POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vzájomné spoznávanie života v našom regióne a na Valašsku je cieľom spolupráce Vlastivedného múzea a Múzea regiónu Valašsko vo Vsetíne. Jej výsledkom je panelová výstava, doplnená aj o zbierkové predmety oboch múzeí a videoprojekciu prírodovedného filmu, či tvorivé dielne plstenia.
Spoznávajú sa navzájom
Výstava predstavuje návštevníkom najvýraznejšiu spoločnú kultúrnu vrstvu oboch prihraničných regiónov, a to valaskú kolonizáciu a jej vplyv na všetky oblasti života obyvateľov v regióne. „Je rozdelená do piatich tematických častí: história regiónu, ľudová architektúra a bývanie, ľudová strava, ľudové remeslá a súčasné aktivity obyvateľov regiónu,“ informovala Katarína Kočudáková z Vlastivedného múzea.
Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutočnilo 9. júla v Kostole sv. Trojice vo Valašskom Meziříčí, potrvá do konca augusta. V septembri bude výstava pokračovať v Považskej Bystrici.
Tvorivé dielne
Ďalšou aktivitou sú tvorivé dielne plstenia ovčej vlny. V našom regióne mali záujemcovia možnosť zoznámiť sa s touto technikou v Základnej škole sv. Augustína v Považskej Bystrici, v ZŠ Predmier, ZUŠ Bytča, Považskom osvetovom stredisku a Vlastivednom múzeu.
Pod vedením lektorky Moniky Benczeovej z Predmiera sa oboznámili s rôznymi technikami tohto tradičného, takmer zabudnutého ľudového remesla. Technikou suchého plstenia, pri ktorej sa využíva plstiaca ihla, si vyrobili bábiky a technikou mokrého plstenia kabelky, mydielka a rôzne ozdobné predmety, ako brošne či náramky. „S technikou plstenia ovčej vlny sa budú môcť zoznámiť aj obyvatelia Valašského Meziřičí 26. a 27. júla,“ doplnila.
Aktivity múzeum realizovalo z mikroprojektu cezhraničnej spolupráce spolu s Muzeom regionu Valašsko vo Vsetíne. Ich spoločný projekt bol úspešný, z eurofondov získali takmer 17-tisíc eur, zo štátneho rozpočtu necelých 2-tisíc a ďalšou tisíckou prispel aj Trenčiansky samosprávny kraj.
Autor: VÁ