POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na júnovom zasadnutí sa zaoberali poslanci protestom, ktorý sa týkal nariadenia o žumpách.
V polovici júla zvolal primátor zastupiteľstvo opäť. Zaoberalo sa protestom k nariadeniu, ktoré stanovuje pravidlá času predaja v obchodoch a rôznych prevádzkach. Poslanci ho schválili na zasadnutí koncom apríla.
Duplicita so zákonom
Prokurátorka v proteste napadla viacero odsekov v rôznych článkoch všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré sa týka pravidiel času predaja v prevádzkach.
„K podstatnej časti nariadenia nemala výhrady, takže sme sa nechceli stavať na zadné a navrhli sme, aby poslanci vyhoveli protestu. Prijali ho. Do 90 dní pripravíme nové VZN,“ vysvetlil Anton Martaus, vedúci ekonomického odboru mesta.
Dodal, že výhrady prokurátorky k nariadeniu sa týkali duplicity so zákonom, niektoré ustanovenia boli dané nad rámec. „Napríklad časť, kde hovoríme o nočnom pokoji. Takýto termín nemôžeme v svojej legislatívnej úprave prijímať,“ informoval Martaus.
V ďalších článkoch, kde je duplicita, bol zámer umožniť prevádzke aj občanom ľahšie orientovanie. „Teda, že budú mať priamo v nariadení napísané, čoho sa majú zdržať. To bol napríklad nadmerný hluk a podobné veci. Tiež ako majú označiť prevádzku, čo majú robiť pri jej zrušení a uzatvorení. Podľa prokurátorky je aj toto duplicitné a do budúceho VZN to nedáme,“ vysvetlil Martaus.
Nebolo to vraj nelogické
Martaus si myslí, že ustanovenia, ktoré upravovali prevádzkovú dobu, neboli nelogické. Musia ich však zmeniť. „Filozofia VZN bola mať nejakú všeobecnú prevádzkovú dobu, a potom nad rámec tejto doby činnosti, ktoré by boli relatívne zvýhodnené, čo sa týka otvárania. Bolo by to nad 22. hodinu. Avšak len vtedy, keby nerušili občanov a neboli by nejaké opodstatnené sťažnosti. Zdalo sa nám to logické,“ zdôvodňuje Martaus.
Dodal, že opodstatnené sťažnosti majú tiež oporu v zákone a nikoho by nediskriminovali pod všeobecnú prevádzkovú dobu. „Keby však svojou činnosťou rušili pokojný život občanov, nemali by privilégium pri otváraní,“ dodal.
Formálny nedostatok
Martaus spomenul ešte formálny nedostatok v časti, ktorá sa týka udeľovania sankcií. „Mali sme napísané, že za porušenie VZN ich ukladá primátor. Najnovšie znenie zákona však už hovorí, že ich ukladá mesto. Zmeníme teda aj toto,“ informoval Martaus.
Podstata bola v poriadku
Prokurátorka podľa Martausa nenapadla to podstatné, čo chceli nariadením dosiahnuť. „Išlo nám o dosiahnutie vyváženosti medzi nárokom obyvateľov na pokoj a možnosť relaxácie a právom na podnikanie. Toho sa týka obmedzenie prevádzkovej doby v podstavanostiach, teda v nebytových priestoroch bytových domov,“ dodal Martaus.
Autor: DP