POVAŽSKÁ BYSTRICA. Viac ako sedemsto nezamestnaných bude musieť v meste a prímestských častiach odpracovať mesačne 32 hodín. Podľa Jany Mičkovej z mestského úradu nie je v možnostiach mesta zamestnať všetkých.
Navyše, vznikajú náklady na prepravu, materiál, náradie, ktoré im nikto nehradí.
Dlhodobá spolupráca
Mesto už dlhodobo spolupracuje s úradom práce pri zaraďovaní nezamestnaných do aktivačných programov. „Zamestnávame ich cez malé obecné služby, ako aj ďalšie programy, ktoré im napomáhajú pri vytváraní pracovných návykov,“ hovorí Mičková.
Zapojilo sa aj do nového aktivačného programu, ktorý znamená pre poberateľov dávky v hmotnej núdzi povinnosť odpracovať 32 hodín mesačne. „V meste za viac ako 700 takýchto občanov. Je pochopiteľné, že im všetkým nemôžeme dať prácu. Zmluvu s úradom práce máme uzatvorenú pre sto ľudí,“ vysvetľuje s tým, že skúsenosti s prácou dlhodobo nezamestnaných majú. Podľa jej vyjadrenia sa osvedčili najmä na malých obecných službách.
Nie je to jednoduché
Nájsť prácu pre sto ľudí nie je ľahká úloha organizačne, ale aj finančne. „Nezamestnaní budú pracovať predovšetkým na čistení verejných priestranstiev. Napríklad v lete na čistení trávnikov, rigolov popri cestách, v zime čistení a posýpaní chodníkov,“ konkretizovala niektoré práce.
Keďže mesto je pomerne rozľahlé, nezamestnaní sa musia presúvať po sídliskách. „Spôsob dopravy nie je doriešený, ťarcha zostáva na pleciach mesta. Podhodnotená je aj obsluha, koordinácia, či kontrola dochádzky. Veď ide o sto ľudí. Pomohlo by, keby tieto náklady boli v zákone vyriešené,“ podotkla.
Zmluvy s úradom práce majú uzatvorené aj mestské organizácie s právnou subjektivitou, napríklad MŠK, PX Centrum, od septembra pribudnú aj školy.