PÚCHOV. Od septembra plánujú v meste zaviesť dôchodcovské hliadky, ktoré prinesú viacero plusov.
Zvýši sa bezpečnosť detí pri prechádzaní cez priechody pre chodcov do škôl. Viac času bude mať aj mestská polícia.
Hlavná myšlienka
Mesto Púchov sa na základe Zákona o dobrovoľníctve a skúseností zo zahraničia rozhodlo vytvoriť takzvané dôchodcovské hliadky, alebo ako ich inak nazývajú, seniorské patroly. „Po mnohoročných diskusiách s dôchodcami sme sa utvrdili v tom, že to ešte nie sú ľudia do starého železa. Mnohí z nich majú úprimný záujem byť tomuto mestu ešte nejako užitoční. Hľadali sme cestu, v čom by sme pre nich mohli nájsť uplatnenie,“ hovorí primátor mesta Marián Michalec.
Dodal, že väčšina týchto ľudí v meste žije niekoľko desaťročí, majú veľkú miestnu znalosť a ku svojmu okoliu pozitívny vzťah. Rozhodli sa, že práve z radov osôb na starobnom dôchodku vytvoria hliadky, ktoré budú vykonávať verejne prospešnú činnosť. „Seniorské hliadky budú fungovať ako naši pomocníci pri prichádzaní a odchádzaní detí do základných škôl, a to tým najjednoduchším spôsobom. Počas školského roka budú zabezpečovať priechody pre chodcov pri najbližších cestných komunikáciách, aby deti mohli bezpečne prejsť na druhú stranu,“ vysvetľuje primátor.
Viacero výhod
Inšpiráciu vytvoriť seniorskú patrolu našli v zahraničí. „Videl som to v Austrálii. Pre dôchodcov je to veľká príležitosť stretnúť sa, porozprávať sa a zároveň sa cítia užitočnými. Pre mnohé deti to boli práve ich babičky a dedkovia a boli pyšné na to, že ich starí rodičia sú stále činní v prospech mesta,“ hovorí.
Takáto dobrovoľnícka činnosť bude mať veľký význam aj pre mesto. „Dôchodcovia sa radi stretnú na pár hodín, porozprávajú sa a na revanž dostanú príspevok na stravu vo výške 2,50 eura. Navyše, obrovským prínosom je to, že mestskú políciu v tomto čase budeme môcť použiť na úplne iné funkcie,“ hovorí s tým, že dobrovoľnícka činnosť bude vykonávaná na dve zmeny, rannú a poobednú, čo je spolu dve a trištvrte hodiny denne.
„Patroly budú fungovať na základe spoločnej zmluvy mesta a jednoty dôchodcov, ktorá bude partnerom mesta a bude to mať všetko pod kontrolou. Tí dôchodcovia, ktorí budú mať záujem takúto dobrovoľnícku prácu vykonávať, nemusia byť členmi jednoty dôchodcov. Musia mať ale nejakého partnera, ktorý má vlastnú právnu subjektivitu. Neohraničujeme to dokonca ani trvalým pobytom v meste, môže to byť aj dôchodca z okolia,“ dodal primátor.
Seniorov by sme pri školách mali vidieť už začiatkom nového školského roka v septembri. Mesto musí pre nich zabezpečiť vhodné oblečenie s ochrannými prvkami, aby boli viditeľní. Zároveň zabezpečí aj tréningy či už mestskou alebo štátnou políciou. „Po čase si zvyknú aj vodiči a okolo základných škôl budú chodiť automaticky pomalšie,“ vidí ďalšiu výhodu Michalec.
Rozšírenie pôsobnosti
V programe zvýšenia bezpečnosti v meste majú okrem seniorských hliadok pri školách pripravené ďalšie dve úrovne. Na poslednom zasadaní mestského zastupiteľstva načrtol poslanec Miroslav Kubičár možnosť využívať dobrovoľnícke hliadky aj inde. „Bolo by vhodné, aby sa takéto hliadky rozšírili aj po meste pri bytovkách a parčíkoch,“ uviedol. Ďalšie hliadky plánujú, ale až v druhej etape. „Nechceme ísť skokmi, každú jednu časť si najskôr vyskúšame, odhalíme plusy a mínusy, vychytáme muchy, a potom sa posunieme na ďalšiu úroveň,“ uzavrel primátor.