POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poskytovanie dávok v hmotnej núdzi má od začiatku tohto roka sprísnené podmienky. Ich poberatelia, okrem výnimiek, ktoré určuje zákon, musia mesačne odpracovať stanovený počet hodín. Organizátorom takýchto prác môže byť obec, mesto, VUC či dobrovoľnícke organizácie.
Podmienky sprísnila novela
Koncom minulého roka slovenský parlament schválil novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Z nej vyplýva, že poskytovanie dávok v hmotnej núdzi má byť adresnejšie, ich poberatelia musia mesačne odpracovať 32 hodín aktivačných prác resp. dobrovoľníckej činnosti. Novela zároveň stanovila aj výnimky, kedy občania stanovený počet hodín odpracovať nemusia.
Činnosť koordinuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý s organizátormi prác podpisuje dohody. „Od apríla sme postupne zriaďovali aktivačné centrum, ktoré koordinuje začlenenie občanov v hmotnej núdzi na aktivačných prácach. Okrem vedúcej v ňom pracuje desať koordinátorov, ktorých úlohou je vyhľadávať ponuky práce, spolupracovať s organizátormi a vykonávať kontrolnú činnosť,“ informoval Alexander Jakubička z považskobystrického úradu práce.
Samosprávy spolupracujú
Dávky v hmotnej núdzi poberá viac ako tisícka disponibilných občanov, ktorí môžu nastúpiť na aktivačné práce a dobrovoľnícku činnosť v okrese Považská Bystrica a Púchov. Práve pre nich sa úrad práce snažil nájsť ponuky, aby mohli zákonom stanovených 32 hodín odpracovať. „Samosprávy boli ústretové. Aj vďaka tomu sa nám už podarilo všetkých poberateľov, ktorí okamžite môžu pracovať, začleniť. Samozrejme, že nie všetci budú aktivačnú prácu a dobrovoľnícke činnosti vykonávať pre samosprávy. Pripojili sa aj ďalšie dobrovoľnícke organizácie – neziskové organizácie, občianske združenia, domovy sociálnych služieb, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti samospráv s právnou subjektivitou, ako napríklad školy,“ spresnil.
Problémom sa nevyhli
Ako každá novinka, kým sa ujme, ani pri tejto sa nevyhli problémom. Podľa Jakubičku to boli problémy, ktoré sa priebežne vyriešili. „Organizátorom sa snažíme pomôcť pokryť finančné náklady na úrazové poistenie, pracovné prostriedky, ochranné pracovné prostriedky, alebo sa na nich podieľame spoločne. Oslovujeme aj organizátorov, ktorých sme do aktivity zapojili na začiatku a budeme im poskytovať náradie podľa činností, aké pre nich nezamestnaní vykonávajú,“ doplnil.
Môžu prísť o dávku
Ak poberateľ dávky v hmotnej núdzi, ktorá je v súčasnosti vo výške 61,60 eura, neodpracuje plných 32 hodín za mesiac, môže o ňu prísť.
„Pochopiteľne, že sa môžu vyskytnúť rôzne dôvody, prečo nemôže odpracovať zákonom stanovený počet hodín. Vždy tieto prípady posudzujeme individuálne, podľa toho, aké boli na to dôvody. Napríklad viac ako sto občanom bola dávka odňatá, pretože odmietli prijať ponuku,“ dodal.