DUBNICA NAD VÁHOM. Po skončení rozpočtového roka musí zastupiteľstvo prerokovať hospodárenie mesta v podobe záverečného účtu. Dubnickí poslanci sa ním zaoberali na konci júna. Nezaobišlo sa to bez ich pripomienok.
Kladný výsledok
V minulom roku mesto hospodárilo s prebytkom 325-tisíc eur. Predkladateľka Mária Barcíková navrhla aj jeho prerozdelenie, a to desať percent do rezervného fondu, zostatok použiť v rozpočte na tento rok ako náhradu za predpokladaný výpadok príjmov plynúci z refundácie výdavkov na rekonštrukciu kaštieľa z roku 2011. Ministerstvo pôdohospodárstva dosiaľ mestu nehradilo poslednú platbu vo výške 311-tisíc eur z projektu obnovy kaštieľa napriek tomu, že žiadosť dostalo ešte v decembri 2011. Podľa hovorcu ministerstva našli pri kontrole nedostatky, mesto sa bráni, že ministerstvo kontrolu urobilo priamo na mieste a žiadne nedostatky nevytklo.
Trinásť pripomienok
Pri predkladaní Barcíková konštatovala, že o záverečnom účte rokovala finančná komisia i mestská rada. „Od poslancov neboli žiadne výhrady, slovné pripomienky boli odstránené,“ povedala.
Na rokovaní zastupiteľstva sa ale už objavili. „Už vlani, keď bol návrh schváliť s výhradou, sme poukazovali, že nejde hospodárenie s prebytkom, ale ide o celoročné hospodárenie. Ak si niekto myslí, že prebytok je dobre hospodárenie, je na omyle. Keď sa nepoužijú peniaze na nejakú akciu, idú do prebytku. Je to dobré hospodárenie? Bol by som rád, keby sa záverečný účet posudzoval z hľadiska celoročného hospodárenia,“ upozornil poslanec František Fusek. Zároveň predložil trinásť pripomienok k výdavkovej časti, medzi inými aj na zmeny v programovom rozpočte schválené primátorom. „Máme schválené zásady, že primátor môže robiť presuny, ale má byť o tom informované mestské zastupiteľstvo.“
Dotkol sa aj organizácií mesta. Výhrady mal k nesprávnemu účtovaniu v Dubnickom múzeu, na čo poukázal podľa neho i hlavný kontrolór, či hospodáreniu polikliniky. Predložil návrh, aby záverečný účet mesta bol schválený s výhradou.
Na jeho pripomienky reagovala Mária Barcíková s tým, že mohol pripomienky poslať písomne, písomne by mu odpovedala. „Zaráža ma, že múzeum i poliklinika štvrťročne predkladajú informácie do zastupiteľstva. Za celé roky sa nemuseli riaditelia zodpovedať?“ spýtala sa.
Stanovisko hlavného kontrolóra
K záverečnému účtu sa vyjadril aj hlavný kontrolór Ivan Rózsahegyi. Odporučil prijať ho bez výhrad.
Prečítal i stanovisko audítorky Silvie Augustínovej. Podľa jej vyjadrenia účtovná uzávierka poskytuje pravdivé skutočnosti, nezistila žiadne závažné nedostatky.
Schválili, ale s výhradou
Rovnako, ako záverečný účet za rok 2012, aj vlaňajší zastupiteľstvo schválilo s výhradou. Akceptovalo tak návrh uznesenia, ktorý predložil František Fusek.
Výhrady mali poslanci k dodržiavaniu rozpočtových pravidiel podľa zásad rozpočtového hospodárenia mesta platných od 21. 10. 2010, ako aj riadeniu a kontrole organizácií zriadených mestom. Zároveň schválili opatrenia na nápravu. Podľa nich má vedenie mesta, okrem iného, predložiť doklad o overení účtovnej závierky mestskému zastupiteľstvu do 1. septembra, analyzovať pripomienky k záverečnému účtu a prijať príslušné opatrenia.
Prebytok vo výške 325-tisíc eur podľa rozhodnutia poslancov pôjde celý do rezervného fondu.
Autor: VŽ