Pri uvítaní do života už nedostanú vkladnú knižku

Pri uvádzaní detí do života dostávali v Považskej Bystrici rodičia peňažný dar na vkladnej knižke. Od konca júna došlo k zmene.

Poslanec Juraj Pekár (v strede) žiadal, aby našlo mesto vhodnú formu prideľovania daru.Poslanec Juraj Pekár (v strede) žiadal, aby našlo mesto vhodnú formu prideľovania daru. (Zdroj: (AUTOR))

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na júnovom rokovaní prijalo mestské zastupiteľstvo návrh doplnku k zásadám o zabezpečovaní občianskych obradov a slávností. Mesto ho spracovalo v záujme zjednodušenia poskytnutia daru pri vítaní nových občanov do života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvody zmeny

Doteraz zásady pri slávnostnom uvítaní nových občanov ukladali dať im finančný dar na vkladnej knižke. Ako vysvetlil vedúci odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry, s vkladnými knižkami je v posledných mesiacoch problém.

„Preto sme chceli proces zjednodušiť a vypustiť výraz vkladné knižky. Dar zostáva, ale budeme ho dávať inou formou. Zároveň sa zaokrúhlila suma na 35 eur,“ informoval ešte Bielik.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora a pripomienky

Poslanci zmenu zásad podporili. S pripomienkou vystúpil na zasadnutí Juraj Pekár. „Vítanie detí do života je milý a pekný občiansky obrad. Jeho súčasťou bolo aj odovzdávanie finančného daru cez vkladnú knižku. Nebolo to len odovzdanie daru, ale aj určitý symbol budúceho sporenia pre dieťa, a teda jeho budúcej prosperity. Realitou je, že vkladné knižky ako bankový produkt asi odchádzajú do histórie a pomaly vznikajú nové bankové produkty. Musíme sa s tým zmieriť. Myslím si však, že forma a jej symbolický význam by mali byť nejakým spôsobom posunuté aj do budúcnosti,“ navrhol Pekár.

Dodal, že treba pohľadať vhodnú formu, ako odovzdať rodičom dieťaťa finančnú podporu a dal návrh na spracovanie pekne riešeného grafického návrhu ako spomienky na vítanie do života.

SkryťVypnúť reklamu

Symbolický šek

Primátor Karol Janas pripomenul, že o veci diskutovali aj na mestskej rade a prisľúbil, že mesto dá spracovať nejaký symbolický šek. „Ten budeme odovzdávať ľuďom s tým, že peniaze nebudú dostávať počas aktu slávnostného uvítania v hotovosti, ale následne si ich budú vyberať v pokladni. Aby sme sa vyhli handrkovaniu s peniazmi a aby mala udalosť dôstojný priebeh ako treba,“ povedal primátor.

Účinnosť

Doplnok č. 2 k Zásadám o zabezpečovaní občianskych obradov a slávností nadobudlo účinnosť dňom 26. júna. Zaokrúhlenie sumy na 35 eur prinesie do konca roka 2014 celkové zvýšenie výdavku o 50 až 60 eur. Zvýšenie daru o jedno euro nezakladá nárok na zmenu rozpočtu v danej položke.

Autor: BERKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 266
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 357
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 172
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 208
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 851
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 342
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 549
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu