POVAŽSKÁ BYSTRICA. Odhodlanie maminy dojčiť a poskytnúť tak svojmu dieťatku to najlepšie, čo mu môže dať, často nestačí. Potrebuje možno ani nie tak radu, ale často len povzbudenie a podporu, že robí dobre, i keď spočiatku môžu byť s dojčením problémy. O najprirodzenejšom spôsobe kŕmenia bábätka, ale aj iných veciach, ktoré s materstvom a rodinou súvisia, budú aj akcie v meste. Plánované sú na začiatku augusta.
Častý scenár. Žiaľ!
Väčšina matiek si uvedomuje, že dojčenie je prirodzené a zdravé. To však, bohužiaľ, niekedy nestačí. „Myslím, že je veľa pravdy na tvrdení, že dojčí alebo nedojčí celá spoločnosť, nie žena!“ je presvedčená Zuzana Bašková Burinová.
Dodáva, že ak sa vžijete do kože novopečenej matky, ktorá nikdy nevidela dojčiace sa bábätko, nezažila túto skúsenosť, môže mať aj veľmi silné odhodlanie dojčiť, no netuší, čo má robiť. „Jej bábätko často plače a je nespokojné. Postupy pôrodnice a novorodeneckého oddelenia často skôr dojčenie sťažujú, namiesto toho, aby ho podporovali. Každý radí a tvrdí niečo iné - dokonca ani pracovníci jedného oddelenia nie sú jednotní. Bábätko plače aj po príchode domov. Jej najbližší na ňu tlačia, nech netrápi seba ani dieťa a dá mu radšej fľašu. Je vyčerpaná a frustrovaná, nevie, čo ďalej a nakoniec podľahne,“ hovorí pani Zuzana o tom, s akým scenárom sa z rodín stretáva až príliš často.
Rozhodnutie dojčiť niekedy jednoducho nestačí. Aj preto laktačné poradkyne z Považskej Bystrice, vyškolené v občianskom združení Mamila, pripravili v týchto dňoch niekoľko podujatí na podporu dojčenia v Považskej Bystrici.
Užitočné „pokecky“, možno aj na lúkach
Už tento piatok o 9.30 hodine sa v materskom centre Včielka, v Základnej škole na Rozkvete, bude konať stretnutie podpornej skupiny dojčiacich matiek, pod vedením laktačnej poradkyne Marcely Mitašíkovej. „Takéto podporné skupiny fungujú už 12 rokov v mestách po celom Slovensku a ich prínos pre dojčenie je naozaj neoceniteľný. Sú to neformálne stretnutia, kde prichádzajú mamičky s deťmi rôznych vekových kategórií, ale tiež mamičky-čakateľky. Ich hlavným cieľom je zdieľanie radostí aj starostí, ktoré dojčenie, a vôbec život s deťmi, prinášajú,“ hovorí Zuzana Bašková Burinová.
Matky majú podľa nej možnosť „obkukať“ triky od tých skúsenejších; vymieniť si skúsenosti, alebo sa jednoducho posťažovať v prostredí, kde ich nikto nesúdi a aby získali povzbudenie. „V prípade priaznivého počasia sa tentoraz vyberieme na niektorú blízku lúku, takže si treba zobrať aj niečo malé na sedenie a tiež na zahryznutie,“ hovorí Bašková Burinová.
Filmík a rozhovory po ňom
Ďalšia zaujímavá akcia je pripravená na pondelok 4. augusta o 17. hodine. „Budeme v rodinnom centre Amosík, ktoré sídli v žltom rodinnom dome na Komenského ulici, nad zubnou ambulanciou doktora Monošíka. Pripravené je premietanie francúzskeho dokumentárneho filmu Babies,“ informuje Bašková Burinová.
Ide o láskavú snímku, v ktorej takmer bez slov, no prostredníctvom prekrásnych záberov, môžu diváci prežiť so štyrmi protagonistami ich prvý rok života. „Už len samotné rodiská týchto detí – Namíbia, Mongolsko, Japonsko a USA – sľubujú pestrú paletu výchovných postupov a kultúrnych vplyvov, ktoré sa týkajú napríklad aj na dojčenia. Sme zvedavé na dojmy a názory a pevne veríme, že po filme a malom občerstvení, zostanú všetci, čo prídu, s nami ešte diskutovať,“ hovorí pani Zuzana.
Pochod a stánky
Podujatie vyvrcholí v stredu, 6. augusta. Od 16. hodiny bude pripravený v centrálnej mestskej zóne v blízkosti Troch veží stánok, v ktorom nájdu ľudia informačné materiály o dojčení a práci laktačných poradkýň, ukážky zaujímavej literatúry pre premýšľavých rodičov, budú si môcť vyskúšať rôzne typy nosičov a šatiek na nosenie bábätiek, porozprávať sa s laktačnou poradkyňou, poradkyňou nosenia, a tiež budúcou dulou. Opäť bude pripravené aj malé občerstvenie. Kto bude mať chuť, môže sa zapojiť aj do pochodu centrálnou mestskou zónou a aj takto vyjadriť svoju podporu dojčeniu.
Už od roku 1991 patrí začiatok augusta Svetovému týždňu dojčenia. Koná sa pod vedením aliancie WABA, čo je celosvetová sieť organizácií, ktoré podporujú dojčenie) a jeho hlavným cieľom je upozorňovať na dôležitú rolu dojčenia v boji proti chudobe, v posilňovaní zdravia populácie a trvalo udržateľného rozvoja.