Hornomarikovčania majú aj svojské pesničky

Na Marikovských folklórnych slávnostiach, kde sa stretne množstvo tanečníkov, spevákov i muzikantov z rôznych kútov regiónu aj hostí zo Slovenska, zožne veľký úspech hľadiska už tradične hlavne domáca skupina Žrnovanka.

Pásmo Žrnovanky.Pásmo Žrnovanky. (Zdroj: DP)

HORNÁ MARIKOVÁ. Pásmo Žrnovanky vždy prezentuje veľmi osobitým spôsobom miestny folklór, je plné svojského humoru a miestnych zvykov, či dávnych prežitkov z minulosti dediny..

Zachovávať tradície v Hornej Marikovej chce rovnako ako v iných obciach veľké nadšenie a aj kus obetavosti zo strany ľudí, ktorí sa venujú folklóru. Troch členov Žrnovanky tento rok preto ocenili za zásluhy pre rozvoj obce. Boli to Anton Šikulinec, Margita Sivanincová a Jozefa Nekorancová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Traja ocenení

Anton Šikulinec je podľa starostu Miroslava Hamara motorom súboru. „Dáva pásmam ten správny drive, vyhrá sa na ich príprave, vie si pospomínať, ako to kedysi dávno bolo a má aj herecký talent," hovorí Hamar.

SkryťVypnúť reklamu

Margita Sivanincová zasa neskutočným spôsobom obohatila piesňový repertoár skupiny Pospomínala si na piesne, ktoré by sa možno aj zabudli, lebo mladší ich nemohli počuť. Vďaka jej dobrej pamäti sa dokonca oživili aj tie, ktoré tu kedysi dávno nahral český hudobný teoretik. „Na jeho meno si už nespomínam. Dôležité však je, že sem potom po rokoch prišli ľudia z Brna a pustili nahrávky, ktoré sa natáčali ešte na valčeky. Všelijako to chrapčalo, ale melódie sa zachovali. To keď pani Sivanincová počula, hneď reagovala - Veď to je hentá a tamtá. Spomínala si na viaceré pesničky, ktoré možno nikto desiatky rokov nepočul. Nesmierne obohatila repertoár,“ hovorí Hamar.

imgp9819_r1079.jpg

J. Nekorancová

Jozefa Nekorancová, má zase úžasný hlas a obohatila vždy vystúpenia skupiny, potiahla ostatných. „Keby sa dostala do profesionálnych speváckych kruhov, určite by urobila veľkú kariéru. Vie dať do spevov charakteristické marikovské trilkovanie,“ prezrádza starosta. Dodáva, že by sa patrilo oceniť viacerých, aj mladších členov Žrnovanky, lebo všetci robia túto činnosť s veľkým nasadením a oduševnením.

SkryťVypnúť reklamu

Poldecíky, múza a dôležité veci v živote

Jozef Šikulinec sa len usmeje, keď sa pýtame, ako vznikajú v Žrnovanke všetky tie pásma. „To už je, keď mám v sebe tie dva poldecíky. Kopne múza a začnem vymýšľať,“ presviedča. Potom dodáva, že má rád hudbu, piesne aj srandu, bez týchto vecí si život nevie vôbec predstaviť. Práca pre folklór bola záľubou aj pre jeho ženu, takže sa našli. „Aj za mnou prišla práve Tonkova manželka. A toľko razy. Stále mi len opakovala, poj medzi nás, ty musíš s nami chojic,“ spomína si Margita Sivanincová.

imgp9818_r696.jpg

M. Sivanincová

Za skupinou boli ženy a pri všetkom pieseň

Prvopočiatky fungovania skupiny majú koniec-koncov v rukách práve ženy. „Najprv sa sformovala ženská folklórna spevácka skupina. Fungujeme asi tridsať rokov, ale prv nás nebolo toľko,“ vysvetľuje pani Margita.

SkryťVypnúť reklamu

Jozefa Nekorancová si zase spomína, že prišla do súboru hneď, keď sa otváral kultúrny dom. „Anežka, tvoja Tonko, a asi štyri alebo päť žien ďalších, toľko nás bolo spočiatku. Niečo som si z pesničiek pamätala od našich starých doma a niečo sme zozbierali z iných rodín po dedine. Rodičia vedeli veru tiež pekné staré piesne. Vtedy sa ani na svadby nepozývala kapela. Chodila družina a tá musela zabávať. Aj zo svadieb si pamätám veľa. A spievalo sa aj pri iných príležitostiach, už na kštinách. Tu išlo všetko so spevom, tak to bolo a nie inak,“ spomína si pani Nekorancová.

Muži prišli neskôr

Jej kamarát Tonko dodáva, že najprv založila Únia žien spevácku skupinu. Spievali už aj predtým pri všelijakých akciách. Bolo to asi šesť žien.

imgp9817_r2912.jpg

A. Šikulinec

„Až potom sme sa pridružili my chlapi, asi siedmi. Začali sme zbierať aj pesničky a začalo pomáhať aj osvetové stredisko. Boli sme medzi prvými takýmito folklórnymi skupinami, ktoré začali existovať,“ hovorí Šikulinec.

Podchytenie tradície a Detva

Považie nemalo v tom čase, keď začala fungovať Žrnovanka, silnú folklórnu tradíciu. Pri podchytení folklóru aj tu pomohol podľa Antona Šikulinca Viliam Gróska, známy folklorista a organizátor festivalov. „Nositeľom tradícií boli vtedy hlavne súbory zo Záriečia a Mestečka. My Hornomarikovčania sme prispievali svojimi zvykmi zo svadieb, krštenia a podobne. To bolo pásmo, s ktorým sme sa predstavovali aj na festivale v Detve a volalo sa Považie 1 a Považie 2,“ spomína si pán Šikulinec.

Štipľavé pesničky

Anton Šikulinec je humorista a hlava na vymýšľanie všetkých pásiem, pani Margita zase nosičom piesní a pani Jozefa hlasovým ťahúňom. „Už keď bolo po skúške, začali vždy vykúšať. Margit, začni hu. No začni. A to boli veru také poriadne štipľavé pesničky,“ usmieva sa pán Anton. A teta Margita až aj začína spievať o starej utrtani alebo tú, ako sa pri kríčku dvaja mladí chcú milovať. Sú to všetko, ako oni hovoria, pesničky z Margitkinej krabičky. „Jój a mali sme aj mužov, humoristov prenáramných, ako aj náš Tonko,“ spomína si tiež pani Margita, keď skončí s nôtením. A už aj padajú mená ako Máček, Galčík, Mikas a ďalšie.

Svojrázne pásma a babiari

Plné humorných scénok sú aj hornomarikovské pásma. A majú úspech. „S drápačkami sme vyhrali krajskú súťaž v Trenčíne. To bolo unikátne pásmo. S frkmi, tancami, so spievaním aj povedačkami o vílach a ešte kadečom inom. Iní majú možno viacej tancov, ale to naše je také vždy inakšie,“ hovorí Šikulinec.

Všetci traja členovia nakoniec spolu menujú, že je to napríklad regrútske, aj dorábanie chleba, bylinky, posedenie na podválke.

„Boli sme aj v Strážnici, tam bol festival zameraný na fašiangové zvyky. Aj tam sme boli iní. My nemáme fašiangy. U nás chodia masky skôr. Máme babiarov. Kedysi chodili na Silvestra, teraz chodia deň pred ním,“ hovorí hrdo o tradícii, ktorá je zase iná ako inde, pán Anton. A ženy sa smejú a spomínajú ešte na to, ako sa partie, keď chodili v jeden deň, zvykli aj pobiť.

Dobrí speváci odjakživa

Marikovci boli odjakživa veľmi dobrí speváci. „Ešte prv než vznikla naša folklórna skupina, to bolo dávno predtým, tak Kavalík aj s Hrebeňákom vystupovali až v Prahe. Pesničky chodil už dávnejšie zbierať aj jeden človek, ktorý sa o folklór zaujímal a bol z Čiech. Meno si už nepamätám. Bol najprv na Portáši a počul ženy spievať pri hrabaní sena. A potom prišiel aj do dediny,“ vracia sa do minulosti pán Šikulinec. Takže veľa je členom Žrnovanky prirodzene dané, ale treba sa aj zdokonaľovať. Veľa sa vraj naučili vďaka osvetovému stredisku, ktoré im organizovalo aj školenia, aby mohli s prácou speváckej skupiny napredovať. Poradili im napríklad ako sa upravovať, pripravovať pásma, ako zvládnuť nástupy, dodržiavať čas a veľa iného.

Našťastie, folklór sa vďaka starým členom skupiny udržal. Čo je veľmi dobre, aj medzi mladými ľuďmi získava nadšencov a členov, ktorí ponesú ďalej štafetu.

Počas návštevy u pani Neko rancovej počúvala náš rozhovor s babkou vnučka Dominika. Aj ona už vystupuje na slávnostiach a veľmi ju to baví. „Babka nám spievala aj doma, kedysi viac, teraz už menej. Mňa to začalo baviť, keď som chodila do družiny," hovorí Dominika. Dnes je z nej už mladá dáma.

V Žrnovanke majú však aj celkom malé deti, a tak ako vnučka pani Nekorancovej, mnohí mladí z dediny vystupujú spolu so staršími členmi. A tak je to dobre, tak to má byť.

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 272
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 685
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 013
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 430
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 447
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 266
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Do nádob patria použité rastlinné i živočíšne oleje a tuky z domácností, repkový, slnečnicový či olivový olej alebo maslo, masť či výpek.


TASR
Unikátna mestská výzdoba.

Podľa obyvateľov je to najkrajšia výzdoba za posledné roky.


V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 272
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 685
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 013
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 430
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 447
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 266
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu