Včerajšie prudké dažde narobili problémy v prímestských častiach Považskej Bystrice aj v obci Prečín. Bahno a kamenie, ktoré vliekol príval vody z lesov čiastočne zahatal asi na hodinu aj cestu z Považskej Bystrice na Púchov.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Problémy po búrke včerajšej večernej búrke mali väčšinou v rôznych priemyselných prevádzkach Považskej Bystrice. Pre zníženie prietoku v miestnom neveľkom jarku, sa v jednej prímestskej časti tok vybrežil. Voda tiekla po ceste až ku kostolu.
Priemyselný areál
Problémy narobila búrka aj v prevádzkach priemyselného areálu bývalých Považských strojární. „Voda vytopila oblasť prevádzky Leteckých motorov a časť, kde má objekty pán Ján Budaj. Situáciu spôsobilo, že firma HTC neprevádzkovala čerpaciu stanicu, ktorá prečerpáva Žiarsky potok na druhú stranu do Váhu,“ zdôvodnil Pavel Petrík, vedúci Odboru starostlivosti o životné prostredie okresného úradu.
Tento problém sa podľa neho opakuje. „Robila to za nich čiastočne mestská čistiareň odpadových vôd. Volal som ale riaditeľovi Leteckých motorov, aby to zariadil. Zajtra máme stretnutie s konateľom HTC. Budú musieť čerpať, či sa im to páči alebo nie. Je to ich a potok si nemôže tiecť, ako sa mu zachce. Zvlášť, keď sú prívalové dažde,“ povedal Petrík.
Keď sa spustili čerpadlá, voda rýchlo opadla. Mali jej údajne padnúť za obeť v týchto miestach aj zajace a ošípané, z hospodárstva ktoré tu je. Straty nám však majiteľ nepotvrdil.
Šebešťanová
Včera večer vytopilo aj inú firmu v Šebešťanovej. „Bol to Rademaker. Čerpali a čistili tu celú noc,“ informoval Pavel Petrík.
Problémy mali aj v neďalekom Ravene. „Priamo nad firmou sa zlievajú dva potoky. Večer tu ešte hasiči čerpali vodu v prevádzke a musia ju odčerpávať stále, lebo voda sa neustále zhromažďuje. Čerpacia stanica, ktorá tu je a mohla by pomôcť, stále nie je v prevádzke. Nedarí sa totiž v tejto lokalite prepojiť potok popod cestu, je to veľmi zanesené. Ak sa podarí spustiť čerpaciu stanicu, v celej tejto lokalite bude s vodou počas prívalových dažďov pokoj. Štyri potoky sa potom budú vlievať do prícestného rigolu a prejdú do čerpacej stanice. Všetka prebytočná voda sa tak prečerpá do Vážskej kaskády,“ vysvetlil Petrík.
Pri kaštieli
Problémy boli aj pri historickom kaštieli Burg v Považskom Podhradí. „Miestny obyvateľ zahádzal potok stavebným odpadom,“ opísal situáciu Petrík. Pri prívalom daždi sa potok vybrežil. Voda tiekla po ceste, niesla so sebou aj odpad a liala sa až dole ku kostolu, ktorý je kúsok od hlavnej cesty smerom na Bytču. Dostala sa k chalupám aj ľuďom do záhrad.
Neprejazdná cesta
Pre búrku bola večer odstavená čiastočne aj hlavná cesta z Považskej Bystrice na Púchov v miestach pod Dubovcom, neďaleko odbočky na Uhry, čo je časť Udiče. „Pri prudkom lejaku voda odniesla na cestu z okolitých lesných strmín a tiež z lesných ciest kamenie a blato. Odstavená bola asi hodinu a pol. Nebola celkom neprejazdná, k situácii však došlo večer a vytvorilo sa tu nebezpečné miesto,“ informoval Jozef Smatana, prednosta Okresného úradu v Považskej Bystrici.
Dodal, že situácia vyžadovala urýchlene riešiť problém. „Zo Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja v Považskej Bystrici poslali ťažké mechanizmy, ktoré cestu rýchlo sprejazdnili,“ povedal Smatana.
Blato a kamenie v dvore
Problémy mali aj v pneuservise v Považskom Podhradí. „Situáciu bola podobná, ako na ceste pod Dubovcom. Tečúca voda vytvorila taký silný splav, že kamenia a blata mali za chvíľu v tejto prevádzke plný dvor,“ informoval Petrík.
Prečín a povodňová aktivita
Problémy mali aj s vybrežovaním miestneho Líščieho potoka aj v Prečíne. Situácia sa opakuje pri tomto toku už roky. Voda stiekla asi do dvoch dvorov. V obci Prečín aj v Považskej Bystrici mali vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.
Opatrenia a varovanie
Zodpovedným v kritických miestach uložil alebo uloží Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Považskej Bystrici, aby vykonali protipovodňové opatrenia. Ich realizáciu bude kontrolovať. Podľa Jozefa Smatanu, prednostu okresného úradu je dôležité, aby nebezpečenstvo záplav nebrali v čase prívalových búrok ľudia na ľahkú váhu. „Mali by vyčistiť rigoly a tiež neodkladať nič v blízkosti tokov, prípadne už vôbec neodhadzovať niečo do koryta alebo úpravami znižovať jeho prietok. Tiež by mali nahlasovať samosprávam miesta, kde je tok alebo jeho blízke okolie čímkoľvek zahatané, aby sa predišlo škodám,“ povedal Smatana.
Tretí stupeň povodňovej aktivity
Ak v dôsledku vzniku a postupu povodňovej vlny hrozí nebezpečenstvo zaplavenia územia a vznik povodňových škôd, obec alebo orgán ochrany pred povodňami môže vyhlásiť ihneď III. stupeň povodňovej aktivity. Vyhlasuje sa
- pri dosiahnutí vodného stavu alebo prietoku určeného v povodňovom pláne
- na neohradzovanom vodnom toku pri prietoku presahujúcom kapacitu koryta vodného toku, ak voda zaplavuje priľahlé územie a môže spôsobiť povodňové škody,
- na ohradzovanom vodnom toku pri nižšom stave ako je vodný stav určený pre III. stupeň povodňovej aktivity, keď II. stupeň povodňovej aktivity trvá dlhší čas alebo ak začne premokať hrádza, prípadne nastanú iné závažné okolnosti, ktoré môžu spôsobiť povodňové škody,
- keď vodou unášané predmety vytvorili v koryte vodného toku, na mostoch alebo priepustoch bariéru a voda sa vylieva z koryta vodného toku a môže spôsobiť povodňové škody,
- pri chode ľadov po vodnom toku alebo vo vodnej nádrži, ak je priame nebezpečenstvo vzniku ľadovej zátarasy, ľadovej zápchy alebo ak sa zátarasa alebo zápcha už začali tvoriť a voda sa vylieva z koryta vodného toku a môže spôsobiť povodňové škody,
- pri výskyte vnútorných vôd, ak pri plnom využití kapacity čerpacej stanice a pri jej nepretržitej prevádzke voda stúpa nad maximálnu hladinu určenú manipulačným poriadkom vodnej stavby,
- pri prívalových dažďoch extrémnej intenzity,
- pri záplave územia pod vodnou stavbou, ktorú spôsobila porucha alebo havária objektov alebo zariadení vodnej stavby
Autor: BERKO