naša Beluša. Dôvodom odmietavého postoja nebolo ani tak samotné zvýšenie, ako zhustenie dopravy, ktorá by aj naďalej viedla po súčasných prístupových komunikáciách. „So zvýšením ťažby nemôžeme súhlasiť, pretože bude mať negatívny dopad na celý región. Najväčší problém predstavujú ťažkotonážne motorové vozidlá, ktoré prechádzajú obcou a zanechávajú negatívny dopad na kvalite života nás všetkých,“ povedal na prerokovaní starosta Beluše Ján Prekop.
Z hľadiska dopravy a celkového zaťaženia na životné prostredie aj na životy občanov by bolo takéto zvyšovanie pre obec nevýhodné. „Obzvlášť, keď ide aj o oblasť Belušské Slatiny, ktorú sme zahrnuli ako rekreačnú oblasť do nového územného plánu,“ hovorí.
Potešujúca správa pre rozvoj obce
V polovici mája navrhovateľ Kameňolomy CS, s.r.o. ohlásil odstúpenie od navrhovanej činnosti rozšírenia ťažby stavebného kameňa v dobývacom priestore, pre ktorú prebiehal proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. Táto správa potešila všetkých občanov. „Verejné prerokovanie v kultúrnom dome bolo dosť búrlivé, ale veľmi potrebné. Zvyšovanie ťažby bolo pre obec a kvalitu života našich občanov neprijateľné,“ povedal na poslednom zasadaní obecného zastupiteľstva starosta.
Zároveň sa poďakoval všetkým občanom za účasť na novembrovom prerokovaní i činnosti občianskeho združenia Naša Beluša, ktoré do problému po celý čas aktívne vstupovalo. „Aj v tomto prípade sa oplatilo ťahať za jeden povraz v zmysle spolupráce občania a vedenie obce. Dosiahli sme želateľný výsledok a ukázalo sa, že stále má zmysel presadzovať naše spoločné záujmy v otázke zachovania a zlepšovania kvality života v našej obci,“ tvrdí starosta.
Cesta, ktorá je jedinou prístupovou cestou na Mojtín, je však stále v zlom stave. O havarijnom stave komunikácie informovala obec Trenčiansky samosprávny kraj. „Od opravy približne sedemstometrového úseku v roku 2013 nebola žiadna výraznejšia oprava výtlkov a prepadlísk,“ uzavrel starosta.
Potešujúce podľa neho je aspoň to, že ťažba v lome sa rozširovať nebude a zostáva na súčasnej úrovni približne 200-tisíc ton za rok.