MESTEČKO. Aj v tradičnej súťaži o naj med na stretnutí včelárov Púchovského regiónu mali oveľa menej vzoriek ako po iné roky. Včelárska nedeľa bola v obci Mestečko prvý augustový víkend.
Vzoriek mali málo
Tradičné včelárske podujatie bolo v Mestečku už po ôsmykrát. Stretli sa na ňom včelári a obdivovatelia včelárstva z Púchovského regiónu, ale aj menej či viac vzdialených kútov Slovenska a tiež z Čiech. Každý rok sa po dôkladnej degustácii, rozbore a vizuálnom posudzovaní vyhlasuje aj naj med Púchovského regiónu. Vždy v dvoch kategóriách – kvetový a horský med. Víťazi súťaže majú oprávnenie používať označenie najlepší med počas sezóny 2014. S posudzovaním však boli porotcovia hotoví oveľa rýchlejšie ako po iné roky. Mali len dvanásť vzoriek. „Viac sa darilo tento rok medu kvetovému. Máte tu krásne hory, krásne prostredie. My z Dolniakov vám ho závidíme. Nám sa tmavý med málokedy podarí získať. Ale toho roku bol aj v tomto regióne skutočne problém. Vidieť to aj podľa toho, že po iné roky, čo tu chodievame, mávame štyri až päť desiatok vzoriek medu. Teraz je ich veľmi málo,“ povedala vyhlasovateľka výsledkov Štefánia Paulenová, ktorá je tiež včelárkou a známou propagátorkou včelích produktov na Slovensku. Dodala ešte, že aj napriek zlému roku sú medy veľmi chutné a kvalitné
Naj medy sú z Nimnice a Klecenca
Naj med Púchovského regiónu v kategórii kvetový med získal Miroslav Pavel z Nimnice. Má dvanásť rodín. „Na dobrý med si treba počkať, aby bol vyzretý. Netreba sa ponáhľať, ale vyčkať tak týždeň dva. Inak je med riedky, ale má aj iné chyby,“ hovorí Pavel. Včelári vyše štyridsať rokov a medom nezásobuje len rodinu, ale aj stálych zákazníkov. „Tento rok je s produkciou problém, ale budem sa snažiť rozdeliť všetko tak, aby sa ušlo nám doma aj mojim zákazníkom,“ povedal včelár.
V kategórii lesný alebo horský med bol naj medom produkt od Jozefa Fura. Včielky má v malebnej časti obce Záriečie, ktorá sa volá Klecenec. Je to šestnásť rodín. „Bol dostatok medovice na to, aby mali moje včely horský med. Tento rok však nie je jednoduchý. Niekde medovica, ktorú včely na ihličnatých stromoch potrebujú, aby bol tmavý med, aj bola, ale nestihli ju pozbierať. Zmyla ju búrka. Tie moje čas vystihli,“ prezradil včelár Furo. Dodal, že búrky pritom strašili aj v Klecenci. „Aj včelín mi tento rok voda vytopila. Úle našťastie poškodené neboli,“ povedal včelár.
Rok je zlý
Zimu prežili včely Jozefa Fura celkom dobre, ale jar bola zlá. „Nebolo snehu, zavčasu vyleteli von, prišli do sily a nemali čo zbierať. A keď aj mali, zapršalo, bola zima a nemohli lietať,“ vysvetlil pán Jozef.
Tvrdí, že nie je ľahké vyhovoriť sa odberateľom medu, prečo je ho toho roku málo. „Nuž, musia si prečítať aj v novinách, že je zlý rok. Hovorím im všetkým, že bude tak po jednej fľaške, akurát na Štedrý večer,“ povedal pán Jozef.
Pri vytáčaní horského medu musí byť človek navyše zvlášť opatrný a vedieť, kedy ho zobrať. „Keď zareaguje včelár neskoro, môže byť problém. Aj ja som ho raz mal. Išiel som do včiel a potešil som sa, že bude medu veľa, lebo mali ťažké rámiky. Doniesol som ich natešený domov. Med mi vždy vytáča babka. Ale prišla za mnou, že sa nedá nič vytočiť. Všelijako to zohrievala, ale nedalo sa. Stvrdol, zobral som ho neskoro. Zostal včelám do jari,“ povedal včelár.
Tmavé skoro vôbec nie sú
Neznalí ľudia by mali možno tendenciu obviňovali z nedostatku medu včelárov. Všetko je však podľa Miroslava Slávika zo základnej organizácie včelárov v Púchove a jedného z organizátorov podujatia v Mestečku inak. „Tento rok bol taký, ako nebol dlho. Keď bol zber a včielky by mali nosiť, bolo zlé počasie. Včelár aj mohol mať včelstvá v sile a dobre pripravené. Keď však prišla znáška, boli aj búrky, dažde. Takže nebola, ako by sa patrilo,“ vysvetlil Slávik.
Dodal, že včelári očakávajú veľké straty. Bude asi len dvadsať percent z množstva, aké mávajú po iné roky. Aj cena sa zdvihne. „V našom regióne je to tak 6 až 6,5 eura za kilo a teraz to bude 7 eur. Medovicové, tmavé medy, ktoré mali byť teraz, v auguste, v podstate ani nebudú,“ uzavrel Slávik.