LADCE. Nový zákon o hmotnej núdzi sa začal uplatňovať v praxi začiatkom mesiaca. Podľa neho majú ľudia v hmotnej núdzi nárok na peňažnú pomoc od štátu vo výške 61,60 eur len vtedy, ak odpracujú minimálne tridsaťdva hodín mesačne v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckych činností. Ak tak neurobia, o peniaze prídu.
Obce ponúkli nezamestnaným prácu, mnohí však o ňu záujem neprejavili
Vyčistenie evidencie
Zákon o hmotnej núdzi platí od januára. Obce sa mali pripraviť na to, aby mohli zamestnaným od prvého júla ponúknuť zamestnanie. Po menších výhradách tak urobili aj v Ladcoch. „Každý z nich musí odpracovať minimálne tridsaťdva hodín, teda po štyri hodiny dvakrát do týždňa. Ak do práce chodiť nebudú, nedostanú ani príspevok,“ hovorí starosta Ladiec Ján Remo. Oceňuje, že štát týmto spôsobom vyselektuje z evidencie ľudí, ktorí berú dávky a zároveň pracujú niekde na dohodu, v zahraničí, alebo získavajú peniaze inou činnosťou. „Ľudia musia do práce chodiť každý týždeň a nemajú čas pracovať inde. Mnohí mali rôzne vedľajšie pracovné príležitosti, zarábali si a poberali peniaze aj od štátu. To je aj hlavný dôvod, prečo to štát urobil. Chcel vyselektovať ľudí, ktorí naozaj chcú pracovať, len si nemôžu nájsť prácu, od tých, ktorým sa jednoducho nechce,“ dodal.
Už pracujú
V Ladcoch, ako aj v niektorých ostatných obciach, mali spočiatku k zákonu výhrady. „Nepáčilo sa nám, že povinnosť zabezpečiť ochranné pracovné pomôcky, pracovné prostriedky, zdravotné preukazy, úrazové poistenie a iné, bola na našich pleciach. S tým sme nesúhlasili, pretože sa nám to zdalo nevýhodné. Nakoniec si túto povinnosť ponechal úrad práce, sociálnych vecí a rodiny,“ vysvetľuje jeden z dôvodov, prečo neboli k zákonu naklonení od začiatku.
Obec je teraz odbremenená od zaobstarania pracovných pomôcok a náradia. Základné náradie ako lopaty, hrable, motyky, krompáče, reflexné vesty a podobne poskytne úrad práce sociálnych vecí a rodiny. „Tak sme sa dohodli, a tak je to podľa nás správne. Za takýchto podmienok sme k spolupráci pristúpili,“ dodal.
Obávali sa aj samotnej organizácie práce, no dnes už v obci pracujú nezamestnaní naplno. Ponuku práce však nevyužila ani polovica. „Na zozname poberateľov dávok a nezamestnaných v obci bolo tridsaťdva ľudí, na prvé stretnutie prišlo len dvanásť. Neskôr aj z tých ešte prestali niektorí robiť. Sú ľudia, ktorí jednoducho robiť nebudú,“ hovorí s tým, že zo zoznamu poberateľov dávok v hmotnej núdzi sa tak aspoň vyselektovali tí, ktorí na ne nárok nemajú. „Na zozname boli aj ľudia, ktorí tu už roky nebývajú, nevieme, kde žijú, ani to, či dostávajú od štátu nejaké peniaze. Na druhej strane, boli tam aj takí, ktorí vieme, že v obci žijú, privyrábajú si a naviac, poberali aj dávky,“ povedal.
Prácu im našli
V obci tak v súčasnosti pracuje desať ľudí, štyri ženy a šiesti muži. S odvádzanou prácou sú spokojní a pokiaľ budú mať chuť pracovať, roboty pre nich bude až do konca roka. „Pre ženy sme našli primeranú prácu. Robia ženské upratovacie práce, upratujú obec, zametajú, hrabú trávu po kosení, umývajú okná a podobne. Mužov sme rozdelili do dvoch skupín po troch. V pondelok a utorok robí jedna partia, v stredu a vo štvrtok druhá. Tá potom pokračuje zas v pondelok a v utorok, aby odrobili súvisle štyri dni, “ hovorí. Pre nich zas našli inú prácu. „Upravujú cestu, upravujú námestíčko pri obchode, budú upravovať aj potok. Mnohí z nich sú dobrí robotníci a odborníci, “ uzavrel.